НАРЕШТІ ПЛУТОН!

Плутон з його, тепер уже знаменитим, зображенням білого "серця". Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вчора – 14 липня 2015-го року, – космічний корабель “Нові Горизонти” вперше наблизився до карликової планети Плутону – останнього із вервиці світів Сонячної системи, відвіданого людською цивілізацією. Сьогодні ж, щойно, півгодини тому, завершилась пресова конференція NASA присвячена цій непересічній події. Співробітники Американської аерокосмічної аґенції опублікували перші світлини, надіслані “Новими Горизонтами”. Основні масиви зображень із Плутону, очевидно, будуть оприлюдненими у наступні дні і місяці, а дещо подаю тут.

Коли космічний корабель “Нові Горизонти” стартував із Землі, то Плутон ще вважався планетою, однак, згодом його позбавили цього статусу. До вчорашнього дня, найкращими світлинами карликової планети вважались відбитки зняті телескопом “Хабл”, які показані нижче.

Ось так виглядав Плутон 5 років тому, на світлинах зроблених телескопом Хабл. Джерело ілюстрації: http://media.photobucket.com

Космічний корабель “Нові Горизонти” передав на Землю нові чіткі зображення Плутону і його супутника Харону. У NASA уже встигли дещо опрацювати і оприлюднити зображення поверхні обох небесних тіл. Найбільшою несподіванкою стала, практично, цілковита відсутність кратерів від метеоритів і астероїдів. Це свідчить про молодість поверхні як Плутону, так і Харону, а за разом і про ґеологічну активність.

Ділянка Плутону "під його Серцем" Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Поверхня Плутону дуже схожа на Земну – з високими горами і широкими долинами, тільки з тією різницею, що усі ці ландшафти побудовані із льоду. У NASA уже спекулюють про те, що Плутон має кометне походження, а його поверхня дуже нагадує комету Чурюмова-Герасименко. Збільшена ділянка поверхні Плутону, яка наведена нижче, – це гори заввишки 3,5 тисячі метрів!

Збільшена ділянка Плутону з-під "Серця". Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Найінтирґуюча світлина, зроблена у інфрачервоному спектрі, – це розподіл метану у атмосфері Плутону. За попередніми даними, цього газу близько 1% – це значно більше ніж, на Землі чи Марсі. Відомо, що метан утворюється як під час ґеологічних процесів, так і внаслідок біологічної активності. Не спекулюватиму на темі можливого життя на Плутоні, але скажу таку річ, що атмосфера цієї карликової планети складена азотом (понад 90%), як і Земна (понад 70%). Більше жодна планета у Сонячній системі не містить стільки молекулярного азоту. Сучасна земна азотна атмосфера утворилась внаслідок діяльності живих орґанізмів, а яке походження плутоніанської – загадка, яку належиться ще розгадати. Звичайно, температури на поверхні Плутону настільки екстремально низькі, що узимку, його атмосфера замерзає й випадає на поверхню азотним снігом!

Метан на поверхні Плутону. Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Харон – найбільший супутник (із 5-ти – авт.) Плутону. Вони настільки близько розташовані один від іншого і так незначно різняться за розмірами, що їх, часом, називають подвійною планетою…

Плутон (праворуч) і його найбільший супутник Харон (ліворуч). Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Поверхня Харону також здивували дослідників, адже на ній відсутні кратери, натомість є ґрандіозний каньйон (на світлині його видно на правій верхній окраїні супутника) завглибшки до 7-8 кілометрів і завдовжки до 1000 кілометрів. Його природа залишається невідомою. Так само незрозумілою є чорна пляма на північному полюсі Харону, яку уже встигли охрестити “Мордор”, на кшталт, царства пітьми у романі “Володар перснів” Дж.Р.Р. Толкієна.

Харон. Джерело ілюстрації: https://www.nasa.gov

Залишайтесь зі Станіславівським натуралістом – попереду ще багато цікавого!

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+, Вконтакті та Livejournal

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

29 + = 35