ДИВОВИЖНІ ТВАРИНИ: МУЛИСТИЙ СТРИБУН

Мулистий стрибун - земноводна риба. Джерело ілюстрації: http://www.fotoaparat.cz

Андрій ГЛОВ’ЯК

Однією із дивовижних тварин манґрових тропічних лісів є риба, відома за назвою мулистий стрибун – це земноводна істота, яка замешкала і воду і суходіл. Вона здатна дихати як повітрям, так розчиненим у воді киснем. Може вільно плавати у воді, і з легкістю повзати й стрибати по суходолі, коренях й стовбурах мнаґрів…

Мулисті стрибуни на суходолі впродовж відпливу. Джерело ілюстрації: http://www.mudskipper.it

Мулисті стрибуни – це збірна назва риб із родини Бичкових (Gobiidae). Більшу частину життя мулистий стрибун проводить у припливній зоні, де, двічі на день, морські припливи й відпливи то заливають, то оголюють узбережні мілини. При відливі на березі залишається намул багатий різноманітною живністю і водоростями, якими мулистий стрибун і харчується. Така перевага земноводного життя робить їх домінуючим видом риб манґрових екосистем.

Самець мулистого стрибуна підстрибує з метою приваблення самки. Джерело ілюстрації: http://www.pbase.com

Але й життя на суші має свої складнощі. Пошук партнера вимагає зусиль і кмітливості. Самці роблять високі стрибки над мулом приваблюючи самку. Розпізнати самку чи ворога допомагають високо розташовані над головою очі. Мулистим стрибунам доводиться постійно зволожувати шкіру, обтираючи її рідким мулом, який захищає її від пересихання. Деякі з них часто викопують в намулі своїм ротом нори, де вони є більш захищені від пересихання а також нападу хижаків. А оскільки, припливи затоплюють ці тунелі двічі на день, роботи у них є достатньо і постійно доводиться займатись їх чисткою.

Самці мулистих стрибунів часто-густо влаштовують демонстративні поєдинки, конкуруючи за вигідні становиська для приваблення самок. Джерело ілюстрації: http://www.youtube.com

Вириті мулистими стрибунами нори не тільки захищають від пересихання, але й служать місцем для виведення потомства. Тунелі в мулі мають форму підкови. Нижня частина залита злегка водою. На одній з частин стінки покриті ікрою, над водою кисню більше, що є краще для майбутнього потомства.

Зустріч двох мулистих стрибунів. Джерело ілюстрації: http://www.equator.ru

Вражає турбота дорослих особин про своє потомство. Так як в частині нори з ікрою повітря надовго не вистачає, стрибун набирає повітря ротом в одній частині тунелю без ікри, переносить в іншу частину з ікрою і видихає, таким чином, забезпечуючи потомство достатньою кількістю кисню. Мулисті стрибуни повторюють цю процедуру безліч разів, допоки не виведуться мальки.

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+, Вконтакті та Livejournal

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

  1. Червень 5, 2015
    Reply

    Про їх турботу за потомством не знав. Визначні у багатьох сенсах тваринки.

    • Червень 9, 2015
      Reply

      Життя, воно таке – несподіване…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

48 + = 54