Андрій М. ЗАМОРОКА
Причини глобального вимирання комах, на загал, залишаються не цілком зрозумілими. Вимирання зафіксовані як у порушених діяльністю людини екосистемах, так і заповідниках та на малозмінених теренах. Однак, в усіх випадках вчені акцентують увагу на кількох причинах:

Причина перша. Втрата оселищ і середовищ існування пов’язаних із знелісненням, розорюванням степів і осушенням боліт. Ці природні ландшафти перетворені на сільськогосподарські угіддя. Це призвело до фрагментації середовища існування і незворотних процесів, що ведуть до вимирання комах.

Причина друга. Занепад традиційного способу господарювання. Зокрема, по усьому світі спостерігається широкомасштабне зникнення дрібних родинних ферм та підсобних господарств з характерним їм строкатим ландшафтом – левадами, садами, грядками, пасовищами, ставами і гаями. Натомість великі агрохолдинги, що займаються промисловим вирощуванням сільськогосподарської продукції, колись строкаті терени, перетворили на одноманітні поля з монокультурами.

Причина третя. Масове застосування сільськогосподарських хімікатів: гербіцидів, фунгіцидів та інсектицидів. Це призводить до прямого знищення комах без розбору. Агрохолдинги заливають поля неонікотиноїдами – нервовопаралітичними інсектицидами, які змиваються у сусідні екосистеми, де чинять негативний вплив на її мешканців. Хоча період напіврозпаду неонікотиноїдів під дією сонячного ультрафіолету становить 34 дні, проте в окремих випадках він може тривати до 3,8 років.

Причина четверта. Тотальне використання у промисловому тваринництві глистогінних препаратів на основі авермектину. Цей високоефективний препарат бактеріального походження цілеспрямовано діє на нервову систему линьковиків, до котрих належать і комахи. Він погано засвоюється хребетними (передозування може викликати параліч!) тож виводиться з організму із фекаліями, які потрапляючи у природнє середовище спричинюють загибель ґрунтових комах-детритофагів.

Причина п’ята. Зміни клімату мають значний вплив на життєвий цикл та ймовірність виживання комах на його різних стадіях. Зокрема, це підвищення температури, збільшення або зменшення кількості опадів, теплові хвилі, короткочасні посухи тощо.

Причина шоста. Поява інвазійних видів, які можуть бути конкурентами для абориґенних. Часто інвазійні види можуть хижакувати, поїдаючи місцевих; спричинювати різноманітні захворювання (інвазійні бактерії, гриби, віруси) та паразитози.
ПОЧАТОК – ЧАСТИНА І. ПРОДОВЖЕННЯ – ЧАСТИНА ІІІ
Be First to Comment