ХВІСТ ДИНОЗАВРА

Андрій М. ЗАМОРОКА

Допоки нещасних динозаврів малюють голими почварками, палеонтологи віднаходять все більше і більше доказів, що ці дивовижні істоти були опереними і вельми схожими на сучасних пташок, хіба, що лиш із зубами… Жахливий тиранозавр, зі своїми недорозвинутими мацьонькими “ручками”, більше був схожий на сучасних ківі, редуковані крила яких заховані під густим пір’ям. Стає все більш очевидним, що тероподові динозаври, на кшталт, велоцираптора, не “носили” свої передні кінцівки поперед тіла, а складали їх вздовж, як крила птахів. Але мова у статті піде не проце, а про хвіст динозавра, ідеально збережений у шматку бурштину.

Фраґмент хвоста динозавра із оперенням у м’янмійському бурштині віком 99 млн. років. Джерело ілюстрації: Xing et al., 2019

Днями у журналі “Сучасна Біологія” (“Current Biology”) вийшла друком наукова стаття присвячена унікальній знахідці та усесторонньому вивченню хвоста дрібного динозавра, що у найдрібніших деталях зберігся до наших днів у бурштині. На жаль, решта тварини не вціліла. І як вивже здогадались збережений фораґмент динозавра був вкритий густим пір’ям.

Пір’я динозавра під мікроскопом. Джерело ілюстрації: Xing et al., 2019

Перш, ніж стати доступною для широкого загалу і вчених, знахідка хвоста динозавра мала свою не менш цікаву передісторію, ані ж вона сама. Молодий професор палеонтолог Ліда Сінь із Китайського геологічного університету у Пекіні, на ринку м’янмійського міста М’їчина придбав шматок відполірованого бурштину із біологічними включеннями всередині. Слід вказати, що професор Сінь уже не вперше скуповував бурштин у М’янмі, адже добре знав, що у ньому є залишки багатьох істот часів динозаврів. Продавець же вважав, що у бурштині шматок якоїсь рослини і декілька комах, однак тренованеоко професора зразу зауважило дрібні пір’їни, а не листя. І не помилилось…

Галузисте пір’я динозавра. Джерело ілюстрації: Xing et al., 2019

Детальне вивчення зразка показало, що у древній смолі віком близько 99 мільйоноліть зберігся фраґмент тіла тварини вкритої пір’ям. Можливо це й не стало б сенсацією, адже тільки в цьому році професор Сінь описав фрагменти давніх пташенять із м’янмійського бурштину (а особливої слави Ліді Сіню принесло відкриття велетенського пернатого тиранозаврида Ютирана Гуала у 2012-му році), однак, усе вказувало, що залишки видовженої і гнучкої форми належали не птахам, а саме динозавру!

Комп’ютерна томографія скелету хвоста динозавра і розташування фолікулів пір’я, що кріпились до нього. Джерело ілюстрації: Xing et al., 2019

Лабораторні дослідження із застосуванням як оптичної, так й електронної мікроскопії, рентгеноскопії та комп’ютерної томографії дали змогу вивчити не лише будову пір’я і уточнити шляхи його еволюційї, а й з’ясувати яким чином воно кріпилось до хвоста, будову кісток і шкіри, а також виявити хімічний склад зі слідами крові динозавра.

Електронна мікрофотографія шкіри динозавра. Видні нитчасті структури білка колагену. Джерело ілюстрації: Xing et al., 2019

Як продемонстрували дослідження, хвіст складений із 8-ми і частини 9-го хребців і належав “пташеняті” целурозаврового динозавра. “Пташеня” було все ще геть малим, завбільшки із горобця, і ймовірно, що збережене пір’я є аналогом пуху чи зачаткового оперення сучасних пташенят. Попри те, цілковито чітко видно, що пір’я верху динозавра мало темне, можливо коричневе забарвлення, а низу – світле. Унікальною властивістю пір’я динозавра є його галузистість, що не спостерігається у птахів, і разом з тим – асиметрія у будові борідок, що властиво птахам.

Відкриття цього малеького фраґменту хвоста молодого динозавра з однієї сторони показує якими насправді були ці давно вимерлі істоти, а з іншої сторини – демонструє різнонапрямленість еволюції птахів, розмаїття глухих гілок, кількість проб і помилок природного добору. Розуміння природи є розумінням нас самих. Залишайтесь зі станіславівським натуралістом – довкола ще багато цікаовго. Час відкривати світ!

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

24 − = 23