20 НОВИХ СУПУТНИКІВ САТУРНУ

Андрій М. ЗАМОРОКА

Кілька днів тому група астрономів Смітсонівського Інституту оголосила про відкриття 20-ти нових супутників Сатурну – другої за розмірами планети Сонячної системи, знаменитої своїми кільцями. Вчені підрахували, що загальна кількість уже відомих супутників Сатурну складає 82! Це більше, ніж у найбільшої планети – Юпітера, що налічує лише 79 супутників…

Обсерваторія на першині згаслого вулкану Мауна Кеа на Гаваях, США. Джерело ілюстрації: https://www.bizjournals.com

Для спостережень дослідники використали один із найбільших у світі телескопів Subaru встановлений у астронмічній обсерваторії на вершині гори Мауна Кеа, що на Гаваях. Вчені здійснили тисячі знімків неба довкола планети зі щогодинним інтервалом і виявили рух нових небесних тіл на тлі далеких і нерухомих зірок і галактик. Усі із нових супутників знаходяться на орбітах дуже віддалених від самого Сатурну. Окрім того усі вони є дуже крихітними – всього по 5 кілометрів у діаметрі, нагадуючи радше астероїди, ніж звиклі усім місяці-супутники.

Знімки зоряного неба, що демонструють рух одного із нововідкритих супутників Сатурну. Джерело ілюстрації: https://carnegiescience.edu

Усі нововідкриті супутники Сатурну згруповані у три відмінні один від іншого кластери, що різняться розміром кута відхилення орбіти від екваторіальної площини планети та напрямку обітального руху. Зокрема, кластер із двох проґрадних супутників, які обертаються довкола Сатурну у тому ж напрямку, що й сама планета, отримав назву Інуїтського – на честь мітології племен інуїтів, котрі розселені у тундрі Північної Америки. Орбіти цих двох супутників нахилені під кутом 46 градусів до площини екватора і, як вважають астрономи, утворились вони в результаті зіткнення двох великих місяців-супутників у дуже далекому минулому.

Орбіти нововідкритих супутників Сатурну. Джерело ілюстрації: https://carnegiescience.edu

Друга група супутників – це більшість із нововідкритих місяців, є ретроґрадними, тобто рухаються по орбітах у протилежному до обертання Сутурну напрямку. Орбіти цих супутників лежать у екваторіальній площині планети. Ця група отримала назву Нордійської – на честь північно-германської мітології. Як вважають вчені вони є уламками великого древнього супутника, що був зруйнованим при зіткненні із іншим. Цікаво, що один із супутників цієї групи є найшвидшим з усіх супутників Сутурну.

Художня візія Сатурну. Джерело ілюстрації: https://www.factretriever.com

Третій кластер складений всього із одного супутника із проґрадним напрямом руху. Цей кластер найменований Ґалійським, на честь ґалійської мітології.

Художня візія Сатурну. Джерело ілюстрації: https://www.factretriever.com

Дослідники оголосили конкурс на найменування усіх нових супутників Сатурну у канві інуїтської, північно-германської та ґалійської мітологій. Якщо у вас є ідеї з найменування нових супутників Сатурну – покваптесь: конкурс триває із 7 жовтня по 6 грудня 2019 року. Ось інтернетланка на конкурс. Цей конкурс дуже схожий із попереднім, коли ця ж група відкрила 12 нових супутників Юпітера минулого року.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 5 = 2