РЕЛІКТ ЛЬОДОВИКОВОГО ПЕРІОДУ У КАРПАТАХ

Турун Фабра український (Carabus fabricii ucrainicus Lazorko, 1951). Джерело: Руслан Панін
Турун Фабра український (Carabus fabricii ucrainicus Lazorko, 1951). Джерело: Руслан Панін

Андрій М. ЗАМОРОКА

Турун Фабра український – реліктовий вид льодовикового періоду, який зберігся у високогірних районах Карпат та Західних Альп. У зв’язку з диз’юнктивністю ареалу, утворює численні підвиди і форми. Ендемічний підвид Carabus (Platycarabus) fabricii ucrainicus Lazorko, 1951 або Турун (Плоскотурун) Фабра Український поширений виключно у гірському масиві Ґорґани на території Івано-Франківської області.

Дана стаття вийшла за підтримки Станіславівського Ентомологічного Товариства “Тенакс-17”

Cаrabus (Platycarabus) fabricii Panzer, 1796 – реліктовий вид льодовикового періоду, який зберігся у високогірних районах Карпат та Східних Альп. У зв’язку з диз’юнктивністю ареалу, утворює численні підвиди і форми. Ендемічний підвид Carabus (Platycarabus) fabricii ucrainicus Lazorko, 1951 або Турун (Плоскотурун) Фабра Український поширений виключно у гірському масиві Ґорґани на території Івано-Франківської області.

Ареал представлений ланцюгом ізольованих одна від іншої популяцій, які об’єднуються в три великі групи: північну, центральну і південну, що відповідає їх розташуванню у гірському масиві. На сьогодні у Ґорґанах відомо 11 популяцій цього виду, з яких три знаходяться у північній частині гірського масиву, дві  – у центральній, а також 5 у південній.

Інформацію про вид можна знайти у базі даних Fauna Haliciae et Carpathiae

Північні популяції локалізовані в субальпіці г. Ґрофа, г. Молода і г. Яйко. Для центральних Ґорґан відомо дві популяції з вершин г. Сивуля та г. Висока. Щодо південної групи популяцій, то відомо популяції з г. Хом’як, г. Малий Ґорґан, г. Синяк, г. Довбушанка, г. Явірник та г. Поленські.

Типовим біотопом для Туруна Фабра українського є кам’яні розсипи пісковику з грубоуламковим кам’яним матеріалом, і зустрічається на ділянках з фітоасоціаціями Pinetum mugii i Vacinio mirtili-Pinetum mughі, на висотах більше 1500 м над морем.

admin Written by:

4 Comments

 1. prp
  Серпень 16, 2007
  Reply

  Ще відома популяція з вершин г. Ігровець.
  Доречі , на фото підвид fassatii.

 2. Серпень 19, 2007
  Reply

  tak, na foto spravdi pidvyd fassatii, oskil’ky fotografiy z pidvydom ucrainicus znayty ne vdalos’ :).

 3. […] Турун Фабра український (Carabus fabricii ucrainicus Lazorko, 1951) — ендемічний підвид турунів поширений виключно на території Івано-Франківської області, у гірському масиві Ґорґани (Українські Карпати). Підвид описаний Володимиром Лазорком у 1951 році за зразками зібраними з вершин г. Молода та г. Яйко (поблизу с. Осмолода) у 1939 р. […]

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

64 + = 74