РИБИ ВМІЮТЬ РАХУВАТИ

gambusia_affinis_st_naturlist.jpg

Андрій ГЛОВ’ЯК та Ігор ЮРКЕВИЧ 

Італійські учені з університету Падуї довели, що риби володіють примітивними математичними злібностями і можуть рахувати до чотирьох. Об’єктом дослідження учених стала невелика рибка гамбузія, завезена до Європи з Північної Америки на початку XX століття. Гамбузія – дрібна риба завдовжки до 5,5 см. Живородна риба, статевої зрілості досягає вже в 3-4-місячному віці при довжині тіла 2см. Розмноження відбувається з березня по листопад досягши температури води 14 °С. За рік відзначили до 7 поколінь від однієї самки.

Батьківщина гамбузії – Північна Америка. Була завезена для боротьби з малярійним комаром спочатку до Італії, звідти в 1925 році до Абхазії (Сухумі), а звідти в 1930-х роках до Узбекистану. Ці риби харчуються лялечками комарів (зокрема малярійного), дорослими комахами, водоростями, циклопами, веслоногими рачками і іншими дрібними організмами. Вони прижилася практично у всіх різнотипних рівнинних водоймищах басейну Аральського моря і стала масовою дрібною рибою від малих до великих річок. Промислового значення не має. Важлива в боротьбі з малярією.

mosquito_larva_st_naturalist2.jpg

Личинки комарів – основний корм гамбузій

 

Самки гамбузії відрізняються розвиненою соціальною поведінкою і збираються в зграї чисельністю від 2-х до 20-ти особин. Спочатку вчені під керівництвом Крістіана Агрілло (Christian Agrillo) показали, що самка гамбузії, рятуючись від нав’язливої уваги самця, вважає за краще ховатися від нього в найбільшій з навколишніх зграй. Тобто, рибки можуть відрізняти великі зграї від маленьких. Проводячи експерименти в лабораторних умовах учені встановили, що самки гамбузії вважають за краще приєднуватись до зграй, число риб в яких рівно на одиницю більше, ніж в сусідній зграї. Так, рибка віддає перевагу зграї з чотирьох риб зграї з трьох і зграю з трьох зграї з двох. Проте відрізнити зграю з п’яти риб від зграї з чотирьох риб, гамбузія вже не могла.

Подальші дослідження показали, що гамбузії можуть оперувати і великими числами. Риби не здатні точно порахувати кількість особин у великих зграях, проте вони можуть відрізнити велику зграю від меншої, якщо число риб в них відрізняється в два рази. Так, самка гамбузії стійко віддавала перевагу зграї з шістнадцяти риб зграї з восьми, проте вибір між зграями з восьми і з дванадцяти риб вона робила довільно. Тобто, гамбузії здатні візуально оцінювати число особин у великих зграях.

У тому ж ступені, що у гамбузії математичні здібності розвинені у дельфінів, мавп і дітей у віці до 12-ти місяців. Вони теж візуально “рахують” кількість предметів, коли їх небагато, і грубо оцінюють більше число предметів. Тварини сильно відрізняються один від одного за рівнем математичних здібностей. Деякі, наприклад, макаки резуси, здатні без тренувань додавати і віднімати невеликі числа і навіть розуміють поняття нуля. Крістіан Агрілло відзначає, що деякі племена, у яких немає назв для великих цифр, поводяться дуже схоже до гамбузій.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

53 + = 59