Category: Віруси

Травень 11, 2014
Ця розфарбована картинка - новий смертоносний коронавірус... Джерело ілюстрації: http://edition.cnn.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

У відомому романі Івана Єфремова “Година Бика”, автор розповідає фантастичну історію про ізольовану людську цивілізацію на планеті Торманс, яка в наслідок неконтрольованої експлуатації ресурсів та перенаселення, зіткнулася із проблемою з’яви нових смертоносних вірусів і катастрофічних пандемій. І, дійсно, еволюція вірусів, як й інших істот, залежить від кількості поколінь та накопичення мутацій, що особливо прискорюється при перенаселенні популяцій їх господарів. Тільки за першу декаду ХХІ століття людство зіткнулося із новими вірусними пандеміями, на кшталт, свинячого чи пташиного грипу, а сьогодні, провідні медичні центри світу б’ють на сполох – з’явився новий смертоносний вірус…

Липень 30, 2013

Електронна мікросвітлина Велетенського вірусу - Мімівірусу Акантамеби всеїдної. Джерело ілюстрації: http://www.sciencephoto.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Велетенські віруси для вірусологів, добряча частина з яких дивиться на них лише як на інфекційні біополімерні аґенти, а не живі орґанізми, стали громом серед ясного неба. Вони виявились доказом реґресивної еволюції клітинних істот і перетворення їх на досконалих паразитів – вірусів. Власне, цей факт беззаперечно визнав вірусів живими. Сьогодні, коли вчені вивили найбільші з відомих вірусів, вчергове було підтверджено справедливість редукційної еволюційної гіпотези їх походження. Проте, відкриття також породило дискусію: “Яка верхня межа розмірів вірусів?…”

Вересень 17, 2012
Віруси. Джерело ілюстрації: http://www.123rf.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Походження Вірусів є однією із найбільших загадок сучасної біології. Понад те, у нетрях наукових бродінь, вірусологи розподілились на два табори: одні дотримуються думки, що Віруси – це лише молекули-біополімери, тоді як інші – живі істоти. Одначе, за останнє десятиліття, вчені виявили велетенських Вірусів, ґеном яких є співставним із клітинними істотами; у них є навіть свої паразити – Вірофаги! Усі ці відкриття, у буквальному розумінні, струсонули вірусологію й уявлення про цих істот.

Квітень 16, 2012
Паразитоїдна оса-їздець Лептопіліна Бовларда. Джерело ілюстрації: http://www.alexanderwild.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Паразитизм є найбільш еволюційно досконалою формою хижацтва, оскільки зникає потреба у смерті жертви. Одні – справжні паразити – живляться своїми жертвами, а інші – паразити-коменсали – об’їдають їх, живучи за рахунок їжі, яку жертва спожила. Одначе, у природі є ще паразитоїди та суперпаразити. Перші паразитують на жертві лише у якийсь один період свого життя, спричинюючи її кінцеву смерть, а другі є паразитами паразитів. Саме про ці дві групи істот й піде мова далі…

Липень 5, 2010
Просвічувальна електронна мікросвітлина вірусу Еболи. Джерело ілюстрації: http://my.opera.com.

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Вірус геморагічної пропасниці Еболи є настільки небезпечним для людини, що його відносять до потенційної біологічної зброї категорії “А”. Смертність від ураження вірусом Еболи складає від 50 до 90%, однак, найгірше те, що до нині не розроблено, а ні якихось загальних і прийнятних методів лікування, а ні вакцин. Вченим навіть достеменно невідомо звідки береться цей вірус… Усі сучасні знання про нього ґрунтуються лише на низці локальних епідемій, опосередкованих спостережень і теоретизацій, хоча його ґеном сиквеновано, а сам вірус успішно культивується у лабораторіях…

Листопад 1, 2009
Модель вірусу грипу. Джерело: http://www.dgk.de
Модель вірусу грипу. Джерело: http://www.dgk.de

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Прогнози ВООЗ збулись і розпочалась епідемія свинячого грипу. Тільки цього разу не десь за океаном – у Мексиці, як навесні, – а уже у наших рідних домівках – в Україні. Є жертви. Люди переповідають страхітливі чутки, яким більше вірять, аніж лікарям та урядовцям. Серед населення, наче пожежа, шириться паніка – люди сахаються кожного, хто б хоча раз чхнув чи кашлянув. І мені раптом чомусь нагадалася середньовічна Європа, коли у містах лютувала чорна смерть – бубонна чума…

Грудень 19, 2007

adenovirus.gif

Наталя Перхулин

Початок ери вірусотерапії припадає на кінець 90-х років ХХ століття, коли двома незалежними групами науковців з Каліфорнії, було повідомлено про результати тривалих досліджень. У повідомленнях йшлось про те, що за допомогою аденовірусів вдалось цілеспрямовано знищити ракові пухлини, вирощені у культурі й імплантовані піддослідній миші. Найцікавіше те, що аденовіруси – це збудники відомого всім нам нежиттю, а у наукових колах ці віруси добре знайомі у молекулярних дослідженнях, оскільки вчені використовують їх модельні об’єкти й для переносу генів.