ТРОМБИ ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ – ВЧЕНІ БЛИЗЬКІ ДО РОЗВ’ЯЗКИ

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вакцинація супроти коронавірусної хвороби набирає обертів і глобального розмаху. Низка найрізноманітніших вакцин, які відображають увесь спектр сучасних біотехнологій і досягнень у біології та біомедицині, взяті на озброєння урядами країн задля боротьби із пандемією. Це справжня гонка наввипередки із вірусом – зупинити його еволюцію, а отже й поширення і виникнення нових штамів. Швидкість вакцинації повинна хоча б на порядок перевищувати швидкість інфікування людей. І у багатьох країнах цей темп витримується й дає свій результат – загасання епідемічних осередків. Однак, попри те, з’являються тривожні повідомлення про побічні ефекти – виникнення тромбів. Для цього навіть вигадали новий термін – ваксзеврія… Проте, спробуймо спокійно розібратись що це таке і які рішення у вчених.

Тромбоцитопенія. Саме так називається надзвичайно рідкісний (дивіться нижче чому) ефект, який зафіксований у низки пацієнтів після вакцинації супроти Covid-19. Сама по собі тромбоцитопенія є явищем зниженого вмісту тромбоцитів у крові – тілець, які відповідають за нормальне згортання крові, наприклад, при пораненні. Тромбоцитопенія переважно є вродженою вадою і проявляється у вигляді різних ефектів зв’язаних з кровотечами. Проте вона може бути спричинена і використанням медичних препаратів, наприклад, гепарином. Однак, із нарощуванням вакцинації почали з’являтись перші повідомлення про випадки тромбоцитопенії у вакцинованих і переважно у жінок зі Швеції, Нідерландів, Німеччини, Франції, Британії, США. Діагностують тромбоцитопенію переважно у країнах із високорозвиненим рівнем медичного обслуговування, тому реальної глобальної кількості випадків невідомо, окрім, як лише приблизної екстраполяції на кількість вакцинованих.

Мазок крові пацієнта із тромбоцитопенією. Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org/

Кількість випадків. Перш за все прироний рівень тромбоцитопенії складає приблизно 3 випадки на 0,1-ту млн. осіб або 0,003% (деталі тут). Далі, тромбоцитопенія зафіксована при вакцинації будь-якими вакцинами. Зокрема, на сьогодні відомо 222 випадки із 34-х мільйонів (0,0007%) вакцинованих вакциною AstraZeneca, 35 випадків із 54-х мільйонів (0,00007%) – для Pfizer/BioNTech, 5 випадків із 4-х мільйонів (0,0001%) – для Moderna, 6 випадків із 6.8-х мільйонів (0,00009%) – для Johnson and Johnson, 5 випадків із 0,13-х мільйона (0,04%) – для Covishield (ChAdOx1 nCoV-19). Для інших вакцин офіційні дані відсутні. На загал же медики зафіксували 292 (0,0003%) випадки із майже 99-ти мільйонів вакцинованих, що у 100000 разів менше, ніж смертність від коронавірусної хвороби (2,2%) і у 10 разів нижче за природний рівень тромбоцитопенії. Смертність від зумовленої тромбоцитопенії відома для вакцинованих AstraZeneca (30 випадків), Pfizer/BioNTech (19 випадків), Johnson and Johnson (1 випадок). У пресі такж повідомлялось про 5 смертей від Sputnik-V, однак офіційних підтверджень цьому, наразі, мені не відомо.

Вакцинація. Джерело ілюстрації: https://www.statnews.com/

Група ризику. Вчені з’ясували, що групою ризику є люди із вродженою або набутою тромбоцитопенією. Дослідження (деталі тут) 20-ти випадків тромбоцитопенії після вакцинації Pfizer/BioNTech і Moderna, показали, що в усіх пацієнтів рівень тромбоцитів у крові сладав менше 10 млн./л (норма від 150 млн./л до 450 млн./л). Усі пацієнти мали спадкову або набуту тромбоцитопенію, включаючи антитіла до тромбоцитів, хворобу Крона (запалення кишківника), гіпотиреоїдизм (знижена робота щитовидної залози), антитіла до тиреоглобуліну (знижена робота щитовидної залози). Окрім цього зафіксовані випадки розвитку тромбоцитопенії на фоні гепаринової терапії.

Пункт вакцинації у Белфасті, Північна Ірландія. Джерело ілюстрації: https://www.sciencemag.org/

Корінь проблеми. Симптоматика випадків післявакцинальної тромбоцитопенії ідентична до гепаринової терапії, коли імунна система виробляє антитіла супроти комплесу, утвореного гепарином і білком тромбоцитів, т.з. тромбоцитовий чинник 4 (PF4). І власне тромбоцитопенія виникала майже виключно у пацієнтів, які мали антитіла до PF4. Вчені припускають (деталі тут), що комплекс нуклеїнової кислоти із вакцини і білком тромбоцитів може також спричиняти імунну реакцію і вироблення антитіл до PF4, а відтак – виникнення тромбоцитопенії.

Що робити? Якщо у вас є серйозні проблеми зі здоров’ям, перш, ніж вакцинуватись, проконсультуйтесь із сімейним лікарем, а за необхідності – із вузьким спеціалістом. І пам’ятайте, що самолікування може зашкодити вашому здоров’ю. Шануйте себе і не хворійте.

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

77 + = 79