ҐЕНЕТИЧНО МОДИФІКОВАНІ КОРОВИ ДАЮТЬ ЛЮДСЬКЕ МОЛОКО!

Відтепер людське молоко можна отримати просто від корів. Джерело ілюстрації: http://www.myessentia\com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Напевно що ця новина аж ніяк не втішить, а ні ҐМО-фобів, а ні еко-алярмістів, а ні виробників штучного дитячого харчування, – тепер корови можуть давати повноцінне людське молоко! Такий винахід (саме винахід!) здійснили китайські вчені, які пересадили ґен людського лізоциму у коров’ячу ДНК й отримали, практично, ідентичне до людського, молоко.

Вчені удосконалили корів, пересадивши їм людські ґени. Джерело ілюстрації: http://www.pensionriskmatters.com

Китайські ґенні інженери виростили 17 здорових трансґенних корів, від чотирьох з яких отримали молоко, що, як виявилось, внаслідок експерименту, має ідентичний людському вміст лізоциму. За іншими ж показниками: жирністю, вмісті лактози, білків та мінералів, трансґенне молоко абсолютно не відрізняється від нетрансґенного.

Чому лізоцим? Справа в тому, що коров’яче молоко, яким замінюють людське для годування немовлят, на відміну від останнього, практично, не містить лізоциму. А власне, цей фермент є дуже важливим для захисту новонароджених від бактеріальних інфекцій, допоки дитячий орґанізм не сформує власний імунітет. Саме з цієї причини годування груддю є дуже корисним для малят на ранніх етапах їх життя, а його заміна на коров’яче молоко або ж харчові суміші не сприяє захисту дитини від інфекцій. Правда, до дитячих сумішей також додають штучний лізоцим, одначе, він цілковито не може замінити природний.

Годування груддю захищає немовлят від інфекційних захворювань. Джерело ілюстрації: http://koleksifoto.com

Людський лізоцим є невеликим білком, що складається лише із одного поліпептидного ланцюга, котрий включає 130 амінокислот. Він є звичайним у сльозах, слині та молоці, де виконує бактерицидну дію – захищає органи, наприклад, око (у сльозах), від запальних процесів, котрі зумовлюються бактеріями. Цей ефект досягається у зв’язку із руйнацією лізоцимом стінок грам-негативних та декотрих грам-позитивних бактерій. Як відомо, у мілілітрі людського молока може міститися від 3-х то 3000 мікрограм лізоциму, одначе, нормою вважається 200-300 мкг/мл. Тоді як у коров’ячому (й інших парнокопитних – авт.) молоці – всього 0,05-0,22 мкг/мл. Більше того, лізоцим коров’ячого молока у 10 разів менш активний, ніж людський.

Раніше, ця ж група вчених, здійснила пересадку коровам людських молочних ґенів лактоферину та альфа-лакталбуміну, які задіяні у формуванні та розвитку імунної системи немовлят. Загалом за час своїх досліджень ґенні інженери створили стадо із 300-т корів із різними якостями молока, які наближають його до людського, а наступним етапом стане об’єднання цих, наразі розрізнених, якостей в єдиному продукті. Тут слід відволіктись і сказати, що Китай, сьогодні, є лідером із досліджень у галузі ґенної інженерії та створення ҐМО-орґанізмів, оскільки саме досягнення у цій царині дасть можливість прогодувати величезне населення країни, а окрім того отримати чималі економічні вигоди та навіть політичну перевагу над країнами (сюди, на жаль, належить і Україна), які обмежили чи заборонили вживання і вирощування ҐМО-продуктів

Схематичне зображення трансґенної ДНК. Джерело ілюстрації: http://images.businessweek.com

Для свого досліду, вчені імплантували, використавши вектор, людські ґени у ядра соматичних клітин епітелію та фібробластів взятих із різних частин статевих шляхів корів. Коли соматичні ядра були перенесені у яйцеклітини, отримані ембріони, на стадії 312 бластомерів, імплантували коровам сурогатним-матерям, котрі й виносили телят. Із 37 телят вижило лише 24, котрі були виведені із двох ліній соматичних клітин: епітелію яйцепроводів (22-оє телят) та яєчників (2-оє телят). 17 із них містили пересаджений ґен людського лізоциму. На момент досліджень, лише 4 корови розпочали лактацію (давати молоко – авт.), причому вони були виведені із різних ліній соматичних клітин і несли у собі різні копії людського ґену лізоциму. В отриманому молоці, вчені виявили концентрацію лізоциму в межах від 13,25 до 25,96 мкг/мл. Такі відмінності у концентрації лізоциму можуть бути зумовленими кількома різними факторами. По-перше, наявністю більшої кількості регуляторних елементів у векторі, що підвищує експресію ґену; по-друге, різною кількістю копій трансґенних ділянок ДНК; по-третє, ґени могли вмонтуватись також і у неактивну хромосому, що перешкоджає їх експресії. Наразі, вченим невідомо який саме механізм відповідає за різницю у концентрації лізоциму, що вони й планують дослідити у недалекому майбутньому.

Підсумовуючи результати своєї праці, китайські науковці стверджують, що їх винахід відзначається дешевизною та цілковитою придатністю для промислового виробництва як лізоциму, так самого ідентичного людському молока з подальшою можливістю заміщення ним сумішей для дитячого харчування. Однак, вони також відмічають, що час, який пройде від теперішнього їхнього дослідження, до комерціалізації нового продукту, складе не менше 10 років. Ці роки будуть потрачені на удосконалення властивостей трансґенного молока та досліджень на безпечність для споживача.

admin Written by:

12 Comments

 1. Квітень 9, 2011
  Reply

  Генна інженерія – наука майбутнього! Та, проте, не ясно на скільки це є “добре” чи “погано”… З однієї сторони вона розв’яже багато проблем, з другої – може їх ще більше наробити. Особливо цікавими, є дослідження, які стосувалися б можливостей людського організму… та на скільки це гуманно ???

  Світ з обмеженнями, чи без них?

 2. Квітень 9, 2011
  Reply

  Певна річ, пане Magnovskyi Igor, ґенна інженерія і молекулярна біологія науки, за якими великі перспективи. Це дорогі і трудоємкі науки з великою результативністю та економічною віддачею. На жаль, в України перспективи далеко не веселкові…

 3. Марія
  Квітень 11, 2011
  Reply

  Може я чогось не розумію, але хіба важко дитину груддю годувати? Тим більше, що молоко від рідної матері має найбільшу користь для дитини, бо з ним передається не тільки лізоцим, але й імунітет матері.
  Звичайно, якщо у матері немає молока або з певних причин їй не можна годувати груддю, то штучне вигодовування потрібне. Але ж можна, наприклад, найняти годівницю (теж людське молоко, хоча і не таке корисне, як материнське) для вирішення проблеми.
  Не бачу анінайменшого сенсу у саме такому продукті генної інженерії.

 4. Квітень 11, 2011
  Reply

  Мода, мода, пані Маріє! Мільйони жінок у розвинених країнах (не в Україні, певна річ!), із міркувань модних тенденцій та збереження форми грудей, відмовляються від годування грудьми. Даючи дітям харчові суміші, які містять масу алергеноґенних речовин та консервантів, вони прирікають наступне покоління на низький рівень здоров’я. А людське молоко від ґенно модифікованих корів – це вагома альтернатива сухим дитячим сумішам. Ось де сенс. Світ давно уже не живе категоріями українців, і це об’єктивна реальність!

 5. Квітень 11, 2011
  Reply

  Не треба бути великим вченим чи знавцем генної інженерії, щоб розуміти, все, що не передбачено природою буде в кінці кінців нею відштовхнуто.
  Відомо, що генно модифіковані культури не розмножуються. Тобто в наступному поколінні вони стають безплідними. Природа сама подбала про те, щоб очищатися від “неприроднього”.
  Будемо надіятися, що ці всі чинники не перейдуть на людей (тобто люди будуть настільки освіченими, щоб розуміти цю небезпеку).

 6. Квітень 11, 2011
  Reply

  Не бачу підстав Вашого песимізму, пане Тарасе, адже природа сама створює ҐМО (ось тут я писав уже: http://www.naturalist.if.ua/?p=3918 ) – це нормальний природний процес. Віруси постійно переносять ґени від одного орґанізму до іншого, від одного виду до іншого. У світі живої природи було три великі “пересадки” ґенів, остання з яких започаткувала процес, завдяки котрому з’явились ми з Вами, – це статеве розмноження. До того – горизонтального переносу ґену білка тубуліну від бактерій до примітивних евкаріот (наших пра-пра-пра-……..-пра-предків) – у живому світі усі розмножувалися простим поділом! Уявіть собі, що звичайнісінький вірус грипу приносить у Ваш орґанізм ґени людини від якої Ви заразились, а Ви нагороджуєте своєю ДНК тих, кого заражаєте мимоволі. От така філософія природи – усі перемішуються між собою, породжуючи і прискорюючи еволюцію. Людина (як і належиться мавпі) лише копіює природні процеси. Тому ҐМО не таке страшне як про нього розповідають ЗМІ, бо пропаґанда, то є страшна зброя. І допоки ми дискутуємо “ҐМО” чи “Без ҐМО”, США, Китай і Канада проґресують, а ми (через свою сліпоту, неуцтво і недалекоглядність) залишаємось, самі знаєте у якому місці… Що прикро у будь-яких відношеннях 🙁 .

 7. Квітень 11, 2011
  Reply

  Нотатка, пане Тарасе, про здатність до розмноження ҐМО – якщо модифікація не торкалася набору хромосом (мається на увазі непарна плоїдність: три-, пента-, септемплоїдні і т.д.), або якщо інженери не вносили ґени летальності у проектований орґанізм, то він нормально розмножується. Інша справа – це підписана угода із біоінженерною компанією про обмеження розплодження покупцем (фермером) ҐМО…

 8. Iryna
  Квітень 11, 2011
  Reply

  To Taras: Пане Тарас, саме тому, що ви не є ані великим вченим, ані знавцем генної інженерії, як і, на жаль, більшість населення України, Ви не маєте жодного уявлення, про що говорите. Якби ГМО не розмножувались, людтсва б не існувало взагалі, як і більшості організмів, які з”явилися в результаті еволюції, оскільки кожен новий крок в розвитку видів є нічим іншим, як генетичною модифікацією. В іншому згодна з admin…

 9. Квітень 11, 2011
  Reply

  Пані Iryna, дуже дякую за підтримку 😉 . Гадаю, що мета, місія, якщо бажаєте, “Станіславівського натураліста” – це просвіта населення і пропонування альтернативної до пропаґандистських ЗМІюшних новин-інсенуацій у царині природничої (біологічної) науки.

 10. Катрин1111
  Липень 9, 2013
  Reply

  Мне кажется, что молоко матери ничем не заменишь… Эту новость, кстати, на ВоБУ прочитала уже..

 11. Липень 9, 2013
  Reply

  Пані Катрин1111, цій новині уже 2 роки…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

48 + = 55