НОВИЙ ВИД П’ЯВОК ІЗ КРИМУ

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ця неймовірна історія розпочалась понад 170 років тому, коли невгамовний італійський натураліст, професор зоології Філіппо де Філіппі опублікував низку описів нових видів п’явок зібраних у експедиції по Персії. І у своїй праці він згадує п’явок із Криму, намагаючись віднайти їх таксономічне становисько. А через майже півстоліття до дискусії примкнув французький натураліст і професор зоології Рафаєль Бланшар, який зауважив, що кримські п’явки мусять належати до іншого виду. З тих пір, понад століття велись дискусії – куди ж віднести п’явок із Криму. Остаточне слово у цьому питанні сказала група вчених із Харкова та Любляни, які за допомогою молекулярних методів довели, що кримська п’явка – це окремий, новий для науки вид!

Позаяк Крим уже як 6 років залишається в окупації, можливості вести дослідження на території півострову в українських вчених, практично, немає. Однак численні експедиції в доокупаційні часи і зібрані багаті наукові колекції, які зберігаються в українських музеях та університетах, дають можливість робити нові відкриття, опрацьовуючи накопиченні дані.

Місце Trocheta blanchardi sp. nov. на філоґенетичному дереві п’явок. Джерело ілюстрації: Khomenko et al., 2020

Молекулярні дослідження показали, що кримські п’явки належать до окремого виду – Трохети Бланшара (Trocheta blanchardi Khomenko, Utevsky, Utevsky, Trontelj, 2020), названої вченими на честь, відомого уже нам, Рафаєля Бланшара. Науковцям вдалось також підтвердити видову самостійність Трохети дністровської (Trocheta danastrica Stschegolew, 1938) із дельт Дністра, Дунаю та Дніпра. А окрім того п’явки із Туреччини становляйть, очевидно, новий ще невідомий науці вид, що потребуватиме свого опису і дослідження. Цікаво, що кримські і турецькі п’явки є найближчими родичами, розкиданими на обидві сторони Чорного моря. Цілком ймовірно, що Трохети із Кавказу, які не включені до дослідження, є зв’язковю ланкою для обох видів…

Порівняння Трохети Бланшара (зліва) і Трохети дністровської (справа). Джерело ілюстрації: Khomenko et al., 2020

Трохета Бланшара – це достатньо великий, за своїми розмірами, вид, який сягає 8,5 сантиметрів. П’явки забарвлені у коричневий або сірий кольори зі слабким рожевим відтінком. Тіло зверху є значно темнішим, ніж зісподу, з обох сторін вкрите невелчкими однаковими бородавочками.

Оселище Трохети Бланшара в межах Ялти. Джерело ілюстрації: Khomenko et al., 2020

Замешкує Трохета Бланшара береги дрібних гірських потоків, що стікають з Кримських Гір, трапляючись на ріні між каменів і опалого листя зразу біля урізу води. Новий вид є хижаком, нападаючи на дощових хробаків, дрібних раків та личинок комах. На сьогодні вид відомий лише з двох потічків в межах міста Ялти: Дерикойки та Учан-Су. Трохети також відомі у ріці Чорна в околицях Севастополя, а також у потічку в околицях містечка Ґурзуф. Проте вченим не вдалось опрацювати ці матеріали через їх недоступність. Окрім всього науковці заявляють, що новоописаний вид є вразливим, оскільки вздовж річок в межах Ялти ведуться роботи із берегоукріплення, що руйнує його природне оселище. Разом з тим, зі змінами клімату гірські потічки Південного Криму все частіше зазнають пересихання…

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 1