КРОКОДИЛ-ПІВ-ССАВЕЦЬ – ДОІСТОРИЧНИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ ПРИРОДИ

Крокодил із зубами ссавця - Паказух Капіліми (Pakasuchus kapilimai O'Connor et cet., 2010). Джерело ілюстрації: http://news.nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Еволюція є сліпим і різнонаправленим процесом. За тривалу історію життя на Землі вона породжувала дивовижних істот, які об’єднували у собі ознаки різних родин, рядів, класів і навіть типів. Усі вони претендують, ба, більше, – є проміжними ланками, за котрими полюють біологи. Кожна така знахідка викликає жваві зацікавлення та дискусії. Не став винятком і новоописаний дивовижний танзанійський чи то пів-крокодил, чи може пів-ссавець, одним словом крокодил-пів-ссавець…

 

Прикладів “еволюційних гібридів” чи то пак проміжних ланок можна назвати безліч. “Станіславівський натураліст” писав про багатьох з них: кембрійських червів із ознаками членистоногих, девонську рибу “з руками”, юрського археоптерикса , крейдового динозавра-птаха чи еоценового кита з копитами… Усі вони дають змогу глянути на розвиток життя по-новому, відсторонено від вкорінілих норм і поглядів, руйнуючи стереотипи, сприяючи поступу наукового проґресу.

Добре збережений скелет Паказуха Капіліми. Джерело ілюстрації: http://news.nationalgeographic.com

Відкриття крокодила із ознаками ссавця – Паказуха Капіліми (Pakasuchus kapilimai O’Connor et cet., 2010) – не стало великою несподіванкою, оскільки знахідки Нотозухій (Notosuchia Gasparini, 1971), до яких приналежний і Паказух, відомі із усієї території колишнього материка Гондвани. Однак, відкриття привернуло увагу світових ЗМІ, які затято переповідали прес-реліз, і лиш декотрі послуговувались публікацією у науковому журналі “Природа” (Nature).

Отож, про саму знахідку…

У 2008 році, велика міжнародна група вчених проводила палеонтологічні розкопки на південному заході Танзанії, де й виявила шість скелетів раніше невідомої науці крокодилоподібної істоти віком близько 105 мільйонів років – ранній крейдовий період. Вчених зразу ж зацікавили незвичайні для плазунів зуби, адже вони були диференційовані й аналогічні до зубів ссавців. Пізніші лабораторні дослідження за допомогою рентґенографічної томографії дали можливість детально вивчити зуби, що було важко зробити іншим способом, непошкодивши черепи. Це дозволило вченим класифікувати знахідку. Слід зазначити, що спорідненість Нотозухій із ссавцями є дискусійним питанням, припускається, що “звіроподібна” форма зубів могла розвинутись у них цілком незалежно.

Череп Паказуха Капіліми - добре видно "звіроподібні" зуби. Джерело ілюстрації: http://news.nationalgeographic.com

Свою чудернацьку назву Паказух Капіліми отримав завдяки порівнянню його із кішкою. Власне слово “Paka” на кісвахілі (одна із корінних африканських мов – авт.) означає “Кіт”, “Suchus” на давньогрецькій – “Крокодил”, а видова назва “kapilimai” – це прізвище Саїді Капіліма (Saidi Kapilima), одного із керівників проекту, в межах котрого велись розкопки.

Паказух Капіліми був невеличкою істотою, завбільшки з кішку – до 50 см в довжину разом із хвостом, – з якою його й порівнювали. Будова скелету вказує на те, що він був активним сухопутним хижаком, що полював на дрібних мезозойських тварин, наприклад, ящірок, дрібних динозаврів, ссавців і, можливо, комах. Наявність диференційованих зубів свідчить про те, що Паказухи, як, зрештою, і всі Нотозухії, міг жувати їжу і, можливо, гризти кістки, що не притаманно для плазунів – вони заковтують здобич цілком або відривають від неї шматки. Відмінною рисою Паказуха від інших Крокодлоподібних (Crocodylomorpha Hay, 1930) була відсутність кістяного панцира, окремі фраґменти якого збереглися тільки вздовж хребта і на хвості. Відсутність важкого панцира є унікальною рисою, нетиповою для Крокодилоподібних, яка надавала Паказуху рухливості і спритності, що для дрібного хижака є вкрай необхідним, особливо, коли він живе серед динозаврів…

Місце знаходження Паказуха, у ранній крейді – 100 млн. років тому, – являло собою широку річкову долину. Ріка мала виражений гірський характер при виході на рівнину, оскільки утворювала численні рукави і постійно міняла русло, що спричинювалось частими паводками і повенями. Береги ріки – широкі заплави – були вкриті невисокою рослинністю. У цих відкладах знайдені численні відбитки риб, також скелети черепах, крокодилів та динозаврів. Очевидно, що знайдений Паказух загинув підчас паводку і був похованим у мулі, можливо його принесло течією за десятки кілометрів. Так чи інак, але світ дізнався про ще одну цікаву істоту із далекого минулого…

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

17 − = 10