ЯК УТРИМУВАТИ ПАВУКА-ПТАХОЇДА

tarantul3.jpg

  

Наталя Глібовицька  

З-поміж величезної кількості екзотичних тварин, що потрапляють в Україну з-за кордону, часом трапляються такі екстраваґантні створіння як велетенські Павуки-птахоїди. Правда, тепер їх розводять і в Україні, оскільки перевезення через митницю таких створінь потребує масу коштів і паперової тяганини з різноманітними дозволами. Тепер тропічного тарантула – так ще називають павуків-птахоїдів, утримувати у домашньому тераріумі є доволі модно, тим паче, що таке волохате восьминоге та ще й отруйне чудо коштує доволі недешево. Ці павуки є невибагливими, тож їх утримування не вимагає якихось надзвичайних вмінь та знань. Але чи не загрожує таке сусідство господарю?… 

Павуки-птахоїди – це одні із найдревніших представників свого класу. Перші їх скам’янілі відбитки відомі палеонтологам з кам’яновугільного періоду палеозойської ери, – більше 360-и мільйонів років у глибину мільйоноліть. Вони були звичайними, а часом і масовими мешканцями папоротевих дощових тропічних лісів, у тому числі і на території сучасної України, яка тоді знаходилась значно ближче до екватора. Вони населяли найнижчі яруси лісу, копаючи нірки у м’якому ґрунті. Пройшло стільки часу, Земля пережила кілька глобальних вимирань, а Павуки-птахоїди не тільки вижили, вони зберегли свій прадавній вигляд і спосіб життя без змін…

В природі відомо більше 2000 сучасних видів, що населяють тропічні та субтропічні райони планети. За способом життя їх поділяють на дві великі групи: наземних, що живуть на ґрунті, та деревних, котрі проживають на деревах.

“Одомашнення” птахоїдів розпочалось, порівняно, недавно – на початку 80-х років ХХ століття. Першими мешканцями домашніх тераріумів ставали, як правило, великі ефектні й отруйні павуки, які з першого ж погляду справляли враження. Але такий утриманець може спричинити дуже важкі наслідки для господаря, адже, підкреслимо ще раз, то є отруйні створіння. Укус птахоїда є небезпечним для здоров’я і викликає болісні відчуття, набряки, некрози тканин, пропасницю і навіть може закінчитись летально. Симптоми отруєння та важкість протікання захворювання визначається дієвістю отрути (у різних видів отрута діє по різному), стану організму та індивідуальної чутливості людини. Але окрім отрути у Павуків-птахоїдів є ще й токсичні волоски, які забиваються у шкіру і викликають свербіж, набряки та алергію. Тому при утриманні павуків варто користуватись рукавичками. Але, незважаючи на усі застереження, не слід вважати павука кровожерливою істотою, яка лише чекає нагоди накинутись на Вас. Це може трапитись лише тоді, коли павук сприйме Вас за джерело безпосередньої небезпеки.

Тераріум для птахоїдів повинен враховувати їх біологічні особливості. Так, для деревних видів потрібна висока і простора ємність, оскільки вони лазять і стрибають, а от для наземних – навпаки широка, для того, аби павук мав місце для бігання. Одним із правил підбору тераріуму є те, що він повинен бути вдвічі ширшим за розмах ніг дорослого павука, але утримання їх у величезних тераріумах спричиняє труднощі з підтримкою постійного температурного режиму та вологи повітря. Птахоїдам необхідна постійна температура в межах 21-28оС та відносна вологість повітря 55-85%, а для Павука Голіафа – 90-95%. Також для них є необхідним доступ до відкритої води, оскільки павуки, як і більшість тварин, безпосередньо п’ють воду. Ще одним дуже важливим аспектом є вентиляція тераріуму, тому закривати павука “наглухо” неможна, але водночас потрібно слідкувати аби він і не зміг втекти через вентиляційні отвори. Для деревних павуків ставлять товсті гілки та укриття із шматків кори, а для наземних насипають товстий шар піску і декорують каменями. Слід пам’ятати, що птахоїди – то сутінкові або нічні тварини, тому більшу частину дня вони відсиджуються у сховку. Окрім того ці павуки є дуже ніжними створіннями і легко можуть пошкодити лапки або черевце, тому не потрібно надто захаращувати тераріум всілякими предметами. А сам тераріум варто розміщувати так, аби на нього не потрапляло пряме сонячне проміння.

Тривалість життя Павука-птахоїда коливається від кількох років до кількох десятиліть – в залежності від виду. Переважно ж самки живуть у середньому 9 років, а самці – 2.

Питання: Як годувати Павука-птахоїда? Виявляється, у цьому відношенні, птахоїди аж ніяк невибагливі і неперебірливі. Основне правило годування тварини – це те, щоб жертва була в півтора-два рази меншою за павука, а годувати домашнього улюбленця можна мишами, жабами, тропічними тарганами та різноманітними комахами, що поширені в нашій місцевості. Основне, аби жертва була живою. Миші продаються у зоомагазинах, коштують недорого і їх завше можна придбати; жаб можна наловити на будь-якому ставку і утримувати в контейнерах чи банках в холодильнику. Тропічних тарганів, які вражають своїми розмірами, також можна придбати у зоомагазинах і спеціально розмножувати для годування птахоїдів. Найкраще для цього підійдуть мармурові таргани – вони великі, плодючі та швидко ростуть. З комах, що населяють поля і ліси, найбільше для годування птахоїдів, принагідні саранові, личинки хрущів та мух. Павуки-птахоїди вважаються дуже чистоплотними тваринами, оскільки залишки їжі і послід вони обгортають павутиною і складають в одне і те саме місце тераріуму, тому прибирати за павуком не складає жодних труднощів.

Отож, при правильному догляді Павук-птахоїд буде довгі роки тішити Вас своїм неординарним шармом.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

16 Comments

 1. Березень 23, 2009
  Reply

  Гарно дякую,вичерпно і зрозуміло!

 2. Березень 23, 2009
  Reply

  Дуже прошу 🙂 . Наш журнал працює для Вас.

 3. Олег
  Січень 14, 2011
  Reply

  В мене втік павук розміром як 5 копійок з лапами скільки він зможе прожити і де його шукати в кімнаті? І 2 мрамурних таракани десь до 1.5 см росту вони можуть розмножитись?

 4. Січень 16, 2011
  Reply

  Пане Олеже, Ваш павук таки дрібненький – пошуки будуть складними. Зазвичай павуки шукають укриття, то ж найімовірніше він заліз десь у шпаринку між меблями і там переховуються вдень, а виходить лише вночі. А проживе стільки на скільки знайде їжі. Загалом, павуки живучі істоти.

  Щодо тарганів, то цілком ймовірно, що вони можуть дати потомство 😉 .

  А що ж то у Вас уся живність повтікала?

 5. Олег
  Січень 19, 2011
  Reply

  Та це не вся живність а тільки та що була в тераріумі!!! Прийшов з роботи а там нікого!!! Досі не уявляю як вони звідти вшились… А шафи я вже всі повідсовував так і нічого не знайшов… Хіба буду шукати вночі з фонариком…

 6. Січень 19, 2011
  Reply

  Взагалі-то важко сказати, де саме можуть переховуватись ваші улюбленці, Пане Олеже.

 7. Ярослав
  Жовтень 18, 2011
  Reply

  Саме такого павука, як на фото в даному матеріалі я впіймав у підвалі у Вінницькій області.
  1. Як він зветься; 2. Чи мешкає в наших краях; 3. Чим його потрібно кормити. 4.Чи ставити йому воду. 5.Де зберігати тераріум: в темному місці чи можна в кімнаті.

 8. Жовтень 20, 2011
  Reply

  Пане Ярославе, зображений павук – це Тарантул південноруський, який водиться у степах та півдні лісостепу України. Живиться він комахами, не гребує і дрібними ссавцями, наприклад, усілякими бурозубками чи полівками. Щодо тераріума, то його цілком можна утримувати у кімнаті, от лиш не забувайте накривати його аби павук не утік, бо його отрута є токсичною, але не смертельною, і для людини. Успіхів Вам у тераріумістиці 🙂 .

 9. Oleg
  Квітень 29, 2012
  Reply

  Мому павуку рік, я дав йому жабу (яскраво зеленого кольору 3.5 – 4 см) він будеїї їсти, бо вона вже в нього в тераріумі кочує 3 дні і він на неї навіть не звертає уваги?

  • Травень 3, 2012
   Reply

   Ця жаба, пане Олеже, – Кроківка надеревна (російською просто “квакша”). Це звичайний вид на наших теренах. Якщо її утримувати то у закритому тераріумі, бо вона добре лазить по вертикальних поверхнях. Але в жодному випадку не у воді! Середовище повинне бути вологим. Харчується вона різними комахами, хробаками, личинками тощо. А Ваш павук – перебірливий… Може він перед линькою?

 10. Павло
  Листопад 6, 2013
  Reply

  Підкажіть будь-ласка, чим регулюється (діюче законодавство України стан7ом н7а 2013 рік) перевезення таких тварин.

 11. настя
  Жовтень 14, 2014
  Reply

  я хочу купити павука птахоїда я хочу мальчика. Як їх можна розрізнити?
  і чи можна його буде брати на руки

  • Жовтень 14, 2014
   Reply

   Стать розрізняють у дорослих, а на руки, обережно, можна брати.

 12. Андрій
  Серпень 24, 2015
  Reply

  ви написали шо вони пють воду .. а як їм подавати воду в ємкостях чи збризгувати .. бо на скільки я знаю вони пють вусиками ..
  ?

  • Серпень 25, 2015
   Reply

   Андрію, у павуків немає вусиків – це не комахи. Воду потрібно давати у невеликій посудині, яку вкопують у субстрат. Окрім того, час до часу вартує обприскувати тераріум водою, але не самого павука.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

2 + 5 =