ВРОДЖЕНІ ХІМІКИ

spider.jpg 

Наталя Глібовицька

Поблизу міста Теруел в Іспанії палеонтологи виявили павутину, яка була сплетена в хвойному лісі 110 млн. років тому. Вона збереглася у шматку затверділої деревної смоли – бурштину. На павутині виявили рештки тодішніх видів кліщів, мух, жуків й ос, яких уполював доісторичний павук. Палеонтологи знайшли в цьому шматку бурштину 26 ниток павутини. Деякі з них перепліталися. Найдовша мала 5,7 мм завдовжки. Найзагадковішим в найдавнішій павутині у світі є незвичайне розташування ниток. Винахід спіральної павутини став визначальним в еволюції павуків. До іспанської знахідки найстарішою спіральною павутиною вважали фрагмент, знайдений у бурштині віком 40 млн. років.

 

Павуки поєднують в собі цілу хімічну фабрику на додачу з ткацьким верстатом. Ще в ранній крейдовій ері вони вміли плести спіральні сіті, у які найзручніше ловити дрібну здобич. Щоб утворити павутину, павуки синтезують різні складові білка у шести залозах. Приміром, у хрестовика є п’ять різних сортів рідин, з яких він комбінує павутиння та клей для ниток-пасток. Ці білкові речовини, що їх виділяють 3600 отворів-трубочок, на повітрі моментально тверднуть. Як у досвідчених аптекарів у них є різні рецепти: нитка, що обрамлює павутиння, повинна витримувати більше навантаження, ніж нитки-пастки. Павуки вміють працювати на повну потужність або ж закривати частину отворів. Паралельно павуки є ткачами: робота теж досить відповідальна – пересуватися можна тільки по нижній частині ниток, інакше можна потрапити у власну пастку. Для додаткового страхування нитки павука покриті маслянистою рідиною, до якої клей не липне. Є у павуків і беззвучний будильник – сигнальна Титка від павутиння до сховку, де павук чекає на жертву. А ще страхувальний фал – нитка, на якій павук падає в нікуди. Уміє павук і зберігати мух «на потім», він загортає їх у мішечки з ниток, у яких «м’ясо» залишається свіжим.
І наскільки люди не люблять павуків за їх непривабливість, настільки милуються павутинням, особливо з крапельками роси, коли вони схожі на мереживо філіґранної роботи. Порівняння тканин та плетива з павутиною – це не тільки красиві слова. Людство віддавна придивлялося, чи можна використовувати павутину як сировину. Пріоритет у цьому, як і багато в чому іншому, належить китайцям – з павутинного шовку вони шили навіть сукні. Не відставала й Європак – король Франції Людовік ХІV отримав у подарунок від парламенту міста Монпельє панчохи з павутиння. А кохана Наполеона Жозефіна носила з павутиння рукавички. Однак найбільшого враження від виробів з павутиння залишив в історії біолог Орбіньї, котрий з’явився на засідання Французької академії наук у панталонах з природного павутинового шовку. Вчений Сент Ілер ще 1709 року написав дисертацію «Про користь шовку з павутиння». Проте навіть сьогодні утримувати ферму природних ткачів нерентабельно. Набагато легше знайти павутиння й використовувати для побутових потреб. Приміром, на Магадаскарі, у Новій Гвінеї, на Соломонових островах водяться павуки, павутинням яких ловлять рибу, великих комах, дрібних птахів. А от утримувати павуків для отрути – вигідно. В Бразилії є декілька розплідників, в яких розводять павуків – птахоїдів, які живуть до 20 років. Їх отрута за своєю дією нагадує штучні сучасні снодійні і заспокійливі ліки, тільки без побічної дії та без звикання. А останнім часом павуків почали використовувати ще й для діагностики психічних захворювань людей.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

48 + = 57