STANISLAOPOLIS – МІСТО В ЛИПАХ

stanislau_ratusha.jpg
На цій старій поштівці початку ХХ століття добре видно липи довкола старої станіславівської ратуші

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Коли у Станіславові старі австрійські бруківки пахнуть липовим медом, а повітря смакує солодко-густим нектаром, то значить, що прийшло літо. Млосні червневі дні стають особливо насиченими, як зацвітають липи, а у Станіславові їх, направду, багато. Недарма ж його називають “Містом в липах”… Я розповім Вам про таке звичне, і таке незвичайне дерево нашого міста.


Вілли в липах - дерева, що на світлині початку ХХ століття, квітують і у 2009 році
Вілли в липах - дерева, що на світлині початку ХХ століття, квітують і у 2009 році

Традиція садити липи у Станіславові дуже давня, хоча, звідки вона починається, напевне, то не відоме нікому, адже таку “дрібничку” не зауважено і не записано до архівів… Позаяк, однією із найбільш престижних вулиць старого Станіславова – за Австрійської Імперії – була Липова Алея, з її розкішними віллами і садибами, то, мабуть, усе розпочалось у ХІХ столітті. 1868 року на цій вулиці розпочалась сумнозвісна “Мармулядова пожежа”, в якій згоріло ледь не усе місто… Відбудовуючи третє місто Галичини, маґістрат перейнявся озелененням, а найбільш принагідною для цього виявилась липа. Не відомо чим керувались станіславівські чиновники, але вибір впав саме на це дерево. Нині ще кілька з тих – уже більш як півторасотлітніх – лип, щоліта, квітують у міському парку. Величезною містерією залишається збереження цієї традиції і за совітського панування, незважаючи навіть на особливу пристрасть тодішніх “озєлєнітєлєй” до голубих ялинок і диких експериментів з екзотами, на кшталт катальп чи платанів… Так чи інак, але символом міста стала липа, навіть, якщо станіслав’яни за ширмою буденності, уже й не звертають на те уваги.

Липа широколиста (Tilia platyphyllos Scop.) має м'які широкі листки
Липа широколиста (Tilia platyphyllos Scop.) має м'які широкі листки

Літо до Станіславова приходить разом із липовим цвітом. Першою, з початком червня, зацвітає Липа широколиста (Tilia platyphyllos Scop.), яка отримала свою назву через великі м’які та пухнасті листки – до 14 см завдовжки. Водночас вона є найвищою з-поміж лип, досягаючи, часом, 40 м! Для більшості людности вигляд широколистої липи є незвичним, адже найбільш розповсюдженою та звичною і у культурі, і у природі є Липа серцелиста (Tilia cordata Mill.). Для неї притаманні невеликі – до 8-9-и см завдовжки, дещо шкірясті й блискучі листки. Тай у висоту це дерево досягає лише 28-35-и метрів. Різняться обидва види ще й квітами: у широколистої вони великі зібрані по 2-3, а у серцелистої у суцвітті налічується до 5-11-и дрібних квіточок.

Квіти Липиа серцелистої (Tilia cordata Mill.) зібрані у густі суцвіття по 5-11
Квіти Липиа серцелистої (Tilia cordata Mill.) зібрані у густі суцвіття по 5-11

Якщо у Станіславові липа – це символ міста, то для більшості вона асоціюється із запашним медом. Направду, усі липи є чудовими медоносами, даючи по 600-800 кг солодкого нектару з гектару. Мед світло-жовтого кольору, часом зеленкуватий, з ніжним запахом липового цвіту, дуже смачний, корисний для здоров’я людини і ціниться вище усіх інших сортів меду. Взагалі липа дуже широко використовується у народній медицині, особливо чаї з її цвіту. У Галичині – то ще й символ Зелених Свят – гіллям липи замаюють домівки і вулиці. Це один із найдревніших ритуалів, що зберігся на наших теренах ще із дохристиянських часів.

Ось-ось прийде липень і липи відквітнуть, а разом із їхнім цвітінням покотиться низько-низько до обрію гаряче літнє сонце – аж до наступного літа…

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

6 Comments

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 75 = 82