ЖУК-ТИТАН

Велетенський вусач. Джерело: http://www.bbc.co.uk
Велетенський вусач. Джерело: http://www.bbc.co.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Комахи є одними із найдревніших суходільних істот та першими хто підкорив повітряний простір Землі. Як і коли вони виникли залишається загадкою і достеменно нікому невідомо. Палеонтологи лише констатують, що у кам’яновугільному періоді – 350 мільйонів років тому, комахи уже були звичайнісінькими мешканцями наземних екосистем. Декотрі, як от велетенські бабки, досягали фантастичних розмірів, наприклад, розмах крил у Меґаневри Монія (Meganeura monyi (C. Brongniart, 1893) становив 69-71 см!


Вусач-титан велетенський (Titanus giganteus (Linnaeus, 1771) - найбільший жук на Землі. Джерело: http://www.uk.wikipedia.org
Вусач-титан велетенський (Titanus giganteus (Linnaeus, 1771) - найбільший жук на Землі. Джерело: http://www.uk.wikipedia.org

Яка ж комаха є найбільшою на нашій планеті нині? Як виявилось, відповідь на це запитання є однозначною і беззаперечною – це Вусач-титан велетенський (Titanus giganteus (Linnaeus, 1771). Глянувши на цього жука, зразу переконуєшся у його першості – це комаха неймовірних розмірів. Довжина окремих екземплярів досягає 17 см і завширшки 5-8 см – то є розмір долоні дорослого чоловіка! Але такі великі комахи є надзвичайно рідкісними, здебільшого трапляються особини завдовжки 13-14 см. На деяких Інтернет-ресурсах вказують неймовірні 20 і 23 см! Це, звичайно, неправда. Ці фантастичні легенди виникають, коли хтось, бажаючи вразити читача, додає сантиметр-другий, далі хтось інший, переписуючи уже існуючу статтю на свій лад, додає жуку трохи більших розмірів “від себе” і т.д. Саме таким чином у Інтернеті починають “гуляти жуки-монстри”, що здатні “з’їсти корову”… Найбільший науково зафіксований розмір Вусача-титана склав 16,7 см.

Самець Вусача-титана у природі. Джерело: http://www.biolib.cz
Самець Вусача-титана у природі. Джерело: http://www.biolib.cz

Вусач-титан велетенський належить до дуже древньої групи видів у родині Жуків-вусачів (Cerambycidae Latreille, 1802), яка виникла у часи динозаврів – у крейдовому періоді мезозойської ери. У кінці мезозою і на початку кайнозою (70-50 млн. років тому) Прионіни (Prioninae Latreille, 1802), а саме так називається ця група вусачів, були широко розповсюдженими на Землі. Велетенські жуки населяли листяні та подокарпові ліси усіх континентів, проте, К-Т-вимирання, а потім льодовиковий період, практично, цілковито їх знищили. До сьогодні дожило лише близько 1000 видів – це 25-а частина усіх видів Жуків-вусачів на Землі!

Вусачі-титани розповсюджені у амазонських дощових тропічних лісах, заселяючи величезні території від східних схилів Анд – на заході, до Тепуїв – на півночі, Атлантичного узбережжя Південної Америки – на сході та Пампас – на півдні. Майже нескінченні простори тропічного лісу є ідеальним місцем для проживання найбільшого жука на Землі – тут вдосталь мертвих дерев, у коренях яких розвиваються їх личинки. Слід зауважити, що Амазонія сформувалась лише 6-8 млн. років тому, а до того тут були дрібні острівці у районі Ґвіанського плоскогір’я. Очевидно, саме на одному або кількох островах – у цілковитій ізоляції – Вусачі-титани вижили разом із реліктовими екосистемами ще з часів динозаврів або уже після них…

Порівняйте розміри 3-сантиметрового самця Вусача-шкіряника (справа), що розповсюджений в Україні, та 15-сантиметрового Вусача-титана (зліва) з Амазонії. Джерело Анндрій М. Заморока
Порівняйте розміри 3-сантиметрового самця Вусача-шкіряника (справа), що розповсюджений в Україні, та 15-сантиметрового Вусача-титана (зліва) з Амазонії. Джерело: Андрій М. Заморока

Цікавий факт – до нині вчені жодного разу не знаходили личинок Вусача-титана. Науці також невідомо у яких деревах вони розвиваються. А близько 90% усіх відомих у колекціях Титанів – це самці. Більшість приватних колекціонерів висуває найрізноманітніші гіпотези чому це так, хоча з наукової точки зору у цьому нічого дивного немає. Якщо порівнювати Вусачів-титанів і їх європейського родича, який поширений також і в Україні, – Вусача-шкіряника європейського (Prionus coriarius (Linnaeus, 1758), то усе стає на свої місця. По-перше, усі Прионіни є дуже древніми, про що уже було сказано, а личинки живуть у гнилій і дуже зітлілій деревині та здатні міґрувати у ґрунті від дерева до дерева – цим пояснюється їхня невловимість. Розміри личинок у Прионін у 1,5-2 рази більші від імаго за довжиною, а співвідношення довжини їх тіла до ширини складає 1:4. Нескладні математичні розрахунки показують, що при максимальних розмірах Вусача-титана – 17 см, його личинка може досягати 34 см у довжину і 8 см у ширину! По-друге, гнила деревина втрачає свої якості, зокрема структуру і біохімічний склад, а це значить, що личинки Титанів є неперебірливими у їжі. По-третє, Прионіни, у своїй більшості, є нічними комахами, які виходять зі свого сховку лише у присмерку. Самці є більш активними від самок і дуже добре летять на світло, а для відлову Вусачів-титанів використовують світлові пастки. В той же час, самки Прионін є масивнішими і дещо більшими за самців, тому політ у них дуже поганий, особливо, якщо самка виношує яйця. Тому у багатьох видів Прионін самки взагалі втратили здатність до польоту, проте, ті не чисельні знахідки самок Вусача-титана свідчать про їх здатність активно літати, але очевидно більшу частину життя вони проводять на ґрунті і стовбурах дерев.

Вусач-титан у польоті. Джерело: http://www.animalpicturesarchive.com
Вусач-титан у польоті. Джерело: http://www.animalpicturesarchive.com

Дорослі Титани живуть впродовж місяця-півтора, і за цей час абсолютно нічого не їдять – їм вистачає жирових запасів накопичених личинкою впродовж кількох попередніх років розвитку у дереві. Скільки триває цей розвиток – невідомо нікому. Личинки інших Прионін розвиваються від 2-х до 6-и років, наприклад, у Вусача-шкіряника європейського розвиток триває два роки, Вусача-каліпоґона реліктового (Callipogon relictus Semenov, 1899) – 4 роки, Вусача-великозуба оленерогого (Macrodontia cervicornis (Linnaeus, 1758) – 6 років. Припускається, що личинка Вусача-титана велетенського розвивається від 6-и до 8-и років, хоча може і швидше…

У Інтернеті можна надибати сайти, які пропонують купити у них Вусача-титана. Таке задоволення вартуватиме 15-20 євро за одного жука і ще 15 євро за доставку. Недавно на Вікіпедії було розміщено непідтверджену інформацію, що ціна великих екземплярів може досягати 500 доларів США… А на одному із форумів прочитав, буцімто у минулому році одна ґвіанська компанія продала велику самку Вусача-титана за 1500 (півтори тисячі) доларів США! Гадаю, такі цифри є не більше, аніж Інтернет-байками, проте, заставляють замислитись над майбутнім живої природи…

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

15 Comments

  1. Андрей
    Листопад 5, 2009
    Reply

    Вот вы гооврите 15-20 евро? да где вы такие цены вообще видели? не смешите и не вводите людей в заблуждение зайдите на тот же – ……….. … и введите в поиск латинское название древосека-титана и посмотрите какие цены он вам выдаст

    Titanus giganteus 150 mm $686.00
    Titanus giganteus – male A1 151+ mm $610.00

    а самая низкая цена за маленький экземпляр в 94 мм – 73 доллара.

  2. Листопад 8, 2009
    Reply

    Пане Андрей, назву наведеного Вами сайту вилучив, оскільки вона може розглядатись як комерційна реклама, а це платна послуга 🙂 . Ціни наведені з декотрих ґвіанських та амерканських сайтів. Очевидно, що на наведеному Вами сайті замаються перепродуваннями зі значною накруткою ціни. “Станіславівський натураліст” не торгує жуками.

  3. Андрей
    Грудень 7, 2009
    Reply

    НУ зрозуміла справа, що ціни завищуються й підтримуються на цьому рівні на них штучно, але вони мають місце бути. Я сам знайомий з рядом дiлерiв, як з Украiни так i Росii – та iх цiни не не багато вiдрiзняються вiд наведених на зазначеному мною сайтi.
    Ви пишете – Ціни наведені з декотрих ґвіанських та амерканських сайтів. – ну надайте посилання на них, вся інформація, тим більше опублiкована в таких проетках як Ваш, повинна містити авторитетні джерела, які можуть легко перевiрятися.
    Смакуючи, що ви скажете, що це буде їхньою рекламою, як варіант приватно повідомьте мені на e-maіl цi адреси.
    І ясна справа що у ґвіані ціни будуть нижче, от взяти нашого жука-оленя (Lucanus cervus) – у нас вони нікому не потрібні, а в Европу наші ж “збирачі”, той же Плющ із Києва, продають великих самців 75 мм довжиною за ціною 18 євро за штуку.

  4. Андрей
    Грудень 8, 2009
    Reply

    ДIйсно 20 евро за 10 см особину. Проте, це все ж таки вважаеться замалий розмiр для цього виду. Мало хто буде покупати такий малий екземпляр до коллекцii – завжди бiльшi сть прагнуть самий великий. Ну а далi як у iнших видiв жукiв за кожний см. довжини до максимального розмiри цiна збiльшуеться в прогрессii. Як модна бачити на тому ж сайтi е особини за 260 евро – але вони ближче до максимального розмiру виду. Тож, все ж таки цiна залежить вiд розмiру особини.
    ТОж рахую, що суперечка вирiшена. Але не нехтуйте iнформацiею про екземпляри за 500 и 1500 у.е – це цiлком ймовiрнi речi.

  5. Андрей
    Грудень 8, 2009
    Reply

    P.S. – “Роги” жука-геркулеса (Dynastes hercules) не э розвинутими мандибулами – це ж не родина Рогачі (Lucanidae). Це вирости на головi на передньоспинцi самцiв, але нiяк не мандибули.

    Де ви бачили щелипи на передньоспинцi жукiв 🙂

  6. Грудень 8, 2009
    Reply

    Це Ви про Вікіпедію? Бачив Вашу правку – згіден з нею.

  7. Натали
    Червень 25, 2010
    Reply

    Доброго дня! Я сегодня ночью поймала залетевшего в окно жука. Он довольно крупный. Поэтому я заинтересовалась его названием. Долго рыскала в интернете и тд. Но наиболее похожим из всех видов – это вот на ваш жук-титан.Но мой жук маленький – длинна тела с головой (без усиков)= 40 мм. Я его внимательно рассмотрела.Он полностью черный, и точно такой как на фотографиях с вашого сайта (только усики торчат вперед) но крылья не коричневатые, а всетаки черные. А так даже зазубрины на “шее” 3 шт как у этого титана. Я было подумала что это большой дубовый усач, но у того тоньше тело и длинней усы. А у моего жука – усы не длинные, скорее средние.В сложенном состоянии где-то до половины тела. Прилетел сам на свет.Задние лапки самые крупные. Может, подскажете что это за жук? Может какой-то “подвид” титана только уменьшенная копия для наших широт?Вот он точно такой как усач-титан только меньше и весь черный. Подскажите кто это, если можете. Убивать его не хочеться, у нас рядом лес. Но показать охота народу. Всетаки большой жук!

  8. Червень 25, 2010
    Reply

    Пані Наталі, Вусачі-титани водяться у Бразлії і суміжних країнах, а Вам міг трапитись Вусач-шкіряник європейський, такий як на світлині вгорі (маленький). Тут Ви можете прочитати про нього більше: http://coleo.blog.net.ua/2009/02/25/prionus-coriarius-linnaeus-1758/
    А про Вусача дубового великого західного ось тут: http://www.naturalist.if.ua/?p=137 .
    А ще краще буде якщо Ви сфотографуєте його, хоча б камерою мобільного телефону і надішлете фото на наш мейл: st-naturalist@rambler.ru , тоді ми точно зможемо Вам назвати вид і родину, до якої він належить. Чекаємо на Ваш результат. Напишіть.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 25 = 33