ІНОПЛАНЕТНІ ДОЩІ

Андрій М. ЗАМОРОКА

Неймовірно, однак, звичний для землян дощ виявився унікальним для Сонячної системи, адже на жодній іншій планеті такого явища не спостерігається. Винятком є, хіба, Титан – 20-й супутник Сатурну, на якому проте, йдуть дощі не з води, а з рідкого метану… Астрономи більш, ніж впевнені, що водяні дощі на планетах є звичним явищем у Всесвіті, але для цього повинні виконуватись щонайменше дві умови: має бути вода і достатня кількість тепла. Впевненість впевненістю, однак необхідними є доказими. І ось тепер ми маємо ці докази – це результати дослідження далекої екзопланети K2-18b.

Екзопланета K2-18b обертається довкола зорі червоного карлика K2-18 класу М3, що знаходиться у сузір’ї Лева на відстані близько 124 світлові роки (38 парсеків або 1174,2 трильйони кілометрів). Вперше екзопланету K2-18b було відкрито у 2015-му році за допомогою орбітального телескопу “Кеплер”. Назва планети K2-18b означає, що вона була відкрита впродовж другої місії телескопу “Кеплер” (К2); це була 18-та екзопланета у місії К2; та перша виявлена планета (b) у системі зорі K2-18 (зірка позначається літерою “а”).

Розташування K2-18b-2 у сузір’ї Лева (біле кільце). Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org/

Екзопленета K2-18b є значно більшою за Землю і входить до групи т.з. “Суперземель”. Радіус K2-18b складає 2,7 радіуси Землі, а маса – 8,6 мас Землі. Астрономи вважають, що K2-18b знаходиться у припливному захопленні своєї зорі, тому постійно обернена до неї однією стороною, що створює різкий контраст температур на різних сторонах планети. Окрім всього K2-18b здійснює повний оборот довкола своєї зорі за період у 10 разів менший, ніж Земля довкола Сонця, – всього 33 дні. Цей факт дозволив астрономам багаторазово за короткий період часу обзервувати проходження K2-18b на фоні її зорі й здійснити детальну спектроскопію її атмосфери.

Орбіта K2-18b-3 перетинає зону існування життя (світло-сіре широке кільце) довкола її зорі. Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org/

Планета оточена щільною атмосферою, а середня зважена температура її поверхні становить приблизно (мінус) -3°C (для порівняння – середня температура поверхні Землі +14°C). Атмосфера K2-18b містить значну частку водню та гелію, а також водяну пару. Відомостей про інші гази атмосфери, наразі, немає. Вміст водяної пари дуже сильно коливається у різних частинах атмосфери планети: сановлячи від 1% до 50%. Це означає, що місця високої концентрації води у атмосфері є не чим іншим, як хмарами, що проливаються водними дощами на чужій планеті. Це вперше на іншій планеті виявлено повний цикл колообігу води!

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 6 = 1