ІНФОРМАЦІЯ ТА КОМЕНТАР УКРАЇНСЬКОГО ЦЕНТРУ ОХОРОНИ КАЖАНІВ (УЦОК) ЩОДО ЗАКОНОПРОЕКТУ “ПРО КАЖАНІВ”

Цього кажана мали захистити законом
Цього кажана мали захистити законом

Л. ГОДЛЕВСЬКА, В. ДОМАШЛІНЕЦЬ, С. ГАЩАК, І. ДЗЕВЕРІН

Коментар від редактора журналу “Станіславівський натуралісТ” Андрія М. ЗАМОРОКИ:


Наш Журнал не займається політикою, Ми завжди відмежовуємося від бруду, який ллється з високих трибун, але, те, що трапилося у Верховній Раді України, у зв’язку із голосуванням, тривіально кажучи, за “Закон про кажанів”, не вкладається навіть у наші голови… Це ГАНЬБА України! Далі Ми розміщуємо текст листа, вказаних вище авторів, який надійшов на Емейл “Станіславівського натуралісТа” – публікуємо його, майже без змін (внесені невеличкі корективи пов’язані із редакційною політикою журналу).

Лист:

14 січня 2009 року Верховна Рада не затвердила Закон “Про прийняття Поправки до Угоди про збереження кажанів в Європі”, представленого на розгляд у середині грудня 2008 року. До сьогодні інформаційний ефір переповнено уїдливими зауваженнями про “кризу, президента та кажанів”. УЦОК вважає за потрібне навести повну інформацію по цьому закону, а також прокоментувати ситуацію, що склалася навколо нього.


Йдеться про міжнародну угоду “Про збереження кажанів в Європі”, що було підписано та ратифіковано Україною 10 років тому — у 1999 р. У 2000 році, у Брістолі, на 3-й Нараді сторін Угоди, в якій брала участь й Україна, було одноголосно прийнято Резолюцію 3.7 “Поправка до Угоди”. Цією поправкою назву Угоди, що спершу звучала як “Про збереження кажанів в Європі”, вирішено замінити на нову — “Про збереження популяцій європейських кажанів”. Цією ж поправкою було прийнято декілька доповнень та уточнень до тексту Угоди, що коректують попередні формулювання, але не змінюють суть Угоди. Угоду також було доповнено додатком, до якого вносилися зміни на 4-ій та 5-ій Нарадах сторін (Резолюція 4.8 “Поправки до Додатку до Угоди”, Резолюція 5.3 “Поправки до Додатку до Угоди”; були прийняті одноголосно за участі України). Через деякий час після прийняття останньої резолюції — у 2006 р. — Мінприроди України разом з МЗС, Мінюстом та Мінфіном, підготували всі необхідні папери для законодавчого закріплення позиції України щодо згаданих поправок шляхом нормативного (“рутинного”, технічного) затвердження закону “Про прийняття Поправки…”. Розгляд проекту закону було заплановано ще на листопад 2007 року (розпорядження Кабміну від 26.04.2007), потім — на березень 2008 року (розпорядження Кабміну від 26.03.2008). У результаті — до його розгляду у Верховній Раді прийшли через рік після запланованого терміну й через кілька років після прийняття останньої поправки на черговій Нараді сторін Угоди — 15 грудня 2008 року…
14 січня 2009 року відбулося голосування Верховної Ради з прийняття Закону: 173 — за, 1 — проти, 6 — утрималися, 229 — не голосували. Закон прийнято не було. Фактично йдеться про законодавчо-адміністративну формальність. Україна є стороною Угоди вже 10 років, й за її участі у 2000, 2003 та 2006 відбулося прийнятті згаданих вище резолюцій. Окремим пунктом в пояснювальній записці вказується, що “реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових видатків з державного бюджету України”. До речі, за 10 років, що минули з моменту підписання Угоди Україною, наша країна, що тим самим узяла на себе низку зобов’язань, не надала ані гривні на реалізацію яких-небудь реальних охоронних заходів для кажанів.

Аналіз Інтернет видань, форумів, газет, на жаль, демонструє сумне явище — неймовірно низький рівень екологічної свідомості, культури та освіти в цілому, всього нашого суспільства, включаючи більшість журналістів та народних “обранців”. Дотепер новина про президента та його ставлення до кажанів й про “здоровий глузд” противників внесення поправки обговорюють на форумах, у блоґах. Дивно, але у перший день появи законопроекту у ВР — 15 грудня 2008 р. — новину почали навперебій “розкручувати” в мас-медіа. При цьому більшість видань або не зробило ніяких спроб розібратися у ситуації, або зробило, але подавало інформацію в цілком перекрученому вигляді. Настільки, що навіть наші колеги телефонували й просили пояснити, у чому справа: з новин нічого зрозуміло не було. Безграмотні, часто страшні й коментарі в статтях, й дописані до них відгуки й заяви, що дотепер лунають в різних інтерв’ю. При цьому можна з усією визначеністю стверджувати, що депутати погано знають міжнародне право і національне законодавство. Слід взяти до уваги, що, згідно норм українського права, законопроекти міжнародного характеру, навіть якщо вони про кажанів й на вулиці криза, має подавати президент. Волання ж з приводу того, що у президента “тільки кажани у голові”, абсолютно надумані. Можливо, вся увага В. Ющенка до цієї проблеми — це лише пара секунд, витрачені на механічне підписування супроводжувального листа до Ради, а до нього документ потрапив з Кабміну згідно процедури. Депутати, до речі, мають про це також знати (було б добре, щоб і журналісти та громадяни, що беруться що-небудь коментувати, про це знали). Законопроект не є “невідкладним”. Слово “невідкладний” відсутнє у супроводжувальному листі. І це — чергове свідчення некомпетентності або провокаційної неуважності тих у Раді, хто готував законопроект на розгляд на пленарному засіданні, а також самих депутатів, які, згідно обов’язку, мають читати супроводжувальні документи.

Абсолютно відображає картинку заголовок новини — після неприйняття закону — “Депутати не захистили кажанів, бо “це є діагноз для влади”. Дійсно, це — діагноз: стільки спекуляцій й шуму навколо однієї рутинної формальності могло виникнути тільки у нездоровому суспільстві. І, здається, привід для стурбованості дійсно є, якщо елементарний документ у країні приймається декілька років, а новина про його подання на затвердження коментується з ажіотажним сарказмом й смішною некомпетентністю.

Непослідовність депутатів наштовхує на додаткові тривожні думки щодо ситуації з голосуванням “проти кажанів”… 14 січня на засіданні ВР, замість простого 15-секундного голосування за закон без обговорення (оскільки й обговорювати, по-суті, нічого), протягом 10 хвилин вказується на несвоєчасність закону, що мотивується терміновістю вирішення кризових проблем… Після чого депутати йдуть на два тижні у відпустку… Отже, кризові проблеми вже вирішено?.. Пояснення потрібні? Цікаво, що реґіонали майже у повному складі закон не голосували. Не підтримав проект й лідер фракції — В. Янукович. Проте розпорядження Кабміну 2007 р., на виконання якого законопроект було розроблено, підписав ніхто інший, як власне В. Янукович — тодішній прем’єр-міністр. Що це? “Фе” самим собі?

Нічого, крім здивування та обурення, не можуть викликати дії тих мас-медіа, що роздули всю ганебну істерику, продемонструвавши слідом за депутатами дрімуче неуцтво у питаннях охорони природи. Що потім можна очікувати від обивателів, які все це читають? Невже життя стане кращим завдяки пропагуванню наплювацького ставлення до природного довкілля — системи, частиною якої є не тільки кажани, але й ми самі, й від стійкості і якості функціонування якої залежить наш власний добробут, здоров’я та майбутнє…

Справедливості заради, варто згадати коментарі та публікації, автори яких знайшли час та можливість розібратися та проаналізувати первинну інформацію ретельним та об’єктивним чином, не створюючи несерйозних сенсацій. Наприклад, “Ученый: Благодаря иронии над Ющенко вся страна узнала слово “кажан” (автор Юлія Силіна); “Про мышей и людей” (автор Юрко Космина); “Чи винні кажани, що у нас такі політики?” (автор Микола Шлапак); “Летучие мыши не виноваты… Слабое звено нашего экологического равновесия — человек” (автор Инна Филипенко)

А ось ще один важливий коментар очевидця (відтворено з Інтернет видання “Современник”), який окреслює ставлення до кажанів у світі: “1 декабря 2008 г., Рим, штаб-квартира FAO (Food and Agriculture Organization, Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН). Присутствуют официальные делегации более 100 стран мира, в том числе принц Монако Альберт II, министр охраны окружающей среды Италии, другие высокие лица, а также делегации из развивающихся стран, уровень жизни в которых явно ниже, чем в Украине. Речь идет о 9-м совещании Конференции Сторон Конвенции об охране мигрирующих видов диких животных (www.cms.int). Один из пунктов церемонии открытия совещания — подписание меморандума о создании Центра спасения летучих мышей в Риме. Никто в зале не кричит о маразме. Никто не крутит у виска, в связи с тем, что о мышах думать не время, поскольку в мире кризис. Никто не кричит, что в зале собрались идиоты. Спустя 2 недели в Парламент Украины президент вносит рядовой технический документ, запланированный еще в 2007 году (см. пояснительную к документу), о принятии поправки к Соглашению об охране летучих мышей в Европе. Украинские и прочие СМИ поднимают истерику и делают из Ющенко посмешище.”

admin Written by:

4 Comments

 1. Василь Пилипчак
  Серпень 2, 2010
  Reply

  У селі Комарівка Макарівського району на Київщині і новобудові поселилася пара кажанів. Новобудова: льох, гараж на дві автомашини і поверх з люком на дах. Для того, щоб будівля швидше просихала, євровікна поверху були відкриті у вертикальному режимі. У стелі над стінами ще не задраєні шпарини. І там оселилися кажани.
  Знаючи, що кажани занесені до Червоної Книги, прошу порадити як обійтися з цими тваринками.
  З повагою, – Василь Пилипчак
  wasylevs@ukr.net

 2. Серпень 5, 2010
  Reply

  Пане Василю, дуже втішаємося тим, що Ви належете до небайдужих до природи людей 🙂 . Кажани у надвечір’ї покидають свій сховок, то ж після їх вильоту просто зачиніть вікна. Або ж вдень вийміть їх звідти і помістіть у простору картонну коробку, а ввечері випустіть. Зауважте, що кажанів потрібно брати у грубих рукавичках, оскільки декотрі із них можуть бути заражені вірусом сказу – це спосіб перестороги. Хай щастить.

 3. оксана
  Грудень 30, 2012
  Reply

  Хто може допогти врятувати кажанів.!?!?!?!?! Їх знайшли, коли міняли вікна. що їдять ? Як утримати?? 0500665989

  • Грудень 30, 2012
   Reply

   Пані Оксано, повідомив фахівцям – обіцяли допомогти.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

+ 78 = 82