Category: Помірні листяні ліси

Квітень 7, 2016
Старий буковий ліс. Джерело ілюстрації: http://www.sonianforest.be

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська область]

Незважаючи на усі перипетії останніх двохсот років – доби нещадного оволодіння природними ресурсами Карпат, – на стрімких крутосхилах гір ще залишились незаймані ліси, які називаються пралісами. В Українських Карпатах є пралісові смеречини, кедрини, яличини, реліктові соснини, але найбільше уваги вчених, природоохоронців і туристів привертають букові праліси.

Серпень 14, 2011
Молода бучина на горі Камула в Гологорах, Поділля. Джерело ілюстрації: http://vidviday.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Букові ліси, поруч із дубовими, є найбільш типовими для помірного клімату північної півкулі Землі. Бук зростає у Європі, на Кавказі, півночі Ірану, в Китаї, на Тайвані, у Японії, на півночі Мексики та сході США. На цих широких теренах він утворює 9 видів, однак, Бук лісовий (Fagus sylvaticaL.), розповсюджений лише у нашій Європі, будучи тутешнім є ендемом.

Жовтень 2, 2010

Буковий праліс у Кримських Горах. Джерело ілюстрації: http://gorny-krym.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Неоднарозово мандруючи Кримом, я звертав увагу на рідні серцю галичанина букові ліси. Звичайно, бук на теренах Галичини розповсюджений широко – від Карпат до Збруча на Поділлі та витоків Бугу у Розточчі. Однак, кримські букові ліси інші. Різницю між ними уловлюєш спершу суто інтуїтивно – щось не так, а при ближчому розгляді розумієш, що тут і клімат інший, і гори не такі ж, і бук цілковито інший…

Вересень 10, 2009
Дерево Каурі між сріблястими деревовидними паоротями і каурієвою травою. Джерело: http://www.galenfrysinger.com
Дерево Каурі між сріблястими деревовидними паоротями і каурієвою травою. Джерело: http://www.galenfrysinger.com

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Уявіть собі, – на Землі є місце, де нічого не змінилося із часів динозаврів! Тут гори сягають захмарних висот, майже, у чотири тисячі метрів над морем, а їхні схили і підніжжя вкриті густими дощовими лісами з подокарпів і деревовидних папоротей. Тут птахи не літають, а ходять по землі й лазять по деревах, як і їхні предки динозаври. Тут немає звірів… А називається це місце Нова Зеландія.

Серпень 10, 2008
Букові ліси у Кузівському масиві Карпатського біосферного заповідника, Закарпаття
Букові ліси у Кузівському масиві Карпатського біосферного заповідника, Закарпаття

Андрій М. ЗАМОРОКА

Є у наших Карпатах місця, де ще ніколи не замахувалась сокира, не гуркотіли тягачі та лісовози – це не метафора – це реальність. Правда, таких місць залишилось небагато, але вони є, і саме тим цінні. Особливо це стосується букових пралісів Закарпаття, які приналежні до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. 28 червня 2007 року, Комітет у справах Світової спадщини ЮНЕСКО, на 31 сесії в місті Крістчьорч (Нова Зеландія) одноголосно, без жодних зауважень, прийняв рішення про включення українсько-словацької номінації “Букові праліси Карпат” до Списку об’єктів світової природної спадщини.