#11 ДОЛИНА НАРЦИСІВ – 100 ПРИРОДНИХ ЧУДЕС УКРАЇНИ

Пік цвітіння Нарциса поетичного у "Долині нарцисів" припадає на кінець першої - другу декади травня. Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська область]

Долина нарцисів є широко знаною природною дивовижею в Україні. Раз на рік, впродовж лише двох травневих тижнів, невеличка болотиста долина в околицях Хуста, що на Закарпатті, вибухає одночасним квітуванням десятків тисяч нарцисів. Ця природна атракція є одним із популярних туристичних місць.

Квітування Нарциса поетичного (Narcissus poeticus L.) на Закарпатті. Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Унікальність Долини нарцисів полягає в тому, що це єдине, такого масштабу, місце у Європі, де Нарцис поетичний (Narcissus poeticus L.) зростає на рівнині. Насправді, це високогірний вид, який утворює суцільні нарцисові поля на схилах субальпійських полонин – понад 1300 метрів над морем, – у Піренеях, Альпах, Динарах, Балканах і Південних Карпатах. В Україні знаходиться найбільш північно-східна межа розповсюдження виду – у субальпіці двох гірських масивів: Гуцульських Альп або Мармароських Гір та Свидівця. А от зростання Нарцису поетичного у долині Тиси є незвичайним явищем, оскільки тутешній клімат цілковито і радикально відрізняється від високогірного.

"Долина нарцисів". Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Пояснити – як Нарцис поетичний потрапив так далеко і низько від його природних місцезростань є науковою загадкою. Це, власне, є неабиякою туристичною родзинкою поруч неймовірної краси Долини нарцисів. І звичайно, нарцисова дивовижа добре присмачена місцевими і не тільки легендами, оповідками, міфами та іншим фольклором. На сьогодні, існує дві наукові гіпотези про виникнення Долини нарцисів: ґляціальна і антропічна.

Панорама "Долини нарцисів". Джерело ілюстрації: http://www.panoramio.com

Ґляціальна або льодовикова гіпотеза припускає, що Долина нарцисів є залишком древніх безлісих теренів часів льодовикового періоду. У епоху останнього зледеніння клімат був сухим і холодним, що було перепоною для колонізації Європи лісами. Ліси сучасного ґатунку тоді існували лише у Південній Європі: на Балканському, Апеннінському та Піренейському півостровах, а решту континенту вкривали сухі льодовикові степи з невеликими острівцями хвойних лісів. За таких умов, Нарцис поетичний, як вид відкритих лучних екосистем був поширеним на середньоєвропейських рівнинах і низькогір’ях від Атлантики до Причорномор’я. Кінець льодовикового періоду 10 тисячоліть тому, ознаменував експансію лісів, які витіснили холодні луки, а з ними й нарцис, високо у гори. Місцями, на рівнинах, могли залишитись реліктові осередки лучних екосистем, однин з який, ймовірно, був і в околицях сучасного Хуста…

Щорічно, понад 30 тисяч туристів відвідує "Долину нарцисів"... Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Антропічна гіпотеза припускає, що Долина нарцисів виникла завдяки людям – цибулини нарцисів були принесені із високогір’я, а згодом, у силу різних обставин, стали втікачами із квітників та садів покинутих садиб. На сьогоднішній день, Нарцис поетичний натуралізований по усій Європі та східному узбережжі Північної Америки. Ще одним арґументом на користь антропічної гіпотези є символізм нарцисів, як жалобних квітів. У міфах Древньої Греції описується, що береги ріки Стікс, яка веде у підземне царство Аїда, заквітчані нарцисами. Тому у Південно-Східній Європі, їх висаджують на могилах. Цієї древньої традиції і досі дотримуються на Балканах і суміжних теренах.

Нарцис поетичний. Джерело ілюстрації: http://www.photoukraine.com

Обидві гіпотези мають своїх прихильників і своїх противників, однак, важливо не те як потрапив нарцис на околиці Хуста, а важливе його збереження як рідкісного феномену. Тому Долина нарцисів знаходиться під охороною Карпатського біосферного заповідника, який завше радо вітає своїх відвідувачів.

Попередня стаття циклу 100 природних чудес України: #10 Старунський грязьовий вулкан. Наступна стаття – #12 Дельта Дунаю.

Перелік: 100 природних чудес України.

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+, Вконтакті та Livejournal

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 52 = 57