НАЙШВИДША У СВІТІ РИБА

Риба-вітрильник у природному середовищі
Риба-вітрильник у природному середовищі

Андрій ГЛОВ’ЯК та Ігор ЮРКЕВИЧ

 

Щорічно, у Гавані, на Кубі, проводяться любительські змагання рибалок, присвячені пам’яті Ернеста Хемінґвея. Він надзвичайно любив море – це відомо усім, хто читав його твори, але небагато українців знають, що Хемінґвей також був затятим рибалкою… Він полюбляв порибалити у відкритому морі на найшвидшу у світі рибу-вітрильника. До слова, з-поміж його рибальських трофеїв було кілька вельми солідних за розмірами. З часів Хемінґвея цей вид спортивної риболовлі набув широкого розповсюдження у США, Австралії та Новій Зеландії. Проте, “Станіславівський натуралісТ” розповість Вам про саму рибу, а не те як її ловити.

Журнал Станіславівський натуралісТ


Риба-вітрильник - це типовий хижак, який знаходиться на вершині трофічної піраміди тропічних морів
Риба-вітрильник - це типовий хижак, який знаходиться на вершині трофічної піраміди тропічних морів

Риба-вітрильник (Istiophorus) – належить до родини вітрильникових, разом зі знаменитими марлінами та списоносами. Власне, вітрильників налічується всього 2 види – це тихоокеансько-індійська риба-вітрильник (Istiophorus platypterus (Shaw, 1792) й атлантична риба-вітрильник (Istiophorus albicans (Latreille, 1804). Ці риби є мешканцями теплих тропічних вод. Характерною особливістю роду є високий довгий перший спинний плавник. Цей плавник починається від голови, йде вздовж всієї спини. Зразу ж за ним знаходиться другий, малий низький, спинний плавник. Спина чорного кольору з легким синюватим відтінком, боки оливково-коричневі, черевна сторона – сріблясто-білого кольору. Молоді риби, віком до 1 року, сягають 1.5-2 метра в довжину, а дорослі особини можуть виростати до 3 метрів. Також характерною особливістю риб-вітрильників є те, що вони можуть розвивати швидкість до 100 км/год., оскільки є активними хижаками. Навіть була зафіксована рекордна швидкість 174 км/год.!

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Висока швидкість забезпечується унікальною будовою тіла. При швидкому плаванні великий плавник складається у спеціальну виїмку на спині. Так само ховаються анальний та довгі черевні плавники. При різких поворотах на великі й швидкості плавники різко підіймаються. Іноді вітрильники поволі дрейфують з повністю розпрямленим спинним плавником, який підіймається над поверхнею води. На відміну від переважної більшості кісткових риб, вітрильники і споріднені їм види родини Istiophoridae ефективно використовують турбулентність, тобто вода обтіка тіло не пошарово, як при ламінарному русі, а утворюючи швидкі збурення, які допомагають їм знижувати опір води. Загострені вирости верхньої і нижньої щелеп дозволяють добитися ефекту турбулентності на нижчих швидкостях. При цьому хвилеподібні рухи тіла, що є основним рушієм, зосереджені у області хвостового кінця тіла. Амплітуда руху хвоста не дуже висока, але має досить велику частоту. Зразу за рибою, яка швидко пливе, йде потік збурення – турбулентності, ефективність роботи лопаті хвостового плавника у цій області значно знижується, тому він має форму двох вузьких, місяцеподібних виростів, майже перпендикулярних основній осі тіла. Такі особливості будови забезпечують максимально високу швидкість пересування у водному середовищі. Крім того, риби-вітрильники не мають плавального міхура, оскільки при такій швидкості пересування переміщення у вертикальному напрямі системи газообміну не можуть забезпечити підтримку тиску в ньому на оптимальному рівні, таким чином він міг би бути тільки перешкодою. Ці риби володіють негативною плавучістю (тонуть), компенсуючи це за рахунок несиметричної будови тіла у відношенні до горизонтальної площини м’язових зусиль, або за рахунок похилих площин грудних і черевних плавників при повільному русі. Всі ці особливості анатомії і морфології дозволяють рибам-вітрильникам бути найшвидшими водними тваринами.

Вітрильники є зграйними рибами - вони разом вистежують свою жертву і разом полюють
Вітрильники є зграйними рибами - вони разом вистежують свою жертву і разом полюють

Харчуються вітрильники невеликими рибами з верхніх шарів водойм, такими, як сардини, анчоуси, скумбрії, а також ракоподібними і молюсками.

Нерест продовжується з серпня по вересень в теплих тропічних водах. Ікра дрібна, не клейка, пелагічна – здатна до плавання. Батьки не піклуються про потомство. Вітрильники дуже плодовиті – за один нерест самка відкладає до 100 мільйонів ікринок! При цьому велика частина потомства гине на ранніх стадіях розвитку, оскільки ікра, личинки мальки служать їжею численним хижакам.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

5 Comments

 1. Саша
  Березень 25, 2009
  Reply

  Ними справді можна захоплюватись. 100 км/год – вражає! P.S. хоча в 174 не дуже віриться.

 2. Березень 25, 2009
  Reply

  Цілком згоден із зауваженням. Звичайною швидкістю цієї риби, підчас полювання, є 80-100 км/год, проте у моменти атаки жертви вона може значно зростати. Схоже саме це автори і мали на увазі.

 3. Андрій Глов'як
  Березень 29, 2009
  Reply

  Справді, при полюванні їхня швидкість близько 100 км/год, а 174 км/год це була зафіксована рекордна швидкість.

 4. Славік
  Грудень 1, 2009
  Reply

  Не про риб, але також про вітрильники 😉

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + 1 =