ЦЕЙ НЕВІДОМИЙ LEISTUS UCRAINICUS

 Володимир Пушкар та Андрій М. Заморока 

Одним із найцікавіших відкриттів у царині жуків-турунів з Українських Карпат, у минулому столітті, став опис нового ендемічного виду Лейста українського (Leistus ucrainicus). Хоча нові види турунів тут були описані й зовсім недавно, але ця знахідка привертає особливу увагу, оскільки ось уже 53 роки ніхто окрім автора опису не ловив цього жука, а відомий він лише за двома екземплярами з г. Молода, що в Рожнятівському районі Івано-Франківської області.

Дана стаття вийшла за підтримки Станіславівського Ентомологічного Товариства “Тенакс-17”

У 1954 році в п’ятому томі “Ентомологічних праць” Німецького Музею, що в Мюнхені, була опублікована дуже цікава стаття з описом нового виду жуків-турунів з Українських Карпат. Автором цього опису був знаний український ентомолог Володимир Лазорко, який разом зі своєю дружиною, ще до початку Другої Світової Війни в червні 1938 року, здійснили експедицію у Північні Ґорґани в район гір Молода та Яйко Перегінське й Ілемське. Саме його дружина і впіймала двійко жуків – самця і самку, які пізніше – у 1954 році, були описані як Leistus ucrainicus – східнокарпатський ендемік.
Вершина г. Молода (1723 м н.р.м.) являє собою гребінь, що іде у вигляді величезного півкола, утвореного каром врезультаті сходження льодовика у північно-східному напрямку. Саме на краю цього кару під дрібними уламками пісковику – такого характерного для Ґорґан, й було виявлено пару жуків. Сьогодні кар є порослим високогірною трав’янистою рослинністю, а усі підступи до вершини густими заростями гірської сосни; на уламковому матеріалі добре зростають брусниця, лохина, чорниця і ворониця, які утворюють суцільне покриття з незначними прогалинами.
Щодо Лейста українського, то досі ведуться дискусії, адже після першої знахідки цього жука, ніхто більше його не виявляв. У різних працях ентомологів лише повторюється першоджерело – Володимир Лазорко, але підтвердження чи спростування існування Лейста українського так ніким не було зроблено. Дехто з відомих ентомологів вважає, що Leistus ucrainicus є підвидом Leistus montanus, який утворює численні підвиди по всіх гірських системах Європи із бореальним кліматом, по суті, будучи реліктом льодовикового періоду.

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

Comments are closed.