АНАТОМІЯ ТА ПЕРЕКОНАННЯ

Людська воля - це лише ілюзія нав'язана нашим мозком... Джерело ілюстрації: http://asaxeo.blogspot.com

Сергій СИЛАНТЬЄВ

Механізм формування політичних поглядів – це питання, що цікавить науку з часів Давнього світу. В якості формуючих факторів традиційно розглядаються соціальна структура суспільства, економічні чинники, а також різноманітні риси оточуючого середовища, від середньої температури липня до віддаленості від морських узбережжів. Аналіз в даній парадигмі ведеться з часів Платона, і, здавалося б, тут вже лишилось дуже мало невідкритих значущих факторів. Тим не менше, останнім часом стали з’являтись роботи психологів та фізіологів, що показують кореляцію політичних переконань людини з її ґенетичною картою, а також індивідуальними особливостями біохімії та фізіології.

Вченими, раніше, вже було доведено зв’язок між ступенем активності вищої нервової діяльності та політичними поглядами, а в нещодавній статті в журналі “Сучасна Біологія” (Current Biology) група науковців на чолі з Джерантом Різом поставила питання про існування кореляції між політичними переконаннями та анатомією головного мозку. В роботі були застосовані два основних методи: анкетування з політичних питань та магнітно-резонансна томографія. В результаті була знайдена достовірна кореляція між наявністю ліберальних політичних поглядів та об’ємом передньої оперізуючої звивини (Anterior Cingulate Cortex, ACC), а також між консервативними політичними переконаннями та об’ємом правого миґдалевидного тіла (Right Amygdala, RA). Ще цікавішим став результат зворотного експерименту на іншій групі добровольців: спроба передбачення політичних переконань виходячи з об’єму різних структур мозку. В цьому випадку виявилось, що по співвідношенню об’ємів АСС та RA можна спрогнозувати політичні погляди людини з вірогідністю 71,6±4,8%… Це точніше, ніж середній прогноз погоди!

Лімбічна система людського мозку. Червоним виокремлено знаходження оперізуючої звивини (Cingulate cortex) та миґдалевидного тіла (Amygdala). Джерело ілюстрації: http://brainmind.com

Що це все означає? Зрозуміло, це не означає, що АСС “генерує лібералізм”, а RA – “генерує консерватизм”. Судячи зі всього, це індикатори, а не генератори явища. Наприклад, ці результати добре узгоджуються з попередніми даними про те, що політичні погляди пов’язані з фізіологічною активністю, яка формує відчуття страху та непевності. В миґдалевидному тілі, скажімо, відбуваються численні процеси, необхідні для формування відчуття страху, а люди із збільшеним миґдалевидним тілом мозку, в середньому, можуть відчувати значно глибший переляк чи страх в порівнянні із людьми, у яких ця частина мозку знаходиться в межах нормального розміру, хоча стрес зумовлений одними і тими ж факторами чи речами. З іншого боку, однією з функцій АСС є формування поведінкових реакцій в стані непевності та конфлікту: люди зі збільшеною АСС ці стани переносять легше, і впевненіше поводяться у відповідних ситуаціях. Таким чином, ліберальні переконання формуються у тих, хто менше боїться невідомості та впевненіше почувається в конфліктних ситуаціях, а консервативні – у тих, кого легше перелякати.

Але тут треба мати на увазі, що чітко та однозначно пов’язати фізіологічні процеси (або управління ними) зі структурами мозку практично ніколи не вдається. В кожному відділі мозку відбувається (часто одночасно) велика кількість такого роду явищ. Далі, не зовсім зрозуміло, що тут є причиною, а що наслідком: чи то збільшення RA провокує переляк, чи то часто лякаючись, людина провокує збільшення RA. Адже вчені показали, що у лондонських таксистів збільшений відділ мозку, який відповідає за просторову та топографічну орієнтацію; і різниця з середніми значеннями тим більша, чим давніше учасник дослідження працює таксистом. Втім, ці процеси можуть відбуватись одночасно, тобто утворювати автокаталітичну систему з позитивним зворотнім зв’язком: чим частіше лякаєшся – тим більше RA, а чим більше RA – тим частіше і легше лякаєшся. На виході отримуємо шаленого правоконсерватора; аналогічно – з лібералами-анархістами та АСС. Окрім того, різні відділи мозку міняються з віком, і тут доречно згадати афоризм Вінстона Черчілля: “Хто в молодості не був радикалом – не має серця, хто в старості не став консерватором – не має мозку”.

Загалом, як це звичайно буває, при прискіпливому розгляді явище виявляється набагато складнішим, ніш здавалось на перший погляд.

Окреме питання, на якому варто акцентувати увагу, це чому такого роду наукові результати викликають ажіотаж. Відповідь, що лежить на поверхні – тому, що тут підходи, притаманні природничим наукам, використовуються для пояснення явищ, котрі традиційно вважаються стовідсотково приналежними до царини наук гуманітарних. Але, можливо, тут є ще один неявний момент: обмеження свободи волі. Кожного разу після публікації такого роду даних доводиться болісно звикати до думки про те, що ми набагато менше керуємо своїм життям та особистістю, ніж прийнято вважати. І, звичайно, набагато менше, аніж це здається нам комфортним…

admin Written by:

8 Comments

 1. Червень 11, 2011
  Reply

  Шановний редактор, мені здається, що на словах “в нещодавній статті в журналі “Сучасна Біологія” варто було б поставити ґіперпосилання на цю статтю. Вона ось тут: http://www.cell.com/current-biology/retrieve/pii/S0960982211002892

 2. Червень 11, 2011
  Reply

  Ще одне. Варто замінити “люди” на “людьми” у фразі “в порівнянні із люди, у яких ця частина мозку знаходиться в межах нормального розміру”

 3. Червень 11, 2011
  Reply

  Поправив, пане Shao 🙂 .

 4. Андрій
  Червень 12, 2011
  Reply

  свобода волі зникла тоді, коли тільки з’явилась перша система, і тепер вона є тільки у тварин… напевно…

 5. Червень 12, 2011
  Reply

  Пане Андрію, Ви маєте на увазі політичну систему чи яку іншу?

 6. Андрій
  Червень 16, 2011
  Reply

  загалом так, її

 7. Червень 18, 2011
  Reply

  Цікаве дослідження – цікаво, якби досліджували наших політиків – то у них би знайшли ще одну частину мозку, яка присутня лише їм і яка відповідає за розкрадання коштів.

 8. Червень 19, 2011
  Reply

  Таки правда, пане yAnTar, але гадаю у них добре розвинені обидві ділянки мозку, бо надто легко вони змінюють свою орієнтацію, приміром, політичну. Або ж ці ділянки у них цілком відсутні…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

73 − = 71