НАЙМЕНША В СВІТІ РИБКА

combo2.jpg

Ігор ЮРКЕВИЧ та Андрій ГЛОВ’ЯК

Морські біологи з Австралії і США висунули нову кандидатуру на титул найменшої хребетної тварини нашої планети. Це повідомлення опубліковане в останньому випуску журналу Records of the Australian Museum. Ліліпутом номер 1 серед риб, земноводних, рептилій, птахів і ссавців віднині слід вважати крихітну рибку Schindleria brevipinguis, що мешкає поблизу північно-східного узбережжя Австралійського континенту. Довжина дорослих особин цього виду коливається між 7 і 8 мм, а їх вага в середньому не перевищує одного міліграма. До цих пір за найменших хребетних вважалися карликові філіппінські бички Mistichthys і Pandaka, в яких довжина тіла варіює від 11,5 до 14 мм.

Schindleria brevipinguis, яка, ймовірно, буде внесена до Книги рекордів Гіннесу (відповідна заявка вже подана), відома фахівцям не перший рік. Шість таких рибок в 1979 році вперше виловив науковий співробітник Австралійського музею Джеф Лейс. Їх вивченням багато років ніхто серйозно не займався, можливо тому, що вони украй рідко траплялися в сіті дослідників. Тільки у 2000 році каліфорнійські іхтіологи Волкер і Вотсон вперше усвідомили, що знахідка Лейса може виявитися представником раніше не відомого виду. Остаточно в цьому статусі вона була затверджена лише 6 липня і тоді ж отримала своє латинське видове ім’я Schindleria brevipinguis – Шиндлерія коротка.

Риби роду Шиндлерій відкриті і описані ще на початку 30-х років минулого століття. Треба сказати, що це цілком унікальна група морських хребетних, представники якої впродовж всього життя зберігають зовнішність личинок. Вони відрізняються прозорим тілом, яке просвічується, і практично, позбавлене пігментації, що робить рибу непомітною. Хрящовий череп цих риб ніколи не костеніє, а грудні плавники зберігають округлу форму, типову для ранніх личинок. Шиндлерії харчуються дрібним планктоном і зустрічаються в прибережних водах Індійського і Тихого океанів. До цих пір систематики вважали, що цей рід включає лише два види, тепер же до них додався і третій. Як цілком ненауковий курйоз варто відзначити, що відомий англійський бас-гітарист Кріс Сквайр присвятив Шиндлерії звичайній (Schindleria praematurus) одну зі своїх пісень.

Шиндлерія коротка досягає статевої зрілості у віці двох-чотирьох тижнів, а живе усього лише два місяці. Вона траплялася докторові Лейсу поблизу острова Ящірок (Lizard Island), розташованого в північній частині Великого Бар’єрного Рифу. Острів, відкритий Джеймсом Куком в 1770 році, знаменитий не лише своїми багатозірковими готелями, але також чудово оснащеною біостанцією, що працює з 1973 року. На думку фахівців, найменша в світі рибка може мешкати і в інших коралових лагунах цього регіону.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

One Comment

  1. Наталя
    Квітень 10, 2009
    Reply

    класно, що є така інформація. Дякую вам.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 1 = 5