НАЙДАВНІШИЙ ДИНОЗАВР МЕШКАВ У ТАНЗАНІЇ

Художнє бачення Асілізавра древнього (Asilisaurus kongwe Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith et Tsuji, 2010). Джерело ілюстрації: www.timesonline.co.uk
Художнє бачення Асілізавра древнього (Asilisaurus kongwe Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith et Tsuji, 2010). Джерело ілюстрації: http://www.timesonline.co.uk

  

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

 

Власне то не зовсім динозавр, а лише динозавроморф – проміжна ланка між архозаврами та динозаврами. До нинішнього дня динозароподібні тварини палеонтологам були відомі лише із теренів Арґентини та Бразилії, які жили наприкінці Тріасового періоду Мезозойської ери. Вважалось, що перші динозавроморфи, такі як Лаґозухуси чи динозаври, наприклад, Гереразаври, були невеликими хижаками, які ходили на задніх ногах. Гадалось також, що вони виникли на території сучасної Південної Америки, а після вимирання Архозаврів розповсюдились по усій Землі.

У Тріасовому періоді усі материки були з’єднані між собою у єдиний надматерик – Пангею, через який проходило кілька велетенських розломів та гірських масивів. Північна Америка і Європа розташовувались у північній півкулі й з півдня відокремлювались гірськими хребтами від Південної Америки, Африки та Індії. Південною окраїною Пангеї були об’єднані Антарктида й Австралія, які на півночі високими горами також відмежовувалися від Африки та Південної Америки. Ці гірські масиви були своєрідними бар’єрами для поширення різних видів тогочасних тварин і рослин. Знахідки скелетів древніх динозавроподібних тварин із Південної Америки дало підстави палеонтологам вважати цю територію центром походження динозаврів. Одначе, незрозумілим залишалося чому динозаври виникли саме там, якщо між Південною Америкою та Африкою не було бар’єрів, і тварини вільно поширювались на їх величезних просторах… Було висунуто припущення, що в центрі материка існувала величезна пустеля, яка й виступала межею.

Палеонтологи К. Анґельчик, Б. Симпсон та С. Стеєр на розкопкаху південній Танзанії. Джерело ілюстрації: http://protist.biology.washington.edu
Палеонтологи К. Анґельчик, Б. Симпсон та С. Стеєр на розкопкаху південній Танзанії. Джерело ілюстрації: http://protist.biology.washington.edu

…У 2007 році міжнародна палеонтологічна експедиція проводила розкопки на півдні Танзанії, Африка. Вчені досліджували відклади середнього Тріасового періоду, де й віднайшли 14 неповних скелетів невідомої динозавроподібної істоти. Час проживання цієї тварини на Землі був оцінений 243-м мільйоноліттям від нинішнього дня. Як виявилось, її вік є древнішим на 10-13 мільйонів років, а ніж південноамериканських Лаґозухусів (Lagosuchus talanpayenisis Romer, 1972) чи Гереразаврів (Herrerasaurus ischigualastensis Reig, 1963)! І лише у 2010 році, після трьох років досліджень та підготовки рукопису, вчені опублікували у журналі “Природа” (Nature) опис найдревнішої динозавроподібної тварини, назвавши його Асілізавр древній (Asilisaurus kongwe Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith et Tsuji, 2010). Назва походить із двох мов суахілі та грецької. Asili – на суахілі означає “засновник”, saurus – з грецької перекладається як “ящірка” та kongwe – із суахілі значить “древній”. Це перша знахідка динозавроморфів на території сучасної Африки.

Асілізавр древній був дрібною твариною заввишки 0,5-1 м і завдовжки 1-3 м, і на відміну від раніше відомих динозавроморфів, пересувався на чотирьох кінцівках. Орієнтовна вага тварини, залежно від розмірів, становила 10-30 кг. У нього були трикутні зуби, а на нижній щелепі наявний дзьобоподібний виріст, що наштовхнуло вчених на всеїдність Асілізавра. Пізніше, ця анатомічна особливість незалежно виникла у двох еволюційних гілках всеїдних динозаврів. Вважається, що всеїдність в усіх трьох випадках розвинулась від хижих предків.

Реконстроукція Асілізавра. Джерело ілюстрації: http://www.en.wikipedia.org
Реконструкція Асілізавра. Джерело ілюстрації: http://www.en.wikipedia.org

Основну увагу палеонтологи приділили вивченню родинних зв’язків Асілізавра древнього. Як свідчать дослідження, даний вид є сестринською групою до родини Силезаврид (Silesauridae Langer et cet., 2010), які поєднували у собі як ознаки примітивніших Архозаврів, так і ознаки проґресивніших Динозаврів. Силезавриди були широко розповсюджені по усій Землі – від Польщі до Арґентини, вони належали до Динозавроморфів. Вчені вважають, що саме динозавроморфи є батьківською групою динозаврів. Після виникнення останніх, вони жили із Силезавридами до кінця Тріасового періоду, коли відбулось чергове вимирання, спричинене падінням астероїда.

На місці розкопок окрім кісток Асілізавра древнього було віднайдено залишки скелетів різних примітивних Крокодиломорфів. Відклади цих двох груп тварин в одному місці і в один час свідчать, що предки крокодилів і птахів виникли набагато швидше, а ніж то вважалось досі.

admin Written by:

11 Comments

 1. Amy
  Березень 14, 2010

  “…до кінця Тріасового періоду, коли відбулось чергове вимирання, спричинене падінням астероїда…” тобто астероїд двічі спричиняв вимирання-в кінці тріасу, а потім у крейді?

 2. Березень 14, 2010

  Пані Amy, астероїди багаторазово падали на Землю спричиняючи великі і малі вимирання. Останнє велике зіткнення нашої планети і астероїдного потоку було у крейдовому періоді 65 млн. років тому; перед тим у тріасовому періоді – приблизно 199,6 млн. р.т.; до нього було найкатастрофічніше бомбардування Землі у пермському періоді – 250 млн. р.т., а перед тим була ще ціла низка подібних трафунків…. Чому про них майже ніхто не знає? Усе просто – динозаври є розкрученим брендом, а відповідно таємниця їхнього вимирання приковує увагу мільйонів 🙂 .

 3. Amy
  Березень 14, 2010

  як цікаво) про бомбардування в пермі взагалі ніколи не чула..
  доречі, є дані, що вимирання динозаврів у крейді відбувалось протягом близько 27 млн років,
  але після падіння метеориту цей процес зайняв би ну максимум століття (флора швидко збідніла б, разом з нею великі травоїдні а потім і хижі динозаври-вони просто на мали б достатньо харчу). це мабудь найбільший недолік у метеоритній теорії їх вимирання

 4. Березень 15, 2010

  Пані Amy, наш журнал публікував статтю про пермське вимирання: http://www.naturalist.if.ua/?p=2283 . Можете почитати.

 5. Amy
  Березень 19, 2010

  читала :)) дуже цікаво, мабуть буду писати дипломну на цю чи подібну тему. щиро дякую!

 6. Березень 19, 2010

  Пані Amy, дозвольте поцікавитись – Ви мешкаєте і навчаєтесь в Україні чи за її межами? Якщо не таємниця, то де саме? Ви біолог?

 7. Amy
  Березень 19, 2010

  навчаюсь я у вінницькому педуніверситеті, спеціальність “географія і біологія”, у цьому немає великої таємниці ))

 8. Березень 20, 2010

  Дякую пані Amy, Ви цікава співбесідниця. А дипломну писатимете з аналізу літератури чи власних польових досліджень?

 9. Amy
  Березень 20, 2010

  дякую. з аналізу літератури, про польові дослідження, розкопки і все таке інше можу лише мріяти 🙁

 10. Березень 20, 2010

  Справа в тому, пані Amy, що в Україні відсутні скам’янілі залишки динозаврів, бо тут було море. Тому я й запитував чи Ви навчаєтесь в Україні чи може на її межами. У нас можна віднайти скам’янілі залишки риб. Однак, у пізній крейді на території сучасної Кіровоградської області були невеликі острови, де могли проживати динозаври. Зокрема то місця падіння астероїдів у Бовтишці, Зеленому Гаї та ін (читайте тут: http://www.naturalist.if.ua/?p=1190). Знаходження залишків динозаврів в Україні стало б справжньою сенсацією. Маєте усі шанси дійснити її 🙂 .

 11. […] Відкриття Асилізавра древнього (Asilisaurus kongwe Nesbitt, Sidor, Irmis, Angielczyk, Smith et Tsuji, 2010) – найдревнішої динозавроподібної (Dinosauriformes Novas, 1992) істоти, цілковито змінило у 2010 році уявлення вчених про походження динозаврів (Dinosauria Owen, 1842). Якщо раніше вважалось, ґрунтуючись на знахідках Лаґозухусів (Lagosuchus talanpayenisis Romer, 1972) та Гереразаврів (Herrerasaurus ischigualastensis Reig, 1963) із території сучаної Арґентини, що предки динозаврів були двоногими хижими істотами, то зі знахідкою Асилізавра візії змінились у сторону чотироногості та всеїдності. Більше того, центр диверсифікації динозаврів перенісся із Південної Америки у Африку (Танзанія), адже Асилізавр виявився давнішим за відомих на нині Динозавроподібних на 10-13 мільйоноліть. Ймовірно, що “динозавризація” архозаврів відбувалась одночасно по усій Пангеї – надматерику, що існував у тріасовому-юрському періодах, адже представники родини Силезаврид (Silesauridae Langer et cet., 2010) знайдені у різних частинах сучасного світу. […]

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.