АПОКАЛІПСИС: ПОЧАТОК ЧИ ДОЧАСНИЙ ҐВАЛТ? ЧАСТИНА І: ЩО НЕ ТАК ІЗ КОМАХАМИ?

Андрій М. ЗАМОРОКА

Апокаліптичні віщування, феєрично змальовані Іваном Богословом десь наприкінці І століття н.е., як одну із покар людству, описують нашестя сарани, що п’ять місяців мала мордувати світ. Але схоже, що Іван дуже і дуже помилився, – він не знав екології, бо апокаліпсис щонайпевніше ознаменується масовим вимиранням комах. Ентомологи по усій Землі фіксують катастрофічне скорочення і чисельності, і видового розмаїття комах, а це тягне за собою збій роботи екосистем і загрозу існуванню людства.

Комашиний апокаліпсис із New Nork Times Magazine. Джерело ілюстрації: https://tomsaunders.co.nz

Сучасні дослідження (завантажити можна тут) показують, що 41% усіх відомих видів комах уже зазнали критичного скорочення чисельності. Це удвічі вищий показник, ніж відомо для ссавців. А локальне вимирання охопило 10% усіх відомих видів комах, що у 8 разів більше, ніж у ссавців. Для порівняння скажу, що на Землі відомо 6399 видів ссавців (станом на 2018-й рік) і 1070781 вид комах (станом на 2013-й рік). Швидкість вимирання комах сягла 1% в рік із втратами біомаси 2,5% річно. Ентомологи виявили (дослідження опубліковане тут), що за останні більш, ніж чверть століття, загальна біомаса комах у екосистемах скоротилася на 76%! Масові ряди комах – жуки і метелики, вимирають швидше за інших – 2,1% та 1,8% в рік відповідно. Схожа ситуація і з перетинчастокрилими (бджоли, оси, мурашки) – кожен шостий вид уже має статус регіонально вимерлого!

Кожна п’ята істота на Землі є жуком – це найбільший ряд комах. Джерело ілюстрації: https://australianmuseum.net.au

Найбільш різноманітна група комах на Землі – жуки зазнають серйозних втрат різноманіття і чисельності. Дослідження ґрунтових жуків в Україні (дослідження опубліковане тут) продемонструвало, що вимирання у ізольованих степових локалітетах може становити до 77%, а загальне різноманіття комах – до 90% (із 442 до 43 видів).

Чисельність 34% жуків-турунів у Нідерландах, Бельгії, Люксембурзі та Данії скоротилась у період між 1950 та 1980 роками. У США 49 із 68 видів турунів різко втратили чисельність за останні 15 років, а загальна біомаса турунів у екосистемах скоротилась на 16%. У Новій Зеландії 8% (48 видів) турунів стали малочисельними. У Іспанії 9 із 55 жуків-скарабеїв втратили у чисельності по 20%, їх ареал скоротився на 21%, а у Італії 11 видів втратили по 31% і у чисельності, і у розповсюдженні. На заході Франції виявлено втрату 61-го із 72-х видів жуків-скарабеїв… Із 436 сапроксильних видів жуків Європи 61 вид став рідкісним.

Метелики зазнають повсюдного вимирання… Джерело ілюстрації: https://www.sciencemag.org

Яскраві і помітні пересічному спостерігачу комахи у екосистемах – метелики зазнали значних втрат за останні 25 років. Із 576-ти видів метеликів у Європі, для 71-го встановлено зниження чисельності та скорочення ареалів. Найбільше постраждали види лук (19%), боліт (15%) та лісів (14%). Чи не найвищий рівень втрат зафіксовано на терені Об’єднаного Королівства – чисельність 41-го із 56-ти найбільш звичайних раніше видів стали рідкісними, при тому 15 видів скоротили свій ареал більш, ніж на 40% за період із 1970 по 1999 роки. У Бельгії впродовж ХХ століття вимерло 19 із 64-х видів метеликів, 69% із 45 видів, що ще замешкують країну, стали рідкісними. У Фінляндії за останні 50 років із 74-х відомих видів метеликів 60% лучних видів стали рідкісними. На північному сході Іспанії впродовж 1994-2014-го років із 183-х видів метеликів 66 стали рідкісними.

Зникнення запилювачів матиме катастрофічні наслідки для людства… Джерело ілюстрації: https://www.businesshorsepower.com

Бджоли – запилювачі квіткових рослин і їх вимирання чи просте скорочення чисельності може мати надзвичайно сумні наслідки для людської цивілізації. На сьогодні із 1965-ти видів бджіл Європи (за виключенням джмелів та медоносної бджоли) для 77-ми виявлено втрату чисельності, 7 – знаходяться під загрозою цілковитого вимирання. Схожа ситуація і у тропіках – дослідження стану популяції 24-х видів орхідеєвих бджіл (Euglossina) у атлантичних тропічних дощових лісах Бразилії показало скорочення чисельності у 63% з них. Локальні вимирання джмелів стали масштабним явищем: для Європи встановлено втрату чисельності у 46%, а для Канади (Онтаріо) – у 50%. 5 видів із 12, що були відомі для Данії вважаються локально вимерлими. Проте, найбільше занепокоєння викликає стан одомашненої медоносної бджоли, колонії якої вимирають по усьому світі зі швидкістю 1% у рік.

ПРОДОВЖЕННЯ – ЧАСТИНА ІІ, ЧАСТИНА ІІІ

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 + 4 =