ГАРЯЧЕ СЕРЦЕ ДИНОЗАВРА

dinosaur2.jpg

Ірена МОСКАЛЮК
Мабуть, вже зо два десятиліття не вщухають гарячі суперечки між науковціями – були динозаври теплокровними чи холоднокровними. Якщо в минулому цих створінь відносили до плазунів, то багатющий фактичний матеріал, зібраний палеонтологами у ХХ столітті, показав, що вони не були плазунами, а від так розпочались дискусії. Нині все більше біологів схиляються до думки, що динозаври, як і птахи, були теплокровними і мало чим відрізнялись від останніх. Але поки не зникли докази противників цього твердження триватимуть і наукові бродіння.

Журнал “Станіславівський натуралісТ” – перейти


Приблизно 7 років тому палеонтологи із Північно Каролінського університету Дейн Рассел і Майк Хаммер вивчали скам’янілі залишки динозавра, знайденого в 1993 р. у Південній Дакоті, якому дали прізвисько Вілла, на честь дружини фермера, в чиїй господі була розкопана доісторична істота. Вілло належав до групи дрібних травоїдних динозаврів – теселозаврів, що важили до 350 кг і мали чотирьохметровий хвіст. Особливість знахідки в тому, що вперше в історії світової науки були знайдені не тільки кістки, а й скам’янілі м’язові тканини тварини, що жила 66 мільйонів тому.
Саме ці м’які частини принесли сенсацію, при вивченні їх за допомогою рентгенографії, виявилося, що динозаври насправді були теплокровними тваринами. “Річ у тім, – розповідає Рассел, – що у Вілли чітко виражене чотирикамерне серце, яке помпувало кров по малому – легеневому колі кровообігу, а потім по всьому тілу – великому колі, подібно до того, як це робить людське серце. У більшості рептилій серце трикамерне. Але навіть у тих, у кого воно чотирикамерне, наприклад, у крокодила, кров проходить через двійні артерії, в яких відбувається її змішування збагаченої киснем із кров’ю, в якій його мало. Наявність однієї артерії – це дуже важливий фактор, – стверджує Дейв Рассел, – це кидає виклик багатьом попереднім фундаментальним теоріям, відносно того, як і де жахливі ящери розвивалися”.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

На противагу американським вченим, спеціаліст Палеонтологічного інституту РАН Володимир Аліфанов пропонує розцінювати повідомлення американців виключно як гіпотезу: “Дослідники могли неправильно трактувати результати рентгенограм скам’янілостей – те, що вони вважають серцем, може бути і скам’янілим шматком їжі, і просто стороннім тілом”.
Щодо теплокровності динозаврів, то така гіпотеза в палеонтології існує вже понад 15 років. Окрім того, динозаври були високорозвиненими тваринами, і навіть найбільш примітивні з них знаходилися на рівні сучасних крокодилів. Тому наявність чотирикамерного серця не може викликати жодних сумнівів. Зрештою, у видів з довгою шиєю артеріальний тиск повинен був бути дуже високим, щоб кров могла спокійно надходити до мозку, як це є у сучасного жирафа, а для цього потрібне велике серце. Взагалі, динозаври були теплокровними, на зразок ссавців чи птахів. Наприклад, відомо, що їх кінцівки, при ходьбі, розміщувалися прямо під тулубом. До того ж холоднокровні тварини використовують тільки поверхневе (шкірне) охолодження, і багатотонні гіганти, за умови холоднокровності, повинні були підігріватися зсередини, якщо б вони не мали внутрішньої терморегуляції, як у теплокровних. Щоб не говорилось про те, чи були динозаври теплокровними, їх потрібно вважати більш біологічно розвиненими, ніж це уявляли вчені раніше. Противники теплокровності динозаврів наводять дуже цікаві арґументи. По-перше, динозаври були яйцекладними тваринами, а розміри яйця обмежені, тому відмінність між дорослим, візьмімо до прикладу, стегозавра, і дитинчам була більшою у 100 разів. Хіба яка тварина може рости і розвиватися такими темпами, щоб настільки збільшитися до зрілого віку? То, напевне, щоб вирости до розмірів справжнього велетня потрібно було народитися великим. По-друге, теплокровні тварини потребують постійного споживання їжі для підтримування сталої температури, а такі велетні, будучи теплокровними, дивували б своїм апетитом. Наприклад, тиранозавру потрібно було б з’їдати до тони м‘яса в день, але коли тиранозавр був би холоднокровний, як комодський дракон, то він би міг обійтися набагато меншою кількістю їжі. Одним словом – дебати тривають… 

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

 

 

admin Written by:

Be First to Comment

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

19 − = 9