ЧИМ ДУМАЛИ ДИНОЗАВРИ

Гесперозавр Мійоші (Hesperosaurus mjosi)

Ірена МОСКАЛЮК 

Більше століття тому, американський палеонтолог Отніел Марш вперше дослідив новий скелет гігантського динозавра, із здивуванням констатував: “Дуже малі розміри черепа і мозку свідчать про те, що ця рептилія була дурною і повільною твариною”. Висловлена ним думка вкорінилася на довгі десятиліття, і продовжує жити ще й сьогодні, навіть слово “динозавр” стало синонімом архаїчності і тупості. Але насправді така оцінка не справедлива, адже більшість динозаврів були надзвичайно рухливими і комунікабельними істотами, як на кшталт, невеликих м’ясоїдів чи качкодзьобих динозаврів.

Журнал Станіславівський натуралісТ

Як відомо, головний мозок, у хребетних тварин, – це основний центр сприймання, обробки і передачі інформації про навколишнє середовище, завдяки цьому тварина формує свою поведінку. Наприклад, Ви відсмикуєте руку, доторкнувшись до гарячого чайника, цей здавалось би простий рух, що здається надзвичайно простим і природнім, координується мозком і доведений до елементарного рефлексу. Але за ті частки секунди, що минули між тим, як Ви відчули гарячий чайник і відсмикнули руку, мозок встиг одержати та проаналізувати інформацію, сформувавши відповідну реакцію організму, і Ви уникнули опіку. Як і для нас з Вами, так і для динозаврів мозок відіграє дуже важливу функцію. Проте, якщо дослідити і мозок і поведінку сучасних тварин можливо, то дослідження мозку вимерлих – це надважке завдання, адже мозок не утворює скам’янілостей і взагалі розкладається дуже і дуже швидко. Про мозок і його функціонування у таких тварин вчені-палеонтологи дізнаються виключно з опосередкованих даних, наприклад, з рентгенограм черепних коробок динозаврів, форми черепа і т. д. Раніше вважалося, що динозаври є плазунами, тому їм зараховували усі анатомічні та фізіологічні показники сучасних рептилій, як їхні власні. Але згодом погляди на місце динозаврів у системі тваринного світу змінились – виявилось, що ці “ящери” настільки близькі до птахів, що розмежувати їх часом є неможливо, одночасно вони настільки ж віддалені від плазунів, хоча з останніми зберігають дуже багато спільних рис. От такий парадокс.

Ви можете придбати друкований журнал “Станіславівський натураліст”, перейшовши за цим лінком

У сучасних плазунів півкулі переднього мозку мають кору зі слабо розвиненої сірої мозкової речовини, а більша його частина складається із смугастих тіл. У зв’язку зі значним розвитком півкуль проміжний мозок зверху, майже, не видно. Добре розвинені тім’яний орган і епіфіз. Тім’яний орган своєю будовою нагадує око. У ньому розрізняють прозорий передній відділ, певною мірою подібний до кришталика і бокалоподібну задню частину, внутрішня стінка якої має численні світлочутливі клітини. Тім’яний орган сильно розвинений у ґатерій і ящірок. Він розміщений в отворі міжтім’яної кістки і ефективно сприймає світло. Тобто. у давніх рептилій було не два (як ми звикли), а три ока… Добре розвинений і довгастий мозок, утворює у вертикальній площині вигин, що характерно для всіх вищих хребетних.
Центральна нервова система птахів складніша, ніж у рептилій. Морфологічно це обумовлюється відносно дуже крупними розмірами головного мозку. Укрупнення головного мозку зумовлене розвитком півкуль переднього мозку. Проте, як і у рептилій, велика частина переднього мозку утворена смугастими тілами. Навпаки, кора півкуль, на відміну від ссавців, розвинена слабо і представлена первинною корою. Нюхові долі малі. Проміжний мозок також розвинений слабо. Мозочок дуже великий, і складається із середньої частки — черв’ячка з поперечними борозенками.
З таких міркувань можна сказати, що за своєю анатомією, мозок динозаврів був чимось середнім між мозком плазунів і мозком птахів. Зрештою у різних груп тварин від був розвинений неоднаково, що є цілком природнім і нормальним. Таким чином мозок динозаврів представляв собою утворення зі смугастих тіл і первинної кори переднього мозку, без тім’яного органу. Але повернімось до фактів. У хижого динозавра заурорнітоїда співвідношення між розмірами мозку та тіла були, майже такими, як і у ссавців. Знімки мозкових порожнин його черепа свідчать про те, що передня частина переднього мозку, що відповідає за нюх, і задня частина – за зір, були дуже добре розвинені. Великим і складним був також і мозочок, що відповідає за складні види рухів (балансування, хапальні, дотикові тощо), ці частини мозку досягали великих розмірів. Судячи по формі мозкової порожнини черепа, хорошим слухом та зором вирізнялися качкодзьобі динозаври. Саме ті чуття були найбільш необхідні рослиноїдним тваринам (що не мали панциру), щоб вчасно розгледіти ворога. Власниками найменшого мозку, в порівнянні з розмірами тіла (що і не дивно) були панцирні і колючі динозаври. Стегозавр розміром із слона, мав мозок завбільшки із грецький горіх – виявляється цього йому було достатньо. Окрім мозкової порожнини в черепній коробці, у нього також була одна трішки більша порожнина для нервового центру в тазовій зоні хребта. Можливо це потовщення спинного мозку представляло другий мозок? Звичайно ж ні. Це був лише звичайний центр управління нервовими шляхами задньої частини тіла і хвоста. У більшості хребетних тварин з довгим хвостом, спинний мозок має в цьому місці помітне потовщення. А у стегозаврів хвіст, був не просто величезним (довшим за все тіло), але і виконував життєво важливу функцію – слугував засобом захисту, щоб при цілеспрямованому ударі було можливо керувати всією м’язовою системою хвоста, була потрібна достатньо розвинена нервова система в основі хвоста. Але справжнім мозком є лише той що знаходиться в черепній коробці. І скоріш за все, динозавру, який вдоволено пасся під захистом своїх грізних шипів, такого мозку було цілком достатньо, а свідченням цього є те, що вони проіснували мільйони років.

Дослідження мозку давніх жахливих ящерів, ще раз підкреслюють те, що вони були окремою, незалежною еволюційною гілкою, що зовсім відрізняється від сучасних плазунів.

 

Автору буде корисно та цікаво знати Вашу думку про написану розповідь. Залишіть свій відгук про статтю у вікні нижче. Вкажіть своє ім’я чи нік, емейл, напишіть текст, введіть два слова запропоновані програмою у віконечку нижче і натисніть submit

admin Written by:

3 Comments

 1. оля
  Квітень 6, 2009
  Reply

  суперська картинка

 2. Ірина
  Лютий 22, 2010
  Reply

  Дуже цікава та корисна стаття. Й справді перевертає ставлення до динозаврів.

 3. Лютий 22, 2010
  Reply

  Пані Ірино, з моменту відкриття і до нині уявлення про динозаврів перетерпіли кілька принципово-кардинальних змін. Якщоу ХІХ-ХХ ст. їх вважали холоднокровними плазунами, то уже в дуругій половині ХХ ст. припускали їх теплокровність – теплокровні плазуни, а на початку ХХІ ст. цілковито визнано, що динозаври і птахи складають єдину філоґенетичну групу. Ці обидві групи тварин є спорідненими теплокровними і … опереними! Сьогодні припускають, що усі динозаври-тероподи (і Тиранозавр також) були цілковито або частково оперені. Під питанням залишається опереність завроподів. То ж у найближчому майбутньому чекаємо нових змін у ставленні до динозаврів…

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 + 6 =