ЗАПОВІДНИК “РОЗТОЧЧЯ” ВРЯТОВАНО!

Янівський став - тут розпочинається природний заповідник "Розточчя". Джерело ілюстрації:http:// www.beskyd.lviv.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Після місячних судових баталій, заповідник “Розточчя” врятовано. 13 січня 2011 року Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов екологічних активістів про визнання указу Міносвіти недійсним. Того ж дня Міністерство підкорилось постанові суду і скасувало свій попередній указ.

В'їздна брама до природного заповідника "Розточчя". Джерело ілюстрації: http://recreation.blog.ru

Нагадаю, що 1 листопада 2010 року міністр освіти і науки (тоді Міністерство називалось саме так) Дмитро Табачник підписав указ №1032 про реорґанізацію Природного заповідника “Розточчя”, як структурного підрозділу Національного лісотехнічного університету (м. Львів) без права юридичної особи. По-суті, то була відверта ліквідація одного із трьох природних заповідників Галичини та Західної України. Підставою для цього рішення були зауваження перевірки Головного контрольно-ревізійного управління України (КРУ), щодо нецільового використання бюджетних коштів, адже заповідник впродовж десятиліть фінансувався за посередництва лісотехнічного університету згідно програми підготовки кадрів. Це не узгоджувалось із законом “Про природно-заповідний фонд України”, однак, раніше це не турбувало уряд. Проте, відповідно до закону, заповідник є юридичною особою – науково-дослідною, природоохоронною установою, тому фінансування повинне бути прямим, а студентів може приймати для проходження практики на своїй базі, але не готувати їх. Така установа не вписується у структуру Міносвіти, тож там вирішили реорґанізувати заповідник в якості підрозділу лісотехнічного університету…

На початку грудня 2010-го року Київський еколого-культурний центр та Екоправо-Київ спільно подали позов проти Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України про визнання незаконним указу №1032, що порушує низку статей Закону України “Про природно-заповідний фонд України”. Зокрема у частині, котра реґламентує процедури ліквідації чи реорґанізації природоохоронного об’єкту, яка відбувається за погодженням із профільним Міністерством охорони навколишнього природного середовища і указом президента, а не рішенням окремо взятого міністра… 21-го грудня суд прийняв до провадження справу, третьою стороною у якій виступило Мінприроди. Розглянувши докази сторін, 13 січня 2011-го року суд прийняв рішення визнати незаконним та скасувати указ Міносвіти.

В переддень оголошення судового вердикту на захист заповідника “Розточчя” виступила також Львівська облдержадміністрація з чіткою позицією, що заповідник повинен повноцінно функціонувати, бути юридичною особою та мати окреме фінансування. А до того – 5-го січня львівські депутати звернулись до Генеральної прокуратури України із проханням оскаржити сумнозвісний указ №1032 Мінприроди. Спільними зусиллями громадськості, ЗМІ та органів влади вдалось відстояти природоохоронну територію найвищого рівня заповідності.

Верхня течія річки Верещиця у заповіднку "Розточчя". Джерело ілюстрації: http://yaniv.net.ua

Ліквідація заповідника “Розточчя” могла б спричинити міжнародний скандал, оскільки він є однією із ключових територій міжнародного українсько-польського біосферного резервату “Розточчя” під егідою ЮНЕСКО. Це, направду, дуже цінна природна територія, де збереглись типові для реґіону розточанської височини букові праліси, нерозорані степові ділянки та не осушені болота – увесь комплекс автохтонних екосистем. За чверть століття функціонування природного заповідника “Розточчя”, вчені налічили на його території 885 видів судинних рослин, мохоподібних – 212, лишайників – 65, синьозелених водоростей – 20, грибів – 365 видів! Фауна заповідника представлена 16-ма видами риб, земноводних – 11, плазунів – 6, птахів – 169, ссавців – 43 види. Загалом на території заповідника зростає 28 видів рослин та 18 видів тварин, занесених до Червоної книги України та міжнародних конвенцій. Тільки з цієї позиції, ідея ліквідація заповідної території видається абсурдною, не кажучи уже про екосферну роль заповідника. Матимемо надію, що більше подібні історії в Україні не повторюватимуться.

admin Written by:

5 Comments

 1. andy
  Січень 26, 2011
  Reply

  Ура! Вітаю всіх галичан з перемогою!)

 2. Січень 26, 2011
  Reply

  У єдності сила народу!

 3. Igor S
  Січень 29, 2011
  Reply

  Ну ця Партія регіонів.А на Харківщині такий заповідник знищили,здається під Ізюмом.Зробили арену полювання для олігархів,а ліс майже вирубали-і гроші собі в кишені.

 4. Січень 31, 2011
  Reply

  На жаль, пане Igor S, такі випадки непоодинокі, і що найгірше, вони стають систематичними.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

79 − = 70