ОСІННЯ КВІТКА ХРИЗАНТЕМА

Садові хризантеми
Садові хризантеми

Христина ВОЙТКІВ

В другій половині літа – на початку осені, в час, коли сонечко все швидше ховається за обрій, скорочуючи день, настає пора хризантем. Історія цієї квітки почалася на Сході ще 2000 років тому. Садові хризантеми шанувалися в Японії за їх красу і витривалість, символізуючи перемогу над силами зими. Хризантема стала національною квіткою Японії й до початку ХХ ст. була квіткою Японського імператора. Її іменем навіть назвали дев’ятий місяць року. Тут вірять, що квітка, зірвана в дев’ятий день цього місяця, має магічну силу і з неї можна приготувати чудовий засіб, що зберігає вічну молодість.

Журнал Станіславівський натуралісТ

...Йтиме дощ з небес важких. Злетить намокле жовте листя. Заплачуть хризантеми вогняні... A.Z.
...Йтиме дощ з небес важких. Злетить намокле жовте листя. Заплачуть хризантеми вогняні... A.Z.

Три хризантеми у руці –

Це знак любові, знак кохання,

Три хризантеми у руці –

Ця осінь в нас з тобою не остання,

Три хризантеми у руці –

Місточок із минулого в майбутнє,

Три хризантеми у руці –

Це шлях із небуття у незабутнє!

 

 

Садові хризантеми вперше побачили у Європі у 1676 р, але до початку ХІХ ст. вони залишалися маловідомою заморською дивиною, аж доки садівник із Тулузи Берне не почав розведення цих рослин за допомогою насіння, що призвело до утворення нових небачених досі сіянців. Уже за декілька десятиріч кількість сортів перевищила три сотні. У Європі почалася хризантемоманія. Лондон і Париж один наперед одного почали влаштовувати виставки хризантем, котрі стали улюбленими зимовими квітами. Цікавість садівників не згасала. Вдалося створити безліч сортів із розмаїтим забарвленням квітів, окрім синього та блакитного, дивовижною формою суцвіть, рослини з незвичайною формою куща – подушковидні, каскадні, штамбові, колоновидні, котрі всіяні квітами від верхівки до самого низу.

Дикі хризантеми, як ось ця Хризантема вінкова (Сhrysanthemum coronarium L.), утворюють суцільні зарості
Дикі хризантеми, як ось ця Хризантема вінкова (Сhrysanthemum coronarium L.), утворюють суцільні зарості

Вирізняють великоквіткові індійські хризантеми, що можуть зимувати лише у теплиці і дрібноквіткові – корейські, котрі зимують у відкритому ґрунті. Особливою популярністю почали користуватися багатоквіткові хризантеми. Невеликі сформовані кущики, геть всіяні квітами, висаджують у контейнери. З початком осені, коли перестають рясно квітувати на балконах теплолюбні сурфінії та бегонії, менш нарядно виглядають герані – починається царювання хризантем, котрим не страшні невеликі короткочасні нічні зниження температури, а прохолодні дні сприяють довгому і рясному цвітінню.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

Шістнадцяти променева хризантема - герб Японії та Імператора
Шістнадцяти променева хризантема - герб Японії та Імператора

У Японії, зображення хризантеми вважається священним, а раніше лише імператор та члени його сім’ї мали право носити одяг з малюнками хризантем. Порушників цього закону карали на смерть. Хризантема для японців не тільки магічна квітка й провісниця осені, а й символ нації, оскільки схожа сонце. Зображення 16-пелюсткової золотої імператорської хризантеми є основою державного герба. Найвища ж державна нагорода – орден Хризантеми. Японці мають одну рису характеру, яка мені особливо подобається – це вміння помічати і цінувати навіть найменші прояви прекрасного. Дуже яскраво це помітно у ставленні до природи: ще з давніх часів все, що оточувало японця, ставало предметом споглядання: зимова слива, сакура, півники, молоде листя і трава, хризантеми, сніг, багряне листя клена.

Хризантема сорту Промениста у Національному ботанічному саді (Київ)
Хризантема сорту Промениста у Національному ботанічному саді України

Існували особливі повір’я та ритуали, пов’язані з хризантемами. Бажаючи комусь здоров’я та довголіття – підносили йому саке з пелюстками хризантем. Ще робили настоянку з квітів, листя та стебел хризантем, яку зберігали цілий рік і пили аж у наступне свято. Тканиною, просякнутою росою з хризантем, красуні протирали обличчя, щоб зберегти юність та вроду. В епоху Хейан квіти хризантем використовували для “відвертання лиха” – їх завертали у бавовняну тканину, щоб вона просякла пахощами квітів і потім цією тканиною обтирали тіло, заради здоров’я та довголіття. Сьогодні, вродливих дівчат японці називають О-Кіку-сан, порівнюючи їх з хризантемами та сонцем.

Хризантема сорту Червоні Вітрила у Національному ботанічному саді України
Хризантема сорту Червоні Вітрила у Національному ботанічному саді України

Хризантема – це не просто квітка, це чарівної краси творіння! Моя вам порада – даруйте ці тендітні сплетіння клубочків, цю неповторну палітру кольорів та запахів. Нехай вони приносять вам радість!

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

3 Comments

 1. A. Z.
  Січень 10, 2009
  Reply

  І спалахнули хризантеми
  У лад кварталів і садів,
  Мов в діамантах діадеми,
  Замріявся Станіславів…

 2. Наталя
  Жовтень 14, 2015
  Reply

  Дякую!! Дуже люблю ці квіти! Ваша розповідь чудова!

  • Жовтень 28, 2015
   Reply

   Радіємо, що Вам, пані Наталю, сподобався допис!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

6 + 3 =