ДОІСТОРИЧНА АКУЛА ЧИ СОМ?

shark.jpg

 Ігор Юркевич та Андрій Глов’як

Жителі села Сомин Турійського району на Волині бояться купатися в озері неподалік. Кажуть, у його глибинах плаває довготіле чудовисько з головою змії і крокодилячим тулубом. Місцеві жителі розповідають, що озеро є згиблим місцем – там не співають птахи, не ловиться риба, немає витоптаних місць для пікніків, саморобних цегляних мангалів, а тільки хмари комарів… Шестигектарне озеро сховане в лісовій гущавині всього за 2 км від села. Подейкують, що чудовисько стогне і хрипить, час від часу нишпорячи в очереті.

 

Уперше про загадкову істоту в Сомині засвідчив староста сусіднього села Луків наприкінці ХІХ століття. Він писав до Варшави, що соминці не платять податки з ловлі риби. Пояснюють це тим, що у воді живе змій, який пожирає рибу і нападає на худобу. Поляки спорядили експедицію на озеро. Однак завадила Перша світова війна.
Удруге вистежити чудовисько намагалися за німецької окупації. 1942 року до Сомина приїхали з десяток військових вантажівок із солдатами. Вони оточили озеро, повитягували з машин човни і водолазне спорядження, а місцеві поліцаї два дні не випускали селян із хат. Від експедиції на березі залишилися довгі сіті, скручені з металевого дроту.
Старожили розповідають, що чудовисько кілька разів нападало на людей. Один випадок трапився з пастухом, що пригнав на водопій худобу – чудовисько покалічило ногу чоловіку. Інший випадок описує про чоловіка, на якого напав “звір”, коли той купався в озері. Ще один випадок з пастухом, який задрімав на березі озера, свідчить про те, що звір може виповзати на сушу й накидатись на людей. Очевидці стверджують, що у тварини немає зубів…Учені висувають два припущення: перше – в озері водяться великі соми, які здатні заходити на мілководдя, а іноді виповзати на суходіл; друге – в Сомині живе доісторична прісноводна акула. Вона нібито пережила льодовиковий період. Волинські селяни часто викопують на городах закам’янілі зуби і кістки древніх риб. А в селі Дуліби Турійського району знайшли майже цілий скелет доісторичної прісноводної акули.
Глибина озера Сомин подекуди сягає 56 м. У ньому є карстові підводні печери, які називають бездонними. Люди вважають, що саме в тих порожнинах живе чудовисько.
Поліська низовина утворилася на дні прадавнього прісноводного моря. Понад 260 волинських озер є залишками тієї пересохлої водойми. Карстові озера з’єднані між собою підземними ходами і ріками. Наприклад, посеред найбільшого українського озера Світязь виригають сотні тонн води – два джерела діаметром по 30 м кожне. Через них в озеро потрапляє диковинна риба і невластиві цій місцевості мінерали. Не виключено, що тими підземними ходами мігрує і соминське чудовисько.
Ним знову зацікавилися польські науковці. Можливо, цього літа вони продовжать експедицію, перервану війною 1914 року?

 

admin Written by:

One Comment

  1. Антон
    Грудень 24, 2007
    Reply

    Щодо акули є сумніви, вона б на суходіл, навряд полізла, а от велетенський вугор, чом би й ні? Адже вугрів для прикладу у Шацьких озерах ще є. І подейкують, що вони мігрують по траві до русел ближніх річок. цікаво це усе, для чого німцям була та акула?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

28 − 23 =