ЗНАЙДЕНО НОВИЙ ВИД ВЕЛЕТЕНСЬКИХ ПАВУКІВ

Велетенські самки павків-шовкопрядів Нефіли (Nephila Leach, 1815). Джерело: http://www.vesti.kz
Велетенські самки павуків-шовкопрядів Нефіли (Nephila Leach, 1815). Джерело: http://www.vesti.kz

 

Руслан ЖИРАК

 

У Південноафриканській республіці у природному резерваті для слонів Тембе (Tembe Elephant Park), а також на Мадаґаскарі арахнологами виявлено невідомий для науки вид велетенського павука-шовкопряда — Нефіла Комача (Nephila komaci Kuntner et Coddington, 2009). Науковці називають цього павука найкрупнішим з усіх відомих видів цієї групи.

Самка і самець Нефіли Комача (Nephila komaci Kuntner et Coddington, 2009). Джерело: http://www.wired.com
Самка і самець Нефіли Комача (Nephila komaci Kuntner et Coddington, 2009). Джерело: http://www.wired.com

Довжина тіла павука становить близько чотирьох сантиментрів, а розмах ніг у них — близько 8 см. Проте, гігантами є тільки самки. Самці Нефіли Комача, в порівнянні з ними, зовсім дрібні – не більше сантиметра завдовжки і з розмахом ніг не більшим, ніж у великих хатніх павуків. Як стверджують вчені, самки цього виду павуків можуть плести павутину діаметром близько метра.

Новий вид виявлений біологом Словенської академії науки і мистецтв Матяшем Кунтнером і його колегою Джонатаном Коддінґтоном, працівником Національного природознавчого музею у Вашингтоні, США. Доктор Кунтнер заявив у інтерв’ю ВВС, що це відкриття доволі незвичне, оскільки рід павуків-шовкопрядів Нефіла вважається досить добре вивченим. Ці істоти ведуть настільки прихований спосіб життя, що сам Кунтнер ніколи не бачив гігантського павука живим. Він зумів ідентифікувати цей вид на основі зразка, який він вивчав в 2000 році. Самка Нефіли Комача знаходилась в колекції дослідницького Інституту із захисту флори в Преторії. Вчений намагався віднайти такого ж павука і в інших колекціях, переглянувши понад 2,5 тисячі зразків в 37 музеях світу. Не знайшовши там Нефіли Комача, вирішив, що цей вид зник. Проте, коли один з колег у Південній Африці знайшов ще трьох таких же павуків, стало зрозумілим, що вид існує.

Велетенська павутина павука-шовкопряда Нефіли. Джерело: http://www.news.bbc.co.uk
Велетенська павутина павука-шовкопряда Нефіли. Джерело: http://www.news.bbc.co.uk

Це відкриття дозволить вченим дослідити еволюцію чоловічих і жіночих особин павуків і зрозуміти, яким чином самки стають в 10 разів крупнішими за самців. Доктор Кунтнер вважає, що гігантизм у самок розвинувся у процесі еволюції, оскільки це дозволяло їм продукувати чисельніше потомство.

Нефіла Комача відома лише Мадаґаскару і ПАР. Вчені занепокоєні тим, що ці павуки можуть знаходитися під загрозою зникнення. Доктор Кунтнер назвав новий вид павука на честь свого найкращого друга, вченого Анджея Комача, який трагічно загинув в одній з експедицій.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

2 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

52 − = 46