ХТО БУВ РАНІШЕ – ЯЙЦЕ ЧИ… ДИНОЗАВР

eggs.jpg

  

Ірена Москалюк 

Саме так можна перефразувати вічне філософське питання про яйце і курку у нашому випадку, адже мова піде про розмноження динозаврів. Достовірно відомо, що динозаври розмножувались, як і птахи, безпосередніми предками яких вони є, за допомогою яєць. І, на кшталт, птахів, динозаври висиджували й доглядали за своїм потомством, чи то окремими парами, чи то величезними гніздовими колоніями.

 Палеонтологи, підчас розкопок, віднаходять велику кількість різноманітних кладок яєць динозаврів, пристальне вивчення яких дозволило виокремити кілька основних типів. Одним із найбільш поширених типів кладок Цератопсів та Качкодзьобих динозаврів були колоніальні гніздування. Близько 70-90 млн. років тому назад найрозповсюдженішими мешканцями прибережних екосистем прісних водойм Азії були Протоцератопси – невеликі чотириногі динозаври з групи рогатих динозаврів. Їхні гніздові колонії у великих кількостях знаходять у відкладах крейдяного періоду в сучасних Монголії та Китаї. У цих захороненнях виявлено як самі гнізді, так і шкаралупу, так і яйця, так різновікові особини Протоцератопсів. Як встановили науковці, гнізда Протоцератопсів знаходились в одних і тих самих місцях впродовж сотень і тисяч років, що дозволяє зробити висновок про територіальність цих травоїдів. Як правило, гніздові колонії розташовувались поблизу водойм і налічували від кількох десятків до кількох тисяч гнізд. Самі ж гнізда мали форму ямок, викопаних в піску. Самки вистилали ямки гілками та трав’янистою рослинністю, після чого відкладали до 30-ти подовгастих яєць, завбільшки 8-10 сантиметрів. Вони розташовувались у гнізді вертикально, що сприяло кращому газообміну – мікроструктура шкаралупи вказує на більшу кількість пор на верхньому полюсі яйця.
Великими колоніями гніздувались також травоїдні птахотазові динозаври гіпсилофодони і качконосі динозаври (гадрозаври). Гіпсилофодони гніздилися на островах, де самки, як і Протоцератопси, викопували ямки у піску і відкладали туди яйця. Молоді Гіпсилофодони ще довго, після вилуплення, трималися дорослих динозаврів. Проте, найбільш соціалізованими були маязаври, що належали до качконосих динозаврів. Їхні гнізда нагадували гнізда сучасних аліґаторів – складалися з великої кількості рослинних рештків, складених у купу з повільним гниттям. У такі гнізда самки відкладали кілька десятків яєць зі складно орнаментованою шкаралупою. Самки охороняли свої гнізда, оскільки останні піддавались розкраданню зі сторони вараноподібних ящірок, схожих на сучасних варанів, скелети яких часто знаходять в районі гніздових колоній маязаврів.
Цілком інакше виводили своє потомство ящеротазові (ящероногі) динозаври, до яких відносяться такі гіганти як Апатозавр, Диплодок, Брахіозавр, Бронтозавр та інші. Гнізда цих тварин відомі з території сучасних Франції, Португалії, Іспанії, Румунії, Індії, Південної Америки. Вони відкладали найбільші, з усіх відомих за історію Землі, яйця – 30-40 см в діаметрі. Будова пор і їх кількість в яєчній шкаралупі чітко вказують на те, що ящеротазові закопували свої яйця у ґрунт. Одні вчені вважають, що яйця відкладались на пляжах – подібно сучасним черепахам, а молодь динозаврів після виходу із гнізда прямувала до води, де й жила, тоді як інші вважають, що ящеротазі відкладали яйця в лісах, а молодь жила в густій рослинності і чагарниках.
Інший тип гніздування й виведення потомства був характерний для звіроногих динозаврів (тероподів). До цієї групи належало більшість хижих динозаврів таких як Тиранозавр, Велоцираптор, Тарбозавр, Цератозавр, Компсогнатус та багато інших. Тероподи гніздились поодинокими парами, а обидва батьки доглядали потомство. Вони будували гнізда, на кшталт, гніздам алігаторів з рослин і ґрунту, а деякі нагадували примітивні пташині. Самки відкладали подовгуваті яйця і висиджували їх, про що свідчать викопні рештки Овірапторів. Вони накривали своїм тілом яйця в гнізді, охоплюючи їх передніми кінцівками, а задні підгинали під себе як і птахи. Тероподи не тільки за поведінкою нагадували птахів, але й були вкриті пухом та пір’ям, а їх яйця за будовою мікропор шкаралупи ідентичні пташиним.
Як і в історії з куркою, нам невідомо відповіді хто був першим – яйце чи динозавр, але часом пошук істини буває куди більш цінним, а ніж сама істина.

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 17 = 21