ГНІЗДІВЛЯ ДИНОЗАВРІВ – ЗОВСІМ ЯК ПТАХИ

Анхіорніси - дрібні пернаті динозаври, - на гніздівлі. Джерело ілюстрації: http://www.riseofanimals.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Схоже, що філософська дилема про первинність курки чи яйця вирішилась на користь останнього. Адже поведінка насиджувати яйця так, як то роблять птахи, з’явилась задовго до виникнення цих пернатих тварин. І, власне, “авторами” цього стали динозаври.

Кістяк та яйця самки дрібного овірапторового динозавра Цитіпаті, яка загинула під час насиджування на гнізді. Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org

1924-го року Генрі Файрфілдом Озборном був описаний незвичайний скелет динозавра, знайденого у пустелі Ґобі, що у Монґолії. Незвичайність ця полягала у тому, що залишки древньої тварини лежали на кладці яєць, як тоді вважали, динозавра Безрога Ендрюса (Protoceratops andrewsi Granger & Gregory, 1923). Озборн був впевненим, що описаний ним динозавр був злодієм-розорювачем чужих гнізд, живлячись яйцями, відповідно, він й присвоїв йому назву Яйцекрада рогатолюбного (Oviraptor philoceratops Osborn, 1924), більш відомого загалу за латинізованим іменем Овіраптора. Знадобилось цілих 70 років, щоб довести, що озборнівськй Яйцекрад зовсім не крав яєць, а був турботливою матір’ю, яка насиджувала власне потомство! Згодом, палеонтологи віднайшли гнізда інших дрібних динозаврів, які насиджували яйця. А потім виявилось, що усі динозаври були теплокровними і вкриті пір’ям, а декотрі, навіть, здатні були до польоту… Зрештою, птахів і “жахливих ящерів” об’єднали у єдину еволюційну кладу – Динозаври (Dinosauria Owen, 1842).

Гніздо з кладкою єяць Яйцекрада рогатолюбного. Джерело ілюстрації: https://en.wikipedia.org

Проте, склалась ситуація, що відомості про насиджування яєць дрібними динозаврами-тероподами широко відомі й не викликають сумнівів, то стосовно велетенських динозаврів, на кшталт, Тиранозавра королівського (Tyrannosaurus rex Osborn, 1905), питання залишалось відкритим до останнього часу. Уявіть собі, що ця тварина важила 6,5-7 тон! Тобто, сідаючи на кладку яєць, вона її просто б роздушила своєю масою… Тому вчені припускали, що велетенські тероподи будували гнізда із ґрунту і рослинних решток, як то роблять крокодили, або ж просто закопували їх у ґрунт, як черепахи. У таких гніздах яйця інкубувались, а згодом виплоджувався молодняк.

Реконструкція самки Яйцекрада рогатолюбного на гнізді. Джерело ілюстрації: http://www.pangaeadesigns.com

Із палеонтологічних знахідок скам’янілих гнізд динозаврів дуже важко сказати чи яйця знаходились на поверхні ґрунту, чи були закопаними. Для встановлення істини потребувались опосередковані методи дослідження, наприклад, вивчення пористості шкаралупи яєць динозаврів. Знаючи цю пористість, її нескладно порівняти із найближчими живими родичами нелітаючих динозаврів (у сучасному розумінні, динозаврів поділяють на дві групи: птахів та нелітаючих динозаврів – авт.) – птахами і крокодилами. У перших пор у шкаралупі яєць мало, що перешкоджає втраті води при насиджуванні у відкритих гніздах, а у других – багато, оскільки гнізда крокодилів вологі і збудовані із мулу та рослинних решток. Як виявилось у велетенських тероподових динозаврів пористість шкаралупи яєць дуже близька до такої ж пористості у птахів. Висновок напрошується сам собою – гнізда цих тварин були відкритого типу, і очевидно, що яйця насиджувались.

Гніздо велетенського тероподового динозавра, ймовірно Гігантозавра. Джерело ілюстрації: http://news.sciencemag.org

Але ж як такі важкі тварини здійснювали насиджування? Відповідь на це запитання дає форма скам’янілих гнізд і особливості кладки яєць. Виявляється, яйця дрібних тероподів лежали у гнізді подібно до більшості сучасних птахів – у невеликій купці. Тоді як у велетенських динозаврів яйця у гніздах були складені у величезні кільця із вільним простором у центрі, достатнім, щоб самка могла спокійно всістися, нерозчавивши майбутніх нащадків. Така поведінка свідчить не лише про наявність у динозаврів турботи про потомство, а й опосередковано доводить візії про теплокровність і пернатість цих давно вимерлих тварин. Сенс вигрівати яйця є тоді, коли температура тіла вища за температуру середовища. А окрім того, насиджування яєць, розкладених у велике кільце довкола самки є доцільним лише у випадку пір’яного вкриття тіла великих тероподових динозаврів. Адже прикриті пір’ям – чудовим теплоізолятором – яйця б рівномірно зігрівались, тоді як голий, хоча й теплокровний, динозавр нагрівав би їх лише з однієї сторони…

З кожним новим відкриттям у палеонтології динозаврів, ми робимо поступ у розумінні їх біології та екології, а наші візії цих тварин наближаються до істинності й розуміння непростого процесу еволюції життя на Землі. Залишайтесь зі Станіславівським натуралістом!

Слідкуйте за публікаціями Станіславівського натураліста у соціальних мережах: Facebook, Google+, Вконтакті та Livejournal

admin Written by:

2 Comments

  1. Грудень 20, 2014
    Reply

    чомусь з дитинства, дивлячись на ноги страуса – завжди знав, що птахи походять саме від динозаврів 😉

  2. Грудень 20, 2014
    Reply

    Дійсно, пане Даниїле, схожість у багатьох аспектах – разюча, особливо у будові скелетів і пір’я!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − = 16