Category: Загибель екосистем

Грудень 22, 2013
Усе, що залишолось від озера Чад, - це велетенське болото... Джерело ілюстрації: http://www.climate4you.com

Андрій М. ЗАМОРОКА

Майже дві тисячі років тому, давньоримський філософ Клавдій Птолемей звів воєдине усі ґеографічні знання античного світу, створивши найповнішу, на той час, мапу, якою послуговувались наступні півтора тисячоліття. У самісінькім серці Африки, посеред безводної Сахари, він зробив надпис “Libie Palus“, що означає “Лівійське Болото”. З тих пір, аж до початку ХІХ століття, ніхто з європейців не бачив “Лівійського Болота”, а коли у 1823-му експедиція Х’ю Клапертона вперше дісталася цієї місцини, то виявилось що то зовсім не болото, а велетенське прісне озеро, яке місцеві абориґени називають просто – “чад”, тобто “озеро”. Будучи шостим за площею у світі, озеро Чад, сьогодні, помирає відступаючи під натиском пустелі та людської цивілізації – за останні 40 років воно зменшилось на 95%!

Грудень 9, 2011
Кораловий риф - найбагатша і найпродуктивніша екосистема Землі. Джерело ілюстрації: http://www.vivaboo.com

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

Коралові рифи – одна із найпродуктивніших земних екосистем, однак, в останні десятиліття мас-медіа захлиснула хвиля повідомлень про тотальне і повсюдне вимирання коралів. Екологічні активісти хвацько зв’язують воєдино загибель коралових екосистем і Глобальне потепління. У багатьох аспектах їх підтримують і вчені, часто-густо, опосередковано, даючи поживне підґрунтя для подальших акцій енвіронменталістів… Однак, наскільки критичною є загроза існуванню коралових рифів?

Травень 6, 2010

Випалений зруб тропічного лісу у Рондонії, звільнений під пасовище. Джерело ілюстрації: http://www.elperiodico.com

 
Андрій М. ЗАМОРОКА

Екосистеми тропічних лісів вражають своєю неймовірною складністю та розмаїттям фауни і флори – вони є домом для двох третин усіх видів живих істот на нашій планеті. Однак, ці ліси є надзвичайно вразливими. Здавалось би, кількасотлітній праліс із ґрандіозними деревами, незліченними ліанами та епіфітами, полчищами найрізноманітніших великих і малих істот, – він мав би бути вічним, але парадокс у тому, що цей велетенський орґанізм не здатен до відновлення… І ситуація лише усугубилась із початком сучасної його колонізації людьми…

Січень 31, 2010
Там, де колись хлюпались хвилі моря, тепер пустеля. Лише одинокий корабель серед палючих пісків нагадє про недалеке минуле. Джерело ілюстрації: shttp://tatic.panoramio.com
Там, де колись хлюпались хвилі моря, тепер пустеля. Лише одинокий корабель серед палючих пісків нагадує про недалеке минуле. Джерело ілюстрації: shttp://tatic.panoramio.com

 

Андрій М. ЗАМОРОКА

 

Ще 40 років тому тут було море – величезна водойма з багатющим тваринним світом і високим біологічним різноманіттям. Нині ж це найсухіше місце в усій Середній Азії. Тут не ростуть рослини, бо земля вкрита товстим шаром кристалізованої солі, тут більше не ловлять рибу, бо немає води, тут тепер лютують пилові бурі. Вітер здіймає куряву, розносячи на сотні кілометрів пісок, сіль та отрутохімікати. Це місце нині зазивають Аралкум – Аральська пустеля, а колись тут хлюпалось Аральське море…