КУДИ ПОДІЛИСЬ ДИНОЗАВРИ?

sinisauro.JPG

Наталія ПЕРХУЛИН

 

Близько ста років тому Томас Гекслі назвав птахів “піднятими в небо плазунами”. З еволюційної точки зору, вважають, одною із важливих груп мезозойських плазунів були текодонти. Вони були невеликими хижаками тріасового періоду, що дали початок найрізноманітнішим групам: крокодилам і динозаврам, і нарешті, птахам. Найдавніша із відомих викопних птиць жила в пізньому юрському періоді, близько 150 мільйонів років тому, і хоча, безсумнівну, існували і ранні птахи, або праптахи саме їй судилося зіграти роль важливу за значенням. Її залишки знайдені у верхньоюрських сланцях Золенґофену в Баварії у 1961 р., і вона скоріше всього, була б віднесена до плазунів, якщо б не ясні відбитки пір’я. Викопана птиця отримала назву «археоптерикс», що в перекладі з грецькою означає «древнє крило».

Птахи… Що ми про них знаємо? Найдавніша із відомих викопних птиць жила в пізньому юрському періоді, близько 150 мільйонів років тому, і хоча, безсумнівну, існували і ранні птахи, або праптахи саме їй судилося зіграти роль важливу за значенням. Її залишки знайдені у верхньоюрських сланцях Золенґофену в Баварії у 1961 р., і вона скоріше всього, була б віднесена до плазунів, якщо б не ясні відбитки пір’я. Викопана птиця отримала назву Археоптерикс (Archaeopteryx lithographica), що в перекладі з грецькою означає «древнє крило».

Хоча, за сьогоднішні мірками археоптерикса справжньою птицею не назвеш, та плазуном він теж не був. Його голова була схожа на голову ящірки, ще покрита малою роговою лускою, паща озброєна малими міцними зубами. Справжніх крил не було – пальці кисні мали звичайну будову, та передні кінцівки мали літальну перетинку. Тіло вкрите пір’ям особливо довгим на передніх кінцівках і хвості. Він лазив по стовбурах дерев або скель, а політ представляв собою лише видовжений стрибок.

По сьогоднішній день можна тільки здогадуватися, які саме плазуни були предками Archaeopteryx lithographica. Загадки походження птахів – це суперечка по шляхах еволюції життя на Землі, яка тягнеться вже більше століття.

Одна група невеликих, дуже рухомих і маневрених динозаврів, які жили в крейдяний та юрській періодах, вже не один десяток літ приковують до себе пристальну увагу палеонтологів всього світу – це целурозаври. В процесі вивчення цих динозаврів вчені надіються розкрити загадку походження на нашій Землі птахів, дискусія про еволюцію яких увійшла в розділ “вищої” палеонтологічної суперечки. Справа в тому, що багато целурозаврів будовою тіла, будовою скелету, способом руху і навіть окремими способами поведінки були схожі на пташині. Справжній фурор зчинили в палеонтологічній знахідки оперених динозаврів. Одним і з таких “птахоподібних” динозаврів був ближчий родич компсогнатуса – синозавротперикс. Тіло динозавра ледве досягало 50 см. Тіло покривало пір’я до 4 см. Знайдені в Китаї залишки синозавроптерикса свідчать про те, що пір’я в них було відсутнє на частині голови та західних лапах. До цієї групи оперених динозаврів відноситься і Авіміус, який жив 100 мільйонів років тому на рівнинах Китаю і Монголії. Близько 80 мільйонів років тому на території сучасної пустелі Гобі жив іще один динозавр з пір’ям – Мононікус. Він мав густий пір’яний покрив тіла, а невеликі передні лапи були озброєні одним довгим загнутим кігтем, як у всіх рапторів.

Дослідження скам’янілих скелетів дрібних динозаврів – целурозаврів привели багатьох палеонтологів до думки, що саме динозаври стали предками всіх сучасних птахів. Наштовхнуло вчених на цю гіпотезу знахідка археоптерикса, яка містила в собі образи і динозавра і птаха. Томас Гекслі висунув гіпотезу, згідно якої всі птахи походять від целурозаврів, а проміжною ланкою став археоптерикс. На захист своїх поглядів вчений представив докази родинних зв’язків цих двох груп тварин, – майже, однакова будова ніг, три малі передні пальці, легкі кістки та ін.

Треба сказати і те, що арґументи противників гіпотези Гекслі виглядали досить переконливими – динозаврів вважали холоднокровними рептиліями, а для активного польоту потрібний високоефективний обмін речовин, який притаманний тільки теплокровним тваринам, грудної кістки, необхідної для польоту, у динозаврів не було. Отже одинакові обриси у динозаврів та птахів – це тільки подібна реакція пристосування двох різних груп організмів на однакові умови середовища.

Окрім того, багато палеонтологів, які відкинули ідеї Гекслі, не вбачали в археоптериксі птаха, бо він володів цілим рядом особливостей притаманним окремим динозаврам, – зубата щелепа, кігті на крилах, тяжкі не здатні до польоту кістки.

Та більшість палеонтологів зійшлись на тому, що археоптерикс – примітивний птах, який не може виступати в ролі предка сучасних птахів. Вважають, що ящерохвості птахи і археоптерикс – бокова гілка еволюції. Оскільки в цей час на Землі уже існували більш досконалі птахоподібні динозаври.

В 60-х рр. минулого століття Джон Острон переглянув і доповнив свіжими ідеями гіпотезу Гекслі. Однак, до кінця ХХ століття, для більшості дослідників, переконливою залишалася гіпотеза про те, що прародичами птахів як і динозаврів – є тектодонти”.

Динозаври чи птахи? Розрив скорочується.

Хотілося б сказати про те, що в Китаї знайшли динозавра з роду Microraptor, який мав асиметричне пір’я на передніх і задніх кінцівках здатних до польоту. Цзинь Цзу і Чжонґ Чжу із Інституту палеонтології хребетних і палеонтології Китайської академії наук, повідомили, що у Мікрораптора було асиметричне пір’я, яке властиве для сучасних птахів, яке утворювало переднє і заднє «крила».

Дебати з приводу походження пташиного польоту ведуться між прибічниками двох гіпотез. З однієї сторони вважається, що птахи “упали” з дерев, освоюючи поступово планеруючий політ, а з іншої – птахи піднялися у повітря енергійно розмахуючи крилами під час швидкого бігу. Знахідка Мікрораптора свідчить на користь першої теорії. Та залишається загадкою як насправді Мікрораптор використовував свої 4 “крила”?

admin Written by:

One Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 89 = 95