ОДНА ЛЮДИНА: ЯРОСЛАВ ЛЮДОМИР ЛОМНИЦЬКИЙ

jaroslaw-lomnicki3.jpg

Андрій М. Заморока

Уродженцем славного міста Станіславова був відомий галицький натураліст кінця ХІХ й початку ХХ століть Ярослав Ломницький, який прославився дослідженнями з геології, палеонтології та ентомології. Ставши директором Музею імені Дідушицьких в період Першої Світової Війни, Ломницький зумів не лише зберегти музейні фонди у часи розрухи, занепаду і російської окупації, а й примножити їх та провадити наукові дослідження, якими послуговуються нині як біологи, так й геологи, та географи.

Ярослав Людомир Ломницький народився 19 травня 1873 року у Станіславові в сім’ї знаного галицького натураліста та вченого Мар’яна Ломницького. Найраніші дитячі роки пройшли в Станіславові, а коли йому виповнилось шість, то сім’я Ломницьких перебирається до Львова (1879 рік), де Ярослав іде до школи, а відтак навчається в ґімназії. В часи ґімназійних літ Ярослав допомагає батькові в упорядкування палеонтологічних, геологічних та ентомологічних колекцій в Музеї імені Дідушицьких (тепер Природознавчий музей НАНУ), де й зацікавився природничими науками. Батько часто бере сина в експедиції по Галичині, в яких проводять стратиграфічні спостереження, вивчають фауну комах та риб. Найбільше його зацікавили мурахи, з-поміж яких він описав нові для науки види з Татр та околиць Львова, окрім того вивчав жуків-водолюбів та плавунців. По закінченню ґімназії, у 1891 році він вступає до Львівського університету, де продовжує вивчення природничих наук. Завдяки галицькому філантропу і меценату графу Володимиру Дідушицькому, який був фундатором музею, Ярослав Ломницький продовжує навчання в Яґелонському університеті, у Кракові, при кафедрі зоології, де працював асистентом у 1893-1894роках, а у 1895-1896 – асистентом при кафедрі ботаніки. У 1896 році Ярослав Ломницький повертається до Львова, де впродовж 1896-1898 років, працює асистентом на кафедрі мінералогії та геології у Львівській політехніці. В експедиціях по Галичині та Покуттю проводить геологічні дослідження, де відкриває міоценові відклади. Складає геологічні карти краю, якими користуються і по нинішній день. З відкладів поблизу села Старуні описує кілька викопних видів комах. У 1897 році, у Віденському університеті він складає іспит й одержує диплом вчителя середньої школи і знову повертається до Кракова, де працює вчителем біології в тамтешній ґімназії, пізніше викладав ще у Коломиї та Львові. Смерть батька у 1915 році змусила його повернутись до Львова, де він залишився до кінця свого життя. Ярослав Ломницький обіймає батькову посаду директора у музеї Дідушицьких, одночасно викладаючи у львівській ґімназії.
Будучи членом Товариства природознавців ім. Коперніка, пропонує створення ентомологічної секції, яку й очолює, яка у 1922 році перетворюється на Польське ентомологічне товариство, де Ломницький стає співзасновником і його президентом. Він же ініціює заснування Ентомологічних записок товариства, які проіснували до часу поділу Польщі між фашистською Німеччиною та Радянським Союзом у 1939 році.
Помер Ярослав Людомир Ломницький 15 квітня 1931 року і був похований на Личаківськім цвинтарі у Львові. 

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

One Comment

 1. Олег
  Грудень 23, 2007
  Reply

  Дякую. 🙂
  Привiт в д Національного екологiчного центру та “Вiрного Вибору”!
  Сайт гарний.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 3 = 4