ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ І ПОЛЬОВА ЗООЛОГІЯ – НОВІ ГОРИЗОНТИ

Андрій М. ЗАМОРОКА

Зі штучним інтелектом кожен з нас пересікається за щодня. Наприклад, протиспамові фільтри електронної пошти Gmail чи розпізнавання облич і пропозиція нових друзів у Facebook. Програми-боти працюють повсюдно в Інтернеті. Одні з них є дуже простими алгоритмами розрахованими на виконання рутинних завдань, а ніші здійснюють складні дії зі збору, відстеження, класифікації і аналізу величезних масивів даних. Сучасні технології штучного інтелекту просто увірвалися у таку консервативну галузь науки як зоологія. Виявляється, що штучний інтелект може з легкістю збирати, класифікувати й аналізувати наукову інформацію із соціальних мереж та банків відео. Ця інформація раніше була недоступною для науковців, однак тепер вона дає можливість здійснювати дослідження не встаючи з-за комп’ютера!

Штучний інтелект допомагає відстежувати і вивчати китових акул. Джерело ілюстрації. https://www.nationalgeographic.com

Глобалізація та економічне процвітання сучасної інформаційної цивілізації призвели до того, що Інтернет переповнений мільйонами фотографій та відео із мандрівок у екзотичні і недуже краї, зроблені пересічними громадянами. Тут є все – тварини, рослини, гриби, з-поміж яких як звичайні масові, так і рідкісні види. Віднайти потрібну інформацію у цьому хаосі цифрових даних для людини є вельми сумнівним. Проте, поступ у комп’ютерних технологіях, дав можливість створити достатньо складне програмне забезпечення, що здатне до самонавчання. І ось тут, виявляється, можна використовувати штучний інтелект для пошуку наукових даних у цифровому океані! Сервіси, які сьогодні запрацювали у зоології, здійснюють індивідуальну ідентифікацію найрізноманітніших тварин, ведуть їх підрахунок і вивчають динаміку популяцій.

Популяція тенетових жирафів скоротилась майже на 70% за кілька останніх десятиліть. Штучний інтелект допомагає вести їх облік. Джерело ілюстрації: https://www.nationalgeographic.com

Одним із недавніх сервісів, що відстежує низку великих диких тварин, є Wildbook (Ваелдбук – Дика книга). Ваелдбук складений із низки ботів, які щоденно сканують YouTube чи інші фото і відео сервіси, відшукуючи у них задані види тварин. Ваелдбук виокремлює шоти тварин із відео, та ідентифікує окремі особини за їх унікальними рисами, наприклад розташуванням плям, смуг, формою вух, хвостів тощо. Співставляє із власною базою даних, підраховуючи кількість особин у популяції, відстежуючи їх переміщення, зміни розмірів і таке інше. А науковці отримують повні звіти про тварин, що їх цікавлять.

Як працює система Wildbook. Джерело ілюстрації. https://www.wildbook.org

Жирафи, зебри, гепарди, кити, акули, слони, білі ведмеді, хижі птахи та багато інших видів знаходяться під пильним оком штучного інтелекту через незліченні потоки фотографій та відео, які щоденно завантажуються різними користувачами у всесвітнє павутиння. Люди просто виставляють у мережах фото свого відпочинку, а належні програми знаходять на них потрібну інформацію і передають її у відповідні банки даних.

Ідентифікація особин гепарда штучним інтелектом за шотом із відео. Джерело ілюстрації: https://www.wildbook.org

Отримані від штучного інтелекту дані у значній мірі доповнюють матеріали польових зоологічних досліджень. Особливо це добре помітно у заповідній справі, де облік рідкісних видів є критично важливим для природоохоронного менеджменту. Зокрема, визначення “гарячих точок” біорізноманіття і створення заповідних територій, змін форм господарювання чи запровадження біотехнічних заходів.

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

38 − = 28