#9 КАРСТОВИЙ МІСТ – 100 ПРИРОДНИХ ЧУДЕС УКРАЇНИ

Карстовий міст - справжнє природне чудо! Джерело ілюстрації: http://radovar.kiev.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська область]

Далеко від квапливого міщанського життя, у карпатській глушині, посеред найбільшого у Європі букового пралісу, знаходиться чудове місце, яке називають “Карстовим мостом”. Це велетенська природна вапнякова арка, що височіє на урвистій скелі, понад гірською річкою Мала Уголька. Річно, тисячі туристів приїжджають подивитись на цей витвір природи.

Карстовий міст. Вигляд з півночі. Джерело ілюстрації: http://static.panoramio.com

Карстовий міст – це, фактично, залишок стіни древньої скелі. Вода, яка сотнями тисяч років стікала по схилу гори, поволі розчиняла м’які вапняки, промивши, з часом, понори. Крізь ці понори, дощові і талі води стікали вниз по скелі до ріки, розширюючи їх і перетворюючи на печери. Збільшення внутрішньоскельних порожнин у розмірах призвело до обвалу скелі, залишивши по собі тільки арку – теперішній Карстовий міст.

Карстовий міст. Вигляд з півдня. Джерело ілюстрації: http://www.ecozakarpat.net.ua

Карстовий міст являє собою дві взаємно перпендикулярні арки: велику і малу. Внаслідок такого розташування видається, що уся споруда стоїть на трьох ногах. А по центру арки розташувався своєрідний “комин” – вертикальна шахта, якою колись до древньої печери стікала вода. Природні стихії – вітер і вода, відшліфували поверхню Карстового мосту, згладивши усі сліди давнього обвалу.

Вигляд на карстовий міст. Джерело ілюстрації: http://karpaty3d.com

Споруда Карстового мосту складена, так званими, пелітоморфними вапняками, для яких притаманна дуже щільна дрібно і тонкокристалічна будова. Ці вапняки утворились у юрському періоді понад 150 мільйоноліть тому, коли на теренах теперішніх Карпат, вирували хвилі океану Тетіс. Цікаво, що в Українських Карпатах вапняки не є широко розповюдженими, адже більшість гірських масивів складена флішем – пісковиком. Вапняками і мармурами, здебільшого, утворені Мармароські і Чивчинські Гори на півдні, та Вулканічні Карпати на заході наших гір.


Вигляд карстового мосту. Джерело ілюстрації: http://karpaty3d.com

Зі скелі Чур, на якій розташувався Карстовий міст, відкривається чарівний краєвид на долину річки Мала Уголька і однойменного села. Верхів’я цієї ріки є унікальною природною екосистемою – чи не останнім осередком букових пралісів у Європі. Ці ліси, впродовж останніх 3-4-х тисячоліть, з часу з’яви бука у Карпатах, ніколи не зазнали ні сокири, ні пили. Але про букові праліси, як одне із природних чудес України, я розповім згодом.

Карпатський буковий праліс. Джерело ілюстрації: http://uu-travel.com

Територія верхів’я Малої Угольки знаходиться під охороною Карпатського біосферного заповідника, який, до слова, оберігає і знамениту долину нарцисів. Тут прокледено екологічні стежки, якими можна дістатися і до Карстового мосту.

Попередня стаття циклу 100 природних чудес України: #8 Караларський степ. Наступна стаття – #10 Старунський грязевий вулкан

Перелік: 100 природних чудес України.

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+, Вконтакті та Livejournal

admin Written by:

3 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

30 + = 32