АПОКАЛІПСИС: ПОЧАТОК ЧИ ДОЧАСНИЙ ҐВАЛТ? ЧАСТИНА ІІІ: ЕРА ПІСЛЯ КОМАХ.

Андрій М. ЗАМОРОКА

The New York Tines Magazine назвав всепланетарне зникнення комах “комашиним апокаліпсисом” (The Insect Apocalypses), пророкуючи скору загибель людства. Власне питання у тому чи стоїть людство на межі апокаліпсису, екологічного апокаліпсису, а чи маємо справу із дочасним ґвалтом? У третій і останній частині цього апокаліптичного циклу розповім про наше ймовірне життя без комах.

Отож, комахи – всюдисущі істоти. Їх нема, хіба що, лише у морях та океанах. Їх різноманіття настільки колосальне, що Землю можна сміливо, без засторог, називати “планетою комах“. І роль комах на їх планеті настільки велика, що раптове їх зникнення призведе до руйнації екосистем і тотального перезавантаження біосфери. Це, мабуть, можна буде порівняти хіба із пермським вимиранням, коли зникло близько 90% усіх видів живих організмів на Землі…

Комах всюдисущі. Джерело ілюстрації: http://amazingnewsinet/blogspot/com

Щонайперше, що спаде на гадку пересічній особі про комах, то в’їдливі комарі і надокучливі мухи, небезпечні шершені та оси, а згодом – медоносні бджоли, і лиш опісля барвисті метелики. А ще може згадається колорадський жук, тарган, мураха та жук-сонечко… Розуміння ролі комах у своєму житті більшість людей має вкрай поверхневим і далеко неочевидним. То чи зможе існувати людство в еру після комах? Спробуймо розібратись у хитросплетіннях екології.

Більшість тварин вимре разом зі зникненням комах… Джерело ілюстрації: http://pictures.4ever.eu

Комахи є ключовою ланкою усіх харчових ланцюгів у наземних екосистемах. Вони поглинають зелену масу рослин у колосальних обсягах, безмірно множаться і є харчем для більшості хребетних тварин і не тільки. Навіть декотрі рослини перейшли на живлення комахами: росички, непентеси, жирянки, Венерині мухоловки та багато інших. У світі, де зникнуть комахи, не буде ні риби у воді, ні звіра у лісі, ні птаха у небі, бо їм усім не буде що їсти…

Більшість квіткових рослин запилюються виключно комахами. Джерело ілюстрації: http://www.bowerbird.org.au

Але буде ще одна напасть – вимирання рослин. Більшість квіткових рослин запилюються комахами і лише невелика їх частина – вітром, водою, іншими тваринами чи є самозапильними. Жуки, мухи, бджоли, оси, метелики, джмелі – усі вони є запилювачами рослин, переносячи пилок із квітки на квітку, від рослини до рослини, вони є невід’ємними посередниками у циклі розмноження рослин. Без комах запилення буде або неможливим, або вкрай малоефективним і більшість рослин не зможуть дати потомства, поступово вимираючи. Комахи також є регуляторами росту і розмноження рослин. Вони, з однієї сторони, є запилювачами, що сприяють розмноженню рослин, а з іншого – з’їдають значну частину насіння і плодів, знижуючи плодючість рослин. Відсутність комах зніме обмеження на приріст біомаси рослин, бо не буде ні личинок, ані дорослих комах, що їстимуть листя, пагони чи корінці, смоктатимуть флоемний сік. Відпад великої маси відмерлих рослин просто не буде кому розкладати, адже гриби і бактерії не здатні без комах та інших ґрунтових безхребетних швидко і ефективно утилізовувати рослинну біомасу, не кажучи уже про тваринну. Тут криється найбільша проблема – розрив або критичне сповільнення детритного циклу у екосистемах. Мертва органіка накопичуватиметься, а поживні речовини не надходитимуть у ґрунт. Це все нагадуватиме оліготрофне сфагнове болото з його бідною флорою, фауною і багатометровими товщами торфу…

Комахи запилюють більшість фруктів і овочів, що є звичними на нашому столі. Джерело ілюстрації: https://www.jungseed.com

Як це все позначиться на людях? Для існування нашої цивілізації критично важливими є сільське господарство, як джерело їжі, і промисловість – джерело матеріальних благ. Зникнення комах найкритичніше відобразиться на вирощуванні фруктів та овочів. Цілковито можуть зникнути яблука, груші, сливи, вишні, черешні, абрикоси, персики тощо. З овочів можна буде забути про баштанові культури як от кавуни, дині, гарбузи, а також огірки, патисони, кабачки. Пасльонові: помідори, баклажани, тютюн, також потребують комах для запилення. Морква, петрушка, кріп, цибуля, капуста і редис знаходяться у зоні ризику. Ягідні культури: полуниця, лохина, чорниця, аґрус, порічки – усі залежать від запилення комахами. Під загрозою також і олійні культури: соняшник, ріпак, маслина, а з технічних – льон і бавовник…

Одначе, багато культур є само- або вітрозапильними. До перших належать, наприклад, кава, цитрусові та бобові. До других – пшениця, жито, кукурудза, сорго, рис, коноплі, буряки. Зникнення комах не матиме критичного впливу на ці культури, однак продуктовий кошик споживача різко збідніє.

Планета комах. Джерело ілюстрації: https://www.sciencemag.org

Як зреагує біосфера на зникнення комах? Насправді цього ніхто не може передбачити. На нашій планеті було п’ять великих вимирань і після кожного з них відбувалось перезавантаження біосфери. Палеонтологічні дані свідчать про неймовірно швидкі темпи еволюції у ці періоди. Природа відновиться. Прикладом такого відновлення є зона відчуження довкола Чорнобильської АЕС, де після відходу людей, життя відновилось у повному обсязі. Або ж коралові рифи атолу Бікіні – ядерного полігону США, де було випробувано водневу бомбу – були зруйновані і вражені радіацією, а сьогодні цілком відновились. Навіть мізерний осередок життя після вселенського катаклізму зможе колонізувати планету знову, вибудовуючи нові екосистеми. А от чи зможе людство пережити комашиний апокаліпсис – це ще то питання…

ПОЧАТОК: ЧАСТИНА І, ЧАСТИНА ІІ

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 5 = 3