БІОЛОГІЯ-2011. ЧАСТИНА ІІ: ЕВОЛЮЦІЯ.

Еволюційна теорія - це філософія життя... Автор ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

Наука цікава не лише тим, що продукує відкриття і нові знання, а вона спричиняється до змін у суспільстві, філософському світогляді і цивілізаційній парадиґмі, так би мовити, змушує еволюціонувати наші погляди і змінювати наші візії світу… Ніщо так, як Еволюційна теорія “sensu stricto” *, не збурює суспільної думки. Вона, ще з часів Чарльза Дарвіна, була чи не основним рушієм світоглядних змін у суспільстві, постійно підігріваючи полеміку довкола них. От і у 2011-му, дослідження у цій галузі біологічних знань внесли свою посильну лепту у зміну розуміння світу довкола нас (про “нас” читайте, згодом, у розділі антропології – авт.), походження і розвитку життя на Землі.

*sensu stricto – з латині “у вузькому розумінні”, тут у розумінні біологічної, в тому числі й людської еволюції.

Мітоходнрії походять не від ендосимбіонтів, а ендопаразитів! Джерело ілюстрації: http.www.sciencephoto.com

Найбільш значущим відкриттям 2011-го, яке, ледь, що не докорінно, змінило уявлення про еволюцію евкаріотів (ядерних орґанізмів, втому числі і нас з Вами, – авт.), стало відкриття комплексу джгутикових ґенів у одного із родичів мітохондрій (мітохондрії – це внутрішньоклітинні орґанели, що забезпечують клітину енерґією – авт.). Група науковців із Іспанії, Австралії та Італії, здійснили сиквенування геному паразитичної бактерії Мідіхлорії мітохондрійної (Midichloria mitochondrii Beninati, Lo, Sacchi, Genchi, Noda, et Bandi, 2004), яка живе у мітохондріях клітин яєчників Кліща собачого, він же енцефалітний (Ixodes ricinus (Linnaeus, 1758). Вчені віднесли цю бактерію до сестринської групи предків мітохондрій, однак, наявність ґенів відповідальних за утворення джгутика, і цілковита його відсутність у самої бактерії, свідчить, що у сучасної групи альфа протеобактерій, кілька мільярдів років тому, він був наявний і вони вели активний, рухливий спосіб життя. А паразитування цих бактерій у інших бактеріях, свідчить на користь гіпотези виникнення мітохондрій, як паразитів, у клітинах Археїв з подальшою їх еволюцією у евкаріот.

Загалом же, уявлення про сутність і виникнення мітохондрій, за останні 200 років, перетерпіли кілька кардинальних змін. Спершу, ці орґанели вважали автохтонними утвореннями евкаріотичної клітини (автоґенетична гіпотеза), потім – ендосимбіонтами (ендосимбіотична і синтетична гіпотези), а тепер – паразитами… Підсумовуючи, мушу констатувати той парадокс, що ми з Вами виникли в результаті дуже древньої паразитичної інфекції…

Джерело: Sassera and other. Phylogenomic Evidence for the Presence of a Flagellum and cbb3Oxidase in the Free-Living Mitochondrial Ancestor. Mol Biol Evol, 2011 (ориґінальна стаття…)

Камені вкриті іржею, утвореною в наслідок життєдіяльності сучасних киснедишних бактерій. Джерело ілюстрації: http://www.sciencedaily.com

Науковці з Канади, США, Австралії та Франції оголосили про відкриття найдревніших з відомих викопних бактерій, які дихали киснем. Вони населяли нашу планету уже 2,48 мільярдів років тому. До слова, це відкриття перегукується із наведеним вище, адже предки мітохондрій також були киснедишними… У еволюційному вимірі, виявлення древніх скам’янілих аеробних бактерій вносить розуміння у “Велику Оксидизацію” – наповнення атмосфери киснем і виникнення багатоклітинного життя. Окрім того, вчені встановили, що одноклітинні істоти здатні дихати киснем, виникли у водоймах суходолу, а не океанів і морів.

Джерело: Konhauser and other. Aerobic bacterial pyrite oxidation and acid rock drainage during the Great Oxidation Event. Nature, 2011 (ориґінальна стаття…)

Різні форми скам'янілих клітин віком 3,4 млрд. років із Західної Австралії Джерело ілюстрації: http://www.bloggen.be

Австралійські й британські вчені, на Заході Австралії, знайшли найдавніші скам’янілі бактерії на Землі, віком 3,4 мільярди років. Хоча, викопні хімічні сліди живих істот відомі з порід віком 3,8 мільярдів років, однак, самих істот такого віку ніхто і ніколи не знаходив. То ж відкриття цих мікрофосилій (мікроскопічних скам’янілостей – авт.) наближує вчених до моменту виникнення перших клітинних орґанізмів. Це також є черговим безапеляційним підтвердженням справедливості Теорії Еволюції і загальної візії розвитку життя на Землі.

Джерело: Wacey and other. Aerobic bacterial pyrite oxidation and acid rock drainage during the Great Oxidation Event. Nature Geoscience, 2011 (ориґінальна стаття…)

Скам'янілі відбитки Ліплідника дивовижного (Leefructus mirus Sun, Dilcher, Wang et Chen, 2011) із Китаю. Джерело ілюстрації: http://www.eurekalert.org

Палеонтологи з Китаю та США цьогоріч опублікували статтю, де описали вид викопних квіткових рослин датований 125-м мільйоноліттям тому від наших днів. Рослина названа Ліплідником дивовижним (Leefructus mirus Sun, Dilcher, Wang et Chen, 2011) і знайдена у відкладах засипаного вулканічним попелом доісторичного озера у провінції Ляонінґ. Ця знахідка доводить існування дводольних рослин уже наприкінці юрського і на початку крейдового періодів мезозойської ери. Більше того, новоопсаний вид рослин віднесено до сучасної родини Жовтецевих, що доводить про значно ранішу диверсифікацію квіткових, а це, у свою чергу, свідчить що, світ мезозойської ери був набагато зеленішим і квітучішим, ніж то уявлялось раніше.

Джерело: Sun and other. A eudicot from the Early Cretaceous of China. Nature, 2011 (ориґінальна стаття…)

Археоптерикс більше не птах. Джерело ілюстрації: http://www.artknowledgenews.com

Описуючи новий вид оперених тероподових динозаврів – Ксяотінґія Женґа (Xiaotingia zhengi Xu, You, Du & Han, 2011), як дві краплі води схожого на відомого Археоптерикса літографічго (Archaeopteryx lithographica Meyer, 1861), китайські вчені дійшли до висновку, що останній був зовсім не птахом, а належав до Дейнонихозаврів (Deinonychosauria). Згідно їх публікації птахи знову втратили свого предка і його ще належиться віднайти.

Джерело: Xu and other. An Archaeopteryx-like theropod from China and the origin of Avialae. Nature, 2011 (ориґінальна стаття…).

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

 1. Роман
  Грудень 28, 2011
  Reply

  “Дейнихозаврів (Deinonychosauria)” — чому з’їли -но- ? 🙂
  О, а щодо Ксяотінґії, зараз то АнглВікі пише “A more thorough analysis was published soon after to test this hypothesis, and failed to arrive at the same result; it found Archaeopteryx to be a bird in its traditional position at the base of Avialae, while Xiaotingia was recovered as a basal deinonychosaur, or troodontid. The authors of the follow-up study noted that uncertainties still exist, however, and that it may not be possible to confidently state whether or not Archaeopteryx is a member of Avialae or not barring new and better specimens of relevant species”
  і поклик на doi: 10.1098/rsbl.2011.0884

 2. Грудень 28, 2011
  Reply

  Дебати, пане Романе, щодо приналежності археоптерикса тривають уже давно, і це ще далеко не кінець…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 2