ЧИМ ЛІКУВАТИ КОРОНАВІРУС?

Андрій М. ЗАМОРОКА

Пандемія коронавірусної хвороби, спричиненої невідомим раніше вірусом Covid-2019, охопила усі континенти. Число хворих щоденно зростає, перевищивши на сьогодні 1 мільйон осіб, а смертність становить близько 5% у планетарному масштабі, коливаючись від 1,5% у Південній Кореї до 11% в Італії. Наразі, ліків чи вакцини проти Covid-2019 не існує, але провідні дослідницькі лабораторії світу ведуть їх пошук і розробку. Тим часом епідемія триває і її зупинка є надзвичайно важливою справою для всіх. МОЗ України наказом N 762 від 02.04.2020 року затвердило протокол лікування Covid-2019. Що важливого у протоколі?

У протоколі вказані 3 групи препаратів і їх дозування: 1) лопінавір/ритонавір, 2) гідроксихлорохін та 3) ремдесивір. У самому протоколі зазначено, що жоден із цих препаратів не має переваг ефективності застосування, порівняно із підтримуючою терапією. Отож, подивімось по черзі ці препарати.

Структурана формула ліпонавіру та ритонавіру. Джерело ілюстрації: http://wikipedia.com

1) Лопінавір/ритонавір – препарати призначені для антиретровірусної терапії, інгібуючи протеази. Лопінавір має специфічне інгібування протеази ВІЛ/СНІД, зумовлюючи порушення у зборі віріонів і втраті ними вірулентності. Ритонавір має широку дію на протеази усіх організмів і людини в тому числі. Ритонавір є доволі небезпечним, оскільки порушує метаболічні процеси і спричинює побічні ефекти: від безсоння і діареї, до панкреатиту і цирозу печінки. Дію препаратів також виявлено на папіломавірусах, однак, щодо інших вірусів – не виявлено.

Застосовувати лопінавір/ритонавір проти Covid-2019 запропонували китайські дослідники у статті від 18.02.2020. АЛЕ у першому ж реченні публікації написано, що використання лопінавір/ритонавір немає терапевтично доведеного ефекту для лікування коронавірусної хвороби: “No therapeutics have yet been proven effective for the treatment of severe illness caused by SARS-CoV-2”.

Структурана формула гідроксихлорохіну. Джерело ілюстрації: http://wikipedia.com

2) Гідроксихлорохін є основним засобом лікування малярії та деяких автоімунних захворювань. Механізм дії проти малярійного плазмодію (лише еритроцитарної форми) полягає в утворенні високотоксичної сполуки із гемом гемоглобіну – хлорохін-залізопротопорфіриновий комплекс, який руйнує мембрани лізосом кров’яних тілець, спричинюючи їх самоперетравлення. Окрім того хлорохін є імунодепресантом, і спричинює велику кількість побічних ефектів: від алергічних висипань і діареї, до серцевої аритмії та анемії.

Застосовувати гідроксихлорохін проти Covid-2019, знову ж таки, запропонували китайські дослідники у статті від 10.03.2020. І знову ж таки, у першому реченні вказується на відсутність доведеного терапевтичного ефекту: “No specific pharmacological treatments are available to date for COVID-19”, проте, вказується про потенційну можливість використання препарату: “Specific pre-clinical evidence and expert opinions suggest potential use against SARS-CoV-2”.

Структурана формула ремдесивіру. Джерело ілюстрації: http://wikipedia.com

3) Ремдесивір противірусний препарат, що інгібує вірусну РНК-залежну РНК-полімеразу у дуже широкого спектру РНК вірусів (філовіруси, пнеумовіруси, аренавіруси, параміксовіруси, коронавіруси). МОЗ рекомендує використання ремдисевіру лише за умови критичного стану пацієнту з метою уникнення подальшого фіброзу легень. Застосовувати препарат запропонували, знову ж таки, китайські дослідники у статті від 04.02.2020, проте на основі досліджень проведених лише у лабораторних умовах. Результатів досліджень на людях, наразі, все ще нема…

На жаль, жоден з усіх трьох препаратів, внесених МОЗ України до протоколу лікування коронавірусної інфекції, не має доведеної терапевтичної дії. Найбільш перспективним виглядає застосування ремдесивіру, який блокує розмноження РНК вірусів. Фактично, на наших очах розгортається масштабний експеримент із застосування неперевірених препаратів на пацієнтах не тільки в Україні, а й у інших країнах, як от США та Японії. Яке лікування буде ефективним покаже час…

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 57 = 66