Category: Ґеологія

Серпень 30, 2016

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[АР Крим]

Булганацькі вулкани – це добірне товариство відомих вчених і академіків. У кожному із тутешніх вулканів увіковічене видатне ім’я: тут і Володимир Вернадський, і Микола Андрусов, і Олексій Павлов, і Володимир Обручев, і Герман Абіх… І хоча бруд, який вивергають Булганацькі грязьові вулкани, може здатися, не надто достойним імен великих вчених, однак, саме він приховує знання про глибини надр України.

Серпень 21, 2016

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська та Івано-Франківська області]

100 мільйонів років тому тут хлюпалось мілке море із десятком дрібних острівців, населених екзотичними карликовими динозаврами, а сьогодні тут пролягає українсько-румунський кордон. Цей дивовижний закуток Українських Карпат називається Мармаросько-Чивчинськими Горами. Ці гори настільки відрізняються від решти наших Карпат, що завжди викликали подив і непідробну цікавість у вчених…

Липень 15, 2016

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Закарпатська область]

Останній вулкан у наших Карпатах стих понад мільйон років тому. Здавалося б, із кінцем вулканічної активності настав тихий і мирний етап розвитку гір. Однак, цей спокій є лише позірним, насправді, надра нуртують, а розпечені маґматичні маси лежать лиш щойно під тоненькою кіркою гірських порід… Завдяки такій близькості вогненного дихання нашої планети, на Закарпатті проявляються численні джерела гарячих вод.

Травень 2, 2016

Балали-Кая - примара в імлі... Джерело ілюстрації: http://flagvruki.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[АР Крим]

З добрий десяток років тому, ще задовго до війни і окупації, чудового травневого ранку, я стояв на вершині Демерджі і розглядав, знайдену тут, сколену каменюку вапняку із відбитком амоніта – відголоску прадавнього океану, що вирував на довколишніх теренах десятки мільйоноліть тому. А поруч, унизу, раптово вихоплені із вранішньої імли першими сонячними променями, оніміло бовваніли чудернацько-химерні кам’яні фіґури Долини Примар – неймовірної краси природне чудо.

Квітень 30, 2016
Печера Кришталева. Джерело ілюстрації: http://primetour.ua

Андрій М. ЗАМОРОКА

25-й річниці незалежності України присвячується

[Тернопільська область]

В Україні є два великі центри печероутворення: подільський і кримський. Кримські печери знамениті своїми глибинами, а от подільські – довжинами. Саме у надрах Подільської височини знаходяться найдовші у світі печери. Однак, нинішня розповідь піде далеко не про найдовшу печеру (про неї згодом), розповім Вам про печеру Кришталеву. Ця печера є однією із найбільш відвідуваних в Україні.

Грудень 19, 2011
Уранова копальня поруч Окло в Ґабоні - місце де близько 2 млрд. років тому діяли природні атомні реактори. Джерело ілюстрації: http://www.liveinternet.ru

Андрій ГЛОВ’ЯК та Андрій М. ЗАМОРОКА

Свого часу видатний фізик-атомник Енріко Фермі пафосно заявив, що тільки людині під силу створити атомний реактор… Проте, як виявилось через багато десятиліть, він помилявся – природа також здатна створювати ядерні реактори! Вони існували впродовж багатьох сотень мільйонів років тому, клекочучи ланцюговими ядерними реакціями. Останній з них – природний атомний реактор Окло – погас 1,7 мільярди років тому, однак і досі дихає радіацією. То чому, де, як, а головне які наслідки виникнення та діяльності цього природного феномену?

Липень 31, 2011
Чи є життя на Марсі? Джерело ілюстрації: http://www.dont-panic.co.uk

Андрій М. ЗАМОРОКА

Дискусія про те, що ж було знайдено у 1996-му році у славнозвісному марсіанському метеориті ALH 84001 не вщухає от уже друге десятиліття. Прихильники висновків доктора Девіда МакКея гаряче обстоюють ідею про скам’янілі марсіанські бактерії. Противники – радикально відкидають таку можливість і шукають тому підтверджень. То все ж таки – бактерії були чи ні?…

Липень 12, 2011

Земні континенти не завжди, чи то пак ніколи раніше, мали такий вигляд, як нині... Джерело ілюстрації: http://www.qualitybrokers.com

Андрій ГЛОВ’ЯК

Якщо подивитись на історію планети Земля, то можна побачити, що її лице часто змінювалось, воно змінюється тепер і буде змінюватись в майбутньому. Зміни – вони безперервні, і вони є властивістю усієї природи. Земна кора складається з тектонічних плит. Вони лежать на мантії, де високі температура і тиск роблять її в’язкою. Внаслідок цього плити над нею переміщуються на декілька сантиметрів за рік. Але щоб зрозуміти як континенти формують нашу планету, треба повернутись в минуле, до початку виникнення Землі…

Червень 30, 2010
Наша Земля

Андрій М. ЗАМОРОКА
 

Здавалося б, що може бути більш стабільним за силу тяжіння? Предмети, за її дії, завжди падають додолу, а не вилітають у відкритий космос – це зрозуміла усім істина, ба навіть догма. Однак, як виявилось у гравітаційному полі Землі є справжнісінькі провалля і круті піки – сила тяжіння на нашій планеті не всюди однакова!

Лютий 12, 2010
Печера Кристалів - неймовірне чудо природи. Джерело ілюстрації: http://www.stormchaser.ca
"Печера Кристалів" - неймовірне чудо природи. Джерело ілюстрації: http://www.stormchaser.ca

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

“Станіславівський натураліст” запрошує Вас здійснити найбільш неймовірну подорож до найбільш фантастичного і найбільш недоступного місця на Землі – “Печери Кристалів”. Не дивуйтеся, що я вжив стільки прикметників у найвищому ступені порівняння, адже “Печера Кристалів”, про яку мова піде далі – це єдиний у своєму роді природний феномен. Більше ніде на Землі немає того, що знайшли рудокопи у Мексиці…