ДАРУНОК ЮПІТЕРА

juglans_regia.jpg

Ірина БОДНАРУК 

Горіх грецький, або, як його ще називають, волоський відомий людству кілька тисяч років років. Теофраст називав його перським, римські вчені Варрон і Плітій – грецьким. Його опис зустрічається у працях Ціцерона, Вергілія, Овідія, Діоскорида та інших. Жерці древнього Вавілону забороняли простолюдинам вживати горіхи в їжу, бо застерігались фізичного та розумового розвитку пригноблених народів. Горіх грецький в дослівному перекладі з латини означає кісточковий плід Юпітера царський. За римською міфологією Юпітер – верховний бог – цар неба, богів та людей. А якщо він вживався головним богом , то він і є “їжа богів”. 

 

До складу ядер горіха грецького входять різноманітні органічні і мінеральні сполуки: жири, білки, вуглеводи, дубильні і ароматичні речовини, вітаміни. За калорійністю  (100 г ядер горіху мають 612 -850 ккал) вони в 1,5 рази переважають жирну свинину, в 2,5 рази – мед , в 3 рази хліб, в 4-5 разів птицю, в 7-8 разів рибу, коров’яче молоко та картоплю в 10 разів та рівноцінні маслу (734 ккал. / 100 г). 400 г ядер горіхів задовольняють добову потребу людини в їжі. Білки горіхів належать до повноцінних, бо вміщують до 50% незамінних амінокислот, які не синтезуються в організмі людини. Недостиглі плоди містять більше  3000 мг вітаміну С, стиглі – 35 мг.

Плоди горіха грецького “працюють” у багатьох галузях промисловості: в кондитерській (начинки, цукерки, торти, печиво тощо), у консервному, плодово-овочевому, маслобійному виробництві. Особливо високі смакові властивості має горіхова олія, яку використовують у харчовій промисловості: з неї видобувають високоцінні ароматичні сполуки – трояндову, фіалкову, цитринову ефірні олії. Горіховий жом використовують для годівлі тварин. З недостиглих плодів варять варення, а спиртові настої ідуть на виготовлення бальзамів.

У народній медицині для лікування різних хвороб використовують усі частини рослини: листки – при хворобах шкіри, як гельмінтогінний і кровоочисний засіб; недостиглі плоди – при хворобах шлунка і кишківника; кору коренів горіха – як делікатний послаблюючий засіб. Вся рослина має інсектицидні й фітонцидні властивості. Відвар листків застосовують для боротьби з павутинною міллю плодових рослин. Тверді оболонки плодів містять значну кількість дубильних речовин (16-21%) і використовуються для дублення шкір. Бджоли збирають з горіха досить поживний пилок. Зелені оболонки плодів використовують для фарбування тканин у різні відтінки коричневого кольору. Як барвники застосовують також і гали на листках.

В Криму часто у спадок заповідали горіхові дерева чи частку врожаю з них. Великі дерева здатні зав’язати 50-100 тис. горіхів (приблизно 500-1000 кг), в середньому врожайність одного дерева може коливатись від 30-40 до 300-400 кг за рік. Тож грецький горіх спроможний нагодувати не тільки цілу сім’ю. А може і … державу?!

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

6 Comments

 1. Юрій
  Жовтень 13, 2009
  Reply

  Інформація корисна, за що дуже вдячний.
  Проте цікавить більш широка характеристика – як вирощувати, доглядати, особливо цікавить жирність ядра та фізико-механічні характеристики плодів.

 2. Pet
  Квітень 29, 2010
  Reply

  Цікаво дізнаватися нове про, здавалось би, буденні речі, що нас оточують… Напевно, будучи школярами, ми не один день ходили із темно-коричневими руками, пофарбованими свіжими плодами горіха і, не задумуючись про його цілющі властивості, просто добували смачні, покриті тонкою плівочкою ядра, дуже схожі на людський мозок… 🙂

 3. Травень 3, 2010
  Reply

  Пане Pet, для того є спеціалізовані видання, а “Станіславівський натураліст” – це науково-популярний журнал. Попри те, дякуємо, що Ви залишаєтеся з нами.

 4. Pet
  Червень 13, 2010
  Reply

  Нічого не зрозумів, але приємно, що коментарі читачів не залишаються без уваги:)

 5. Червень 13, 2010
  Reply

  Ой, пане Pet, прошу дарувати, та відповідь адресувалась пану Юрію – я ж помилково відповів Вам. Дякую за вашу увагу.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 + 3 =