Category: Екосистеми

Квітень 10, 2017

Уляна СЕМАК

До дня збереження біорізноманіття

Сучасна людина живе в системі матеріальних цінностей, тому пояснити вигоду від збереження біорізноманіття слід апелюючи до меркантильних інтересів. Передусім, створення того сприятливого середовища, в якому люди почуватимуться максимально комфортно, напряму залежить від підтримки стабільності екосистем, а, отже, від збереження всіх форм життя в їх складі. “Здорове” середовище робить нас стійкішими, працездатнішими, а зростання трудового потенціалу та ефективності – безсумнівна запорука економічного зростання – як особистого, так і суспільного.

Березень 21, 2017

Людмила БОЙЧУК

До дня збереження біорізноманіття

Щодня ми озираємось і бачимо навколо себе дерева, траву, квіти, птахів, комах, тварин. Це все природа. Людина є невід’ємною часткою живої природи. З довкілля людина видобуває все, щоб підтримувати своє життя. Зараз ми всі звикли жити у світі, який начебто будуємо для себе самі. Ми живемо у великих будинках, оснащених високотехнологічними побутовими пристроями, маємо змогу пересуватися на великі відстані завдяки автомобілям, потягам, літакам. Також ми можемо слідкувати за тим, що відбувається за тисячі кілометрів, через Інтернет або телебачення. Але на мою думку, все це вторинне, адже в будь-якому випадку ми використовуємо знання законів природи та її енергію для створення всіх цих технологій. І на крайній випадок, людина може прожити без усього цього, як жили наші предки й досі живуть деякі первісні племена.

Квітень 30, 2016
Печера Кришталева. Джерело ілюстрації: http://primetour.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Тернопільська область]

В Україні є два великі центри печероутворення: подільський і кримський. Кримські печери знамениті своїми глибинами, а от подільські – довжинами. Саме у надрах Подільської височини знаходяться найдовші у світі печери. Однак, нинішня розповідь піде далеко не про найдовшу печеру (про неї згодом), розповім Вам про печеру Кришталеву. Ця печера є однією із найбільш відвідуваних в Україні.

Квітень 27, 2016
Реліктовий кедриновий праліс у Природному заповіднику "Ґорґани". Джерело ілюстрації: Світлана Лахва

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Івано-Франківська область]

Високо у Ґорґанах, там, де на пожовклий від лишайника камінний океан ґрехотів пінно набігають смарагдові хвилі лісів, зграбно здіймаються у синю височінь могутні кедрини. Повз цих півтисячолітніх сосен стрімко пронеслись і канули в Лету цілі людські епохи зі своїми візіями і клопотами. А гірські велети, що розмірено і неквапом погойдуються у такт нестримним гірським вітрам, є мовчазним нагадуванням сивої минувшини, часу грізного дихання льодовика…

Квітень 7, 2016
Старий буковий ліс. Джерело ілюстрації: http://www.sonianforest.be

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська область]

Незважаючи на усі перипетії останніх двохсот років – доби нещадного оволодіння природними ресурсами Карпат, – на стрімких крутосхилах гір ще залишились незаймані ліси, які називаються пралісами. В Українських Карпатах є пралісові смеречини, кедрини, яличини, реліктові соснини, але найбільше уваги вчених, природоохоронців і туристів привертають букові праліси.

Березень 6, 2016
Дунайські плавні з висоти пташиного польоту. Джерело ілюстрації: http://www.karpatour.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Одеська область]

На західному узбережжі Чорного моря розкинулась велетенська, площею понад 5200 квадратних кілометрів, заболочена рівнина, яку живлять тихі води Дунаю. Ця рівнина є найбільшою дельтою у Європі, і це Дельта Дунаю. По основному руслу ріки у дельті – Кілійському рукаві, – пролягає україно-румунський кордон, таким чином, більша частина дельти знаходиться у Румунії. Мережена каналами, озерами, болотами, плавнями, луками, вербовими гаями, справжніми дібровами та піщаними косами, Дельта Дунаю є важливим осередком біорізноманіття на континенті – тут відомо понад 1600 видів рослин та більше 5000 видів тварин!

Вересень 10, 2014
Загадкові коралові рифи Папуа Нової Ґвінеї. Джерело ілюстрації: http://ngm.nationalgeographic.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Вчені давно відмітили той факт, що найбагатшими на морську живність є мілководні тропічні моря біля Нової Ґвінеї та довколишніх островів. Тутешні складні і структуровані коралові екосистеми забезпечують існування найвищого видового багатства тропічних риб. І що найцікавіше – чим далі від цього осередку біотичного розмаїття, тим біднішими є екосистеми. Чим зумовлене таке розмаїття морського життя саме у цьому реґіоні Землі? Спробуймо розібратися, користаючись найпередовішими даними біологічної науки.

Червень 11, 2014
Земна біосфера відзначається розмаїттям видів і екосистем, одначе, питання про її еволюцію залишається відкритим... Джерело ілюстрації: http://www.cs.trinity.edu

Андрій М. ЗАМОРОКА

Чи еволюціонує біосфера? У першому наближенні, питання у рафінованих наукових колах виглядає, м’яко кажучи, непристойним. Сучасне уявлення про процес розвитку біосфери полягає в тому, що впродовж сотень мільйонів років розмаїття життя та структури екосистем на планеті ґрадуально зростали і сьогодні ми тішимося їх апоґею… Але залишається одне але, – в другому наближенні, постає закономірне питання: чи можуть, згідно екологічних законів, нескінченно зростати рівні внутрішньої структурованості й біорізноманіття у замкненому просторі та з лімітованими ресурсами планети Земля?…

Липень 13, 2013

Тихохід Мілнезіум - один із видів багатоклітинних тварин, чиї ґенетичні сліди знайдено у льоді озара Восток. Джерело ілюстрації: http://fullimg.crazys.info

Андрій М. ЗАМОРОКА

Увесь минулий тиждень світова наукова спільнота смакувала новину про неочікувану знахідку слідів живих істот у акреціях антарктичного озера Восток. З’ява цієї новини підірвала світовий інформаційний простір, викликавши безмежне захоплення і незліченні реляції громадськості на адрес авторів дослідження, та гарячу критику наукового середовища… Адже відкриття балансує на межі зміни загальної парадигми та уявлень про життя як явище, руйнуючи низку уставлених, на сьогодні, у біологічній науці норм…

Листопад 24, 2012
Строкаті кольори коралового рифу. Джерело ілюстрації: http://shadowness.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Я не фахівець у світі високої моди, одначе, десь краєм вуха чув, що, останнього сезону, однією із найбільш трендових колорацій є коралова. Колір коралів – це щось таке ніжне і насичене, у задумках кутюр’є – рожево-оранжевий в усіх його проявах і варіаціях… Та чи знаєте Ви якого кольору корали насправді?…