ГОДИНА ПРОТИ ГОДИНИ або ДЕ ІСТИНА?

Година проти Години... Джерело ілюстрації: http://agreenliving.org

Андрій М. ЗАМОРОКА

Сьогодні – 26 березня 2011-го року – відбудеться всесвітнє дійство під назвою “Година Землі”. “Станіславівський натураліст” у попередні роки активно висвітлював усі заходи у нашому рідному місті Станіславові, що були хоч якось пов’язані із цією атракцією. Одначе, брак активної промоційної кампанії звела цей захід до звичайного адміністративного перемикання важеля вуличного освітлення, без будь-яких спроб влади залучити населення до дійства… Але мова не стільки про незграбність адміністраторів від влади, а про те, що світом покотилася хвиля зворотної дії щодо Години Землі – Година Досягнень Людства…

Дні зо три тому, на інтернетових сторінках журналу “Форбс” (“Forbes”), опубліковано критичний аналіз загроз, котрі нависли над людством внаслідок глобального потепління. Останній тиждень, котрий передував нинішній Годині Землі, світові ЗМІ, наче змовившись, тиражували у своїх повідомленнях одне й теж саме – скидалося, що над нашою цивілізацією нависли три неминучі загрози: неврожаї кави, пивоварного ячменю і кукурудзи… Причому, біда з кукурудзою виникла лише чомусь у Африці… Автор публікації у “Форбс” – Джеймс Тейлор – задається запитанням: “Чи справді глобальне потепління спричинить неминучі катастрофічні неврожаї?”, адже Година Землі, як усім, сподіваюся, відомо, покликана привернути увагу урядів до змін клімату і впроваджувати енергоощадні та “зелені” технології. І тут же Джеймс Тейлор дає несподівану відповідь: “Впродовж останніх десяти років, які за голосіннями “еко-алярмістів” стали найгарячішими у сучасній історії людства, врожайність усіх сільськогосподарських культур у США суттєво зросла!”

На противагу стурбованості еко-алярмістів, виявляється, що у цьому році очікується рекордний врожай кави, а позаторішня урожайність ячменю у США була найбільшою за усю історію вирощування цієї культури! У той же час врожаї кукурудзи і рису на африканському континенті рекордно зросли за останнє десятиліття… Але найцікавіше те, що глобальне потепління спричинило зростання опадів й відступ пісків Сахари! Наприклад, у Сахелі – південносахарському реґіоні – сателітами зафіксовано найбільше зростання фотосинтетичної активності його поверхні із початку 1980-х років… Комп’ютерні моделювання кліматичних змін у Сахарі підтверджують довготривалі тенденції до відступу піщаної пустелі й повернення саван на території, де вони уже існували понад 12 тисяч років тому.

У канві наростання все тверезішого й позитивістського оцінювання наслідків та можливостей глобального потепління й відмова від апокаліптичних прогнозів, призводить до розповсюдження скептицизму у суспільстві щодо певних екологічних акцій чи ініціатив. У рік свого 5-літнього ювілею, це спіткало й Годину Землі, як дію проти змін клімату. Безперечно, цьогоріч сотні мільйонів людей приєднаються до акції годинного вимикання світла, одначе, вже стало зрозуміло, що голоси противників цього дійства стали дуже добре чутними. Усі, хто протестує проти проведення Години Землі, в той самий час проводитимуть свою акцію – святкування Години Досягнень Людства.

Прихильники Години Досягнень Людства видали у Інтернеті свою прокламацію із закликом іґнорувати Годину Землі. “У той час, коли дехто 26-го березня, вимкнувши світло, сидітиме у темряві, намагаючись тим самим проголосувати за боротьбу проти змін клімату, закликаємо Вас приєднатись до святкування Години Досягнень Людства. Увімкніть світло у себе вдома, аби висловити свою вдячність за винаходи та інновації, які нині поліпшують наше життя. Людина повинна бути вільною, позбавленою урядового примусу, задля того аби творити, експериментувати та винаходити…”

До певної міри, протести проти проведення Години Землі є розрізненими і експлуатуються всілякими марґінальними групами суспільства, одначе, критика догматизму негативності глобального потепління уже давно перестала бути на тому ж таки марґінесі. Сьогодні, все голосніше лунають думки про те, що глобальне потепління та емісія парникових газів, то аж ніяк не результат індустріалізації людства, а нормальний, природний процес кліматичних коливань. Більшу стурбованість вчених викликають ті факти, що Сонце не увійшло вчасно у свій 11-річний цикл, його активність впродовж кількох років перебувала на мінімальній позначці, Земля недоотримала тепла, океан почав поступово охолоджуватись – це віщує нам охолодження атмосфери, а відтак загрозу нового Малого льодовикового періоду, пік якого припав на XVI століття… Проти чого уже тоді доведеться боротись?..

admin Written by:

7 Comments

 1. Mykola
  Березень 26, 2011
  Reply

  Щодо збільшення врожайності – цілком можливо, наявність більшої кількості СО2 (за решти однакових умов) закономірно сприяє більшій інтенсивності фотосинтезу, і відповідному приросту органіки. Інша справа, що при збереженні темпів потепління його негативні наслідки затьмарять все інше…

 2. Березень 26, 2011
  Reply

  Боюсь, пане Mykola, що Ви помиляєтесь, адже окрім приросту врожаїв сільськогосподарських культур, зростання біомаси диких екосистем не відмічено. А щодо зростання темпів потепління, то “наше” навіть не досягло плейстоценового масимуму, а про палеоценовий максимум я взагалі мовчу… Тому щодо наслідків я б не був таким катеґоричним, адже теперішня низька температура – це аномалія у Земній історії, а не правило, а відповідно екосистеми цілковито пристосовані до високих температур…

 3. Mykola
  Березень 27, 2011
  Reply

  Щодо “диких” екосистем – зростання продуктивності лісів при збільшенні вмісту СО2 є доведеним фактом (ще у 1970-х було чимало і америк., і радянських дослідж.цієї теми).
  А щодо іншого.. Якщо сучасн.температ. Ви називаєте аномально низькою, то чим тоді були ті ж плейстоценові зледеніння?
  Зрозуміло, що клімат постійно змін.протягом геол.історії.і без людини. Але в тому ж плейстоцені темпи потепління були 0,4-1град на 1000років! Теперішні ж (ТЕМПИ) в 10 разів більші!

 4. Mykola
  Березень 27, 2011
  Reply

  Я не схильний думати, що теперішнє потепління цілком зумовлене людиною. Але ж воно є, і воно шкодить (почастішання стихійних лих-це офіційні дані, відсутність вимерзання шкідників у теплі зими, просування їх ареалів на північ і т.д, – це тільки те, що відчуваємо ми і вже!).
  Тому боротись із цим однозначно потрібно. Інша справа, що ефективність у цьому “годин Землі” у наших умовах сумнівна..
  А Ви, я так розумію, проводили “годину досягнень людства”? 🙂

 5. Березень 27, 2011
  Reply

  Пане Mykola, візія “глобального потепління” зародилась на початку 1980-х, а до кінця 1970-х, як то не парадоксально, але вчені та громадськість були переконані, що нас усіх чекає яскраве і біле майбутнє нового льодовикового періоду! Але факт є фактом – маємо потепління, інша справа чи надовго. Я уже писав про один із глобальних механізмів коливання кліматичних умов на нашій планеті – цикли Міланковича (читайте тут: http://www.naturalist.if.ua/?p=307).
  Певна річ, я не заперечую глобального потепління, бо воно є фактом і було б безглуздим казати що його не існує. Одначе, я вважаю, що потепління є нормальним природним процесом, а не збільшення викидів вуглекислого газу індустрією, адже лише вулканами викидається більше парникових газів, ніж усіма заводами і фабриками разом взятими… Нагадаю, що до парникових газів належать, окрім вуглекислого газу, водяна пара, озон, оксиди азоту та ще кілька менш поширених компонентів атмосфери. Причому 25% усього ефекту потепління припадає саме на озон, але ж ніхто не закликає боротися із озоном… Зважаючи на це, скажу, що “боротися” із глобальними природними процесами зміни клімату все рівне, що намагатися головою проламати залізобетонну стіну!
  Погода, певна річ, що змінюється в умовах потепління – закономірно, кліматичні зони поволі переміщуються у високі широти, а за ними просуваються тварини і рослини. Щодо кількості збільшення кількості стихійних лих, то вони збільшуються лише на екранах телевізорів і сторінках газет, бо насправді, статистика про це не свідчить. Промивка мізків і нестача критичного мислення – ось глобальна проблема людства.

 6. Mykola
  Березень 27, 2011
  Reply

  – глибокі роботи з питань антроп.впливу на клімат опубліков. М.Будико ще у 1970-х (напр., Климат и жизнь,1971, Изменения климата,1974, Глобальная экология,1977);
  – на озон припадає не “25% усього ефекту потепління”, а 25% внеску СО2 у парниковий ефект!;
  – щодо “ніхто не закликає боротися із озоном”-із Тропосферним озоном ще й як борються, як з отруйним газом, і, напр., для п-ств регламентовано плату і штрафи за його викиди;
  – щорічні антроп.викиди СО2 зараз становлять 9 МЛРД.т , вулканічні – в сер.200МЛН.т!;
  – про стихійні лиха:
  для Америки: “За останні 35 років зменш. кількість ураганів категорії 1, категорія 2 і 3 залишалася сталою, а кількість ураганів 4 і 5 категорій зросла з 40 до 90 щорічно”
  для мене: у відвідуваному близькому селі руйнівні урагани були у 1960, 1994, 2003, 2008.
  – і щодо “стіни”: ще В.І.Вернадський говорив, що людство стало геологічною силою, масштаби діяльності якої порівнялись із осн.природними процесами. То невже ж не варто робити цю, нашу силу бодай трохи керованою???

 7. Березень 27, 2011
  Reply

  Що сказати, у Вас доволі резонні арґументи – це добре. Виверження одного лише Е́йяф’ятлайокютля у Ісландії минулого року викинув у атмосферу близько 250 млн. тон окису карбону. Щодо тропосферного озону, то цілковито згоден – припускають, що тропосферний озон пригнічує фотосинтетичну активність рослин і призводить до росту вуглекислоти… Однак, роль стратосферного озону у потеплінні залишається ще досить далекою від цілковитого розуміння…
  А ось буквально недавно вийшла стаття про роль антарктичних айзберґів на карбоновий цикл у антарктиці, а тиждень-два тому – про вплив обертання земного ядра на кліматичні зміни. Інші вчені вбачають винуватцем потепління прискорення океанічних конвеєрних течій і т.д. Усе це свідчить, що наші знання про зміни клімату настільки мізерні, а реальні природні процеси настільки глобальні і потужні, що зупинити їх ми просто не в змозі!
  У темі глобального потепління більше політики, фінансів, та спекуляцій, а ніж реальної проблеми – це треба розуміти…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

24 − 23 =