МОРСЬКИЙ ВОЯКА

guarinisuchus-munizi_st_naturalist.jpg

Андрій М. ЗАМОРОКА 

На південному-сході Бразилії палеонтологи віднайшли кістяк древнього крокодила Guarinisuchus munizi з родини Дирозавриди. Можливо особливої уваги ця знахідка і не привернула б, якби не два надзвичайні факти. Перший, то є те, що інші види досі вважалися виключно африканськими, за винятком Гіпозавра, що траплявся також і у Північній Америці. Друге, Ґварінізухус чи не єдиний вид древніх плазунів, який пережив глобальне вимирання у кінці крейдяного періоду на території сучасної Бразилії.


Ґварінізухус Муніза – належить до дуже древніх істот з родини Дирозавриди. Незважаючи на свою назву, родина Дирозавриди немає жодного стосунку до динозаврів (головне не путати з родиною птахоподібних динозаврів Дриозавридів), перші знахідки їх кістяків датуються кінцем тріасового початком юрського періодів мезозойської ери – 200 млн. років тому. І всі їх знахідки були здійснені на території Африки там, де сьогодні розкинулась найбільша у світі пустеля – Сахара. Впродовж мезозою Сахара була вкрита мілким внутрішньоконтинентальним морем, яке власне і населяли різні види Дирозаврид. У інших частинах Землі ці древні морські крокодили не траплялись. Наприкінці крейдового періоду, коли на Землю з інтервалом у 100 тис. років, один за одним впали три гігантські астероїди, вони, разом із динозаврами і більшістю великих тварин того часу, вимерли. Проте знахідка бразильськими палеонтологами Хосе Антоніо Барбозою, Олександром Вільгельмом Арміном Кельнером та Марією Сомалією Салес Віяною Ґварінізухуса Муніза поставила науковий світ з ніг на голову.

 guarinisuchus-munizi-fossils_st_naturalist.jpg

По-перше, він пережив крейдово-третинне вимирання, а по-друге, він жив у Південній Америці. Хоча, Марія Сомалія Салес Віяна резонно зазначила, що на кінець мезозою Африка та Південна Америка знаходились значно ближче, ніж зараз. Проте, слід зауважити, що вони все одно розділялись Атлантичним океаном. Автори відкриття стверджують, що цей вид переселився з Африки приблизно 62 млн. років тому, тобто у той час, яким датується їхні знахідка. Хоча це очевидно трапилось ще раніше – коли Африка і Південна Америка складали єдиний материк, або коли лише вони почали своє розходження, а молода Атлантика була внутрішнім морем. Сам же Ґварінізухус Муніза досягав у довжину 3 метри і поруч із акулами був сильним морським хижаком, який знаходився на вершині харчових пірамід. Останні представники родини Дирозаурид вимерли на початку еоценового періоду кайнозойської ери – 49 млн. років тому.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

  1. Травень 17, 2010
    Reply

    Крокодил, как крокодил… А что в нём такого? 🙂

  2. Травень 17, 2010
    Reply

    Пане Эколог, це єдиний із відомих викопних морських видів Дирозаврид у Південній Америці, та ще й таких, що пережили К-Т вимирання!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

86 + = 90