МІКРОБИ, ЯКІ МИ ВДИХАЄМО РАЗОМ З ПОВІТРЯМ

Колонії грибів і бактерій на поживному середовищі
Колонії грибів і бактерій на поживному середовищі

Галя ВОРОНИЧ і Наталія ЩИПАНСЬКА

 

Готуючи цю статтю, ми задалися питанням – а чим, власне, ми дихаємо, поспішаючи на пари в університеті? Тому в основу її написання лягло наше власне дослідження мікробіологічної якості повітря у корпусі Інституту природничих наук, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Адже усі ми біологи, а тут навіть гадки не маємо чи забруднене різноманітними мікроорґанізмами повітря, яке вдихаємо…

Журнал Станіславівський натуралісТ

Чашки Петрі з колоніями бактерій
Чашки Петрі з колоніями бактерій

Повітря не містить поживних субстратів, необхідних для розвитку мікроорґанізмів. Але незважаючи на це, в повітрі постійно знаходиться значна кількість мікроорґанізмів, які потрапляють сюди з пилом. При чханні, кашлі, розмові із верхніх дихальних шляхів людини в повітря викидається безліч краплинок слизу з епітеліальними клітинами та мікроорґанізмами. Краплинки утворюють стійкий мікробний аерозоль, дрібнодисперсні фракції якого здатні проникати навіть в середні та нижні відділи респіраторного тракту людини. Якісний склад мікрофлори повітря є різноманітним. В густо населених регіонах часто зустрічаються спори бактерій родів Bacillus i Clostridium, аскоспори дріжджів, цисти найпростіших, ґрам-негативні палички, бактерії, які не утворюють ендоспор, такі як Sarcina lutea і Micrococcus lutea, спори деяких мікроскопічних грибків (Penicillium, Aspergillus).

Є безліч чинників, які впливають на мікрофлору повітря. Одним з них є фізіологічний стан мікроорґанізмів. Так, спори більш толерантні до несприятливих умов (висушування, нестача поживних речовин, ультрафіолетове випромінювання) і тому вони більш поширені, ніж вегетативна стадія мікроорґанізмів. Розміри мікроорґанізмів є ще одним чинником, який визначає період часу на який вони зависають в повітрі. Дрібніші бактерії, через малі розміри, знаходяться в повітрі довший час, а грибковий міцелій має великі розміри, і тому швидше осідає. Мікроорганізми рідко знаходяться в повітрі у вільному стані, зазвичай вони прикріплені до частинок пилу або крапельок слини. Бактерії та інші мікроскопічні орґанізми з частинками пилу осідають швидко і в повітрі знаходяться тільки короткий період часу. Краплинки, котрі потрапляють в повітря з кашлем чи чханням теж осідають досить швидко, але, коли їхні розміри зменшуються через випаровування, вони залишаються в повітрі на довший час. На якісний і кількісний склад мікрофлори повітря також впливає температура, вологість повітря, висота на якій знаходяться мікроорґанізми тощо. Температура і вологість – це два важливих чинники, від яких залежить життєвість мікроорґанізмів. Екстремальні показники температури негативно впливають на мікрофлору. Оптимальною вологою для мікроорґанізмів є 40-80 %. При надто високій або низькій вологості спостерігається смертність більшості мікроорганізмів.

Інкубація

Для дослідження мікрофлори повітря використовують різноманітні методи. Звичайна седиментація (чашковий метод Коха) з пасивним осадженням мікробів на поверхню щільного поживного середовища за певний час, зазвичай 5-10 хв. Примусова седиментація мікроорганізмів повітря з використанням спеціальних приладів – імпакторів типу приладу Кротова (мікроби осаджують на поверхню щільних поживних середовищ) та імпінджерів типу приладу Дьяконова (при продуванні повітря мікроби поступають в рідкі поживні середовища). Ці методи найбільш надійні, бо дозволяють давати кількісну характеристику забрудненості повітря мікроорганізмами та вивчати їх видовий склад. Фільтраційний метод – повітря продувають крізь воду або мембранні фільтри з наступним мірним висівом на поживні середовища.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Для свого дослідження ми використали один із найпростіших методів – чашковий метод Коха. Для цього у стерильні чашки Петрі, залили поживне середовище на основі аґару. Після застигання аґару, відкриті чашки, на 10 хвилин, розмістили на коридорі Інституту природничих наук, де впродовж перерви перебуває найбільше студентів. Подальший процес полягав у інкубації, впродовж 36-и годин, мікрофлори на поживному середовищі у чашках Петрі. Ми не брались за визначення видів виявлених бактерій та грибів, що проросли на аґарі, проте, провели розрахунки концентрації мікроорґанізмів в одному кубічному метрі повітря. Отож, в результаті нашого невеличкого дослідження, ми виявили, що чисельність бактерій та грибів у одному кубічному метрі повітря у Інституті природничих наук в середньому становить близько 1835 мікроорґанізмів. Даний показник є в межах норми чистого повітря, оскільки, згідно із санітарно-епідеміологічними нормами, відносно чистим, вважається повітря, концентрація мікрофлори у одному кубічному метрі якого, не перевищує 4500 організмів (в зимовий період). Тож студенти можуть і надалі спокійно готуватися до своїх лекцій.

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

Інші статті за цією темою:

admin Written by:

7 Comments

 1. Березень 21, 2009
  Reply

  Привіт!

  Дуже класно, що в нас є блоги на таку специфічну тематику 🙂 Власне, я зараз студентка Могилянки, та слухаю мікру… 🙂 І ми також досліджували повітря описаним методом, так я вас і знайшла! дякую за корисну інфу!

 2. Березень 22, 2009
  Reply

  Дуже радий, що Вам допомогла публікація наших чарівних авторок 🙂 .

 3. Людмила
  Травень 18, 2009
  Reply

  І справді дуже допомогла ця стаття на семінарі по мікробіології.
  Дякую.

 4. Мирослава
  Жовтень 18, 2009
  Reply

  Хм.. Цікаво було почитати))

 5. Жовтень 18, 2009
  Reply

  Пані Мирославо, сподіваюсь, що й коисно 🙂 .

 6. Софія
  Січень 8, 2012
  Reply

  дякую,я дуже довго шукала інформацію про міклофлору повітря і знайшла!!!!!дуже хороша стаття!!!!!

  • Січень 12, 2012
   Reply

   Дуже прошу, пані Софіє.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

− 3 = 1