СНІГОВИЙ БАРС ВИЖИВ У АФҐАНІСТАНІ!

Найневловиміша кішка планети таки збереглась у Афґаністані! Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Опубліковане днями відкриття здорової і повноцінної популяції Барса снігового (Uncia uncia (Schreber, 1775) у горах східного Афґаністану, вселяє надію у вчених, що найбільш невловима кішка планети має шанси на виживання. Cнігові барси знаходяться під загрозою вимирання, в першу чергу, через масштабне браконьєрство, винищування їх пастухами та продаж тварин на чорний ринок…

Барс сніговий (Uncia uncia (Schreber, 1775). Джерело ілюстрації: http://tolweb.org

Барс сніговий – це велика кішка, завбільшки 100 см (без хвоста) у довжину і 60 см у висоту. На відміну від інших великих котів, цей характеризується густим, м’яким і довгим хутром, що допомагає зберігати температуру тіла у високогірних умовах проживання. На противагу іншим котам, хутро Барса снігового забарвлене у світлі тони, часто навіть біле. Переважно зі спини воно має світло-сірий відтінок із темнішими круглими плямами та розетками, із черева – цілковито біле. Таке забарвлення чудово маскує тварину у її природному середовищі існування – між скель, снігів та льодів.

Барси снігові є самітниками, вони зустрічаються лише у шлюбний період для спарювання, а далі самка самостійно вирощує кошенят. Кожна тварина займає свою мисливську територію і в залежності від наявності чи відсутності здобичі може міґрувати на значні відстані або ж вести осілий спосіб життя. Барси не є перебірливими у здобичі – вони полюють як на дрібних гризунів, так і на великих копитних, які заселяють високогір’я, часом, нападаючи на тварин значно більших за самих барсів.

Забарвлення хутра Барса ідеально маскує тварин у їх природному середовищі. Джерело ілюстрації: http://ylovebigcats.com

Звичайним місцем проживання Барса снігового є високогір’я – вище межі лісу, на альпійських луках, аж до нівального поясу (гірських снігів та льодовиків – авт.). Висоти на яких трапляються барси суттєво коливаються у різних реґіонах – на півночі вони менші, а на півдні більші – від 2000 до 6000 метрів над рівнем моря.

Ареал Барса снігового охоплює найвищі у світі гори, які велетенською дугою простягаються від Росії і Монґолії до Бутану та Індії, – це Саяни, Алтай, Ханґай, Тянь-Шань, Памір, Гіндукуш, Каракорум, Гімалаї й Тибет. За підрахунками вчених, на цім величезнім просторі, збереглось від 4,5 до 7,5 тисяч особин, однак, їх кількість неухильно скорочується. За останні півтора десятиліття чисельність Барса снігового знизилась приблизно на 20%, що загрожує його існуванню…

Дослідження у на сході Авфґаністану, у рамках великого проекту зі створення першого у цій країні національного парку “Банд-е-Амір”, здійснювались коштом Товариства Охорони Природи (The Wildlife Conservation Society), й охопили, так званий, Ваханський Коридор – одну із найвужчих частин популяції Барса снігового (вужчим є лише Джанґарський хребет на межі Казахстану та Китаю – авт.). Науковці розмістили переносні відеокамери у 16-ти локалітетах досліджуваних гір, і в результаті було зафіксовано окремих особин Барса снігового. Причому, тварини траплялись в усіх точках спостережень, що не аби як втішило дослідників, адже у Афґаністані виявляється існує повноцінна здорова популяція цього рідкісного звіра.

Світлина Барса снігового, зроблена автоматичною камерою у горах Афґаністану. Джерело ілюстрації: http://www.sciencedaily.com

Товариство Охорони Природи, своїм проектом, розвиває заповідні ініціативи для охорони Барса снігового у реґіоні Ваханського Коридору, одночасно, здійснюючи просвітницьку роботу із місцевим населенням. На території запроектованого національного парку проживає 14 місцевих спільнот, а у найближчих околицях – 55. усі вони у більшій чи меншій мірі залучені до проекту, і у першу чергу, через освітницькі програми у школах, які уже тепер виховують бережливе ставлення дітей до Барса снігового. Окрім того, за проектом, було проведено навчання 59-ти місцевих рейнджерів, які здійснюють моніторинґ чисельності Барса, і які виконуватимуть охоронну функцію у майбутньому національному парку.

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 81 = 86