Category: Долами

Січень 15, 2017

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Херсонська область]

Століття зо два тому, у прадавній дельті Дніпра, де нині розкинулась єдина європейська пустеля, шумів у срібних хвилях ковилового степу вітер, зачудовано переглядалися сайгаки, а у предковічних байракових дібровах водилось вдосталь звірини. Та водночассі на благодатні землі прийшли колоністи… Їх ковані залізом рала вгризались у степову дернину, гартовані сокири викрешували тріски із пралісів, а срібний ковиловий океан захлинувся у незліченних отарах овець… Так, у горні людської цивілізації народжувалась перша європейська пустеля – Олешківські Піски…

Лютий 20, 2016
Караларський степ причаровує неповторним ландшафтом. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[АР Крим]

Повітря тут пахне полином і степовим різнотрав’ям, а далекі пагорби мерехтять у струменях гарячих потоків. Караларські терени причаровують незвичним для рівнини рельєфом і рідкісною неторканістю своїх просторів. Ніколи не ораний степ, перетинається незліченними байраками та кам’яними пагорбами гаряче-помаранчевого кольору від суцільних килимів лишайників.

Січень 14, 2016
Крутосхили Дністровського каньйону. Джерело ілюстрації: Андрій М. Заморока

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячуєтся

[Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька та Хмельницька області]

Дністроський каньйон заслужено займає одне із чільних місць з-поміж усіх чудес України. Ця ґрандіозна природна споруда, витворена водною стихією, простяглась на понад 250 кілометрів з північного заходу на південний схід. Каньйон вражає своєю мальовничістю, природою і неймовірною атракційністю для туристів.

Квітень 26, 2011
"Долина нарцисів". Джерело ілюстрації: http://igormelika.com.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

Ось-ось, поблизу маленького закарпатського містечка Хуст, розпочнеться одна із найефемерніших і найдивовижніших природних атракцій, в Україні, – квітування нарцисів. Безперечно, чи не кожен бодай раз та й чув про “Долину нарцисів”. ЇЇ навіть внесено до переліку “7 природних чудес України”. Десятки і десятки тисяч туристів щорічно, всього лише впродовж двох травневих тижнів, приїжджають помилуватися небаченою природною дивовижею… Одначе, що ж собою являють ці неймовірні квіти, які ваблять тисячі людей?

Червень 13, 2010
Наші! Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Закінчення. Початок.

Село Красносілка виявилось забутим богом і людьми далеким осколком людської цивілізації без автобусного сполучення і навіть маґазину… Після нетривалих балачок із місцевим населенням, яке з величезними очима та розкритими від подиву ротами, прислуховувалось до нашої галичанської говірки, ми зрозуміли, що звідси вибратись буде важкувато…

Червень 7, 2010
Хмари окутують плато Карабій-Яйлу. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Продовження. Початок

 

У понеділок зранку погода різко змінилась. Поривчастий холодний вітер, що дув з Чорного моря, приніс низькі важкі хмари, які затягли плато густим туманом. Вони чіплялись за яйлу, кудлатились, вітер їх шматував і в розривах хмар показувались залиті сонцем гори, урвища, ущелини та долини. Все довкола, раптом, набуло до болю знайомих карпатських рис – здавалось, що немає жодної різниці між Карабій-Яйлою та Чорногорою чи Свидівцем… До реальності повертав лише скупий на зелень степ під ногами.

Червень 5, 2010
Долина ріки Суат. Джерело ілюстрації: Руслан Жирак

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Продовження. Початок

 

У неділю, зранку, зі свіжими силами наш мандрівний загін вирушив на плато Карабій-Яйлу. Шлях пролягав все ще каньйоном Бурульчі, але згодом різко взяв до верху по вододілу Суат-Бурульча. Дорога серпантином підіймалась по схилу, аж в якомусь місці рушила по самому хребту. Далеко внизу, у вузькій ущелині, було чути як шумить Суат, а вапнякові крутосхили і скелі, густим шатром, вкривав буковий ліс. Довкола цвіла конвалія – весна в Криму цього річ запізнилася; орхідеї: пилкоголовці, любки, шоломоносці та багато інших. Дорога швидко набирала висоту і відхилялася у південно-західному напрямку, в той час як нам потрібно було іти на південний-схід, тож довго не думаючи, розпочали спуск в каньйон Суату аби далі піти руслом.

Червень 1, 2010
Долна річки Бурульчі

 
Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Ну ось, розпочався польовий сезон досліджень та туристичних походів, і “Станіславівський натураліст” подався у експедиції. Розповідь про одну із них пропоную Вашій увазі. Вона вийшла дещо лірична і чималенька – аж у чотирьох частинах. Це натуралістична експедиція до Криму.

Липень 29, 2009
Озерецька водойма
Озерецька водойма (світлина Василя Маланюка)

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

На межі Галицького та Монастириського районів – між Івано-Франківською і Тернопільською областями – у краї опільських степів, є малесеньке село, назва якого Озерце. Воно, на перший погляд, нічим не примітне – таких сотні і тисячі по всій Галичині, але то тільки на перший погляд… У тихій вуличці, між сільських хат, у затінку лип, захованим від стороннього ока, знаходиться неймовірне явище природи, яке здатне подивувати досвідченого мандрівника і натураліста…